Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ženich Sarkozy přelstil zvědavé fotografy

Česko

Na březnovou návštěvu britské královny nebude muset jet francouzský prezident sám. Nyní jej může doprovázet nová první dáma. PAŘÍŽ Jen necelé čtyři měsíce zůstal francouzský prezident Nicolas Sarkozy svobodný. V sobotu si za přísného utajení vzal svoji italskou přítelkyni Carlu Bruniovou a splnil, co slíbil – že se média o svatbě dozvědí, až bude po ní.

Navíc si může zapsat malé vítězství nad zvědavými fotografy. Ti totiž po oznámení svatby ve francouzském rozhlase zoufale křižovali po pařížských radnicích, aby ulovili vzácný snímek novomanželů. Sarkozy si ale Bruniovou vzal přímo v Elysejském paláci, což mu povolily úřady. Oddal je starosta osmého pařížského obvodu François Lebel. „Nevěsta byla v bílém a byla úchvatná, jako vždy,“ podělil se Lebel o svůj dojem. A dodal: „Ženich také nevypadal špatně.“ První rozvedený prezident Sarkozyho osobní život – nejdřív rozvod, pak milostný románek – se stal vděčným soustem pro francouzský tisk, a to nejen bulvární. Začala totiž sílit kritika, že francouzský prezident se místo vládnutí zabývá řešením svého neuspořádaného soukromí. „Úleva v zahraničí, úleva doma, kde byli i prezidentovi přátelé znepokojeni tím, jak jeho soukromý život zastínil jeho politickou činnost,“ napsal nedělník Journal du Dimanche.

Sarkozy se svým říjnovým rozvodem se svojí předchozí manželkou Cecilií stal prvním francouzským prezidentem, který během úřadování ukončil svůj manželský svazek. I svatba je u hlavy státu neobvyklá, v tomto ohledu ale Sarkozy primát nedrží.

V úřadu se totiž oženil již jeho dávný předchůdce Gaston Doumerque, a to v roce 1931.

Sobotní ceremonie trvala jen asi 20 minut a zúčastnilo se jí kolem 20 lidí – nejbližší rodina a několik přátel, uvedl dále starosta. „Vyměnili si prstýnky a tradiční polibek. Nebylo na tom nic výjimečného, nebýt to v prvním patře Elysejského paláce,“ dodal starosta. Podle rozhlasu RTL byl Sarkozyho svědkem Nicolas Bazire, který je ve vedení společnosti LVMH. Svědkyní nevěsty byla šéfka komunikace módní firmy Prada France Mathilde Agostinelliová. Byla podepsána i manželská dohoda, podle které by si Sarkozy a Bruniová majetek získaný před svatbou nedělili na půl, ale každý by si ponechal svůj. Svatební noc strávili v bývalém loveckém pavilonku v areálu zámku ve Versailles.

Vztah třiapadesátiletého Sarkozyho se čtyřicetiletou Bruniovou prý začal loni v listopadu a stal se veřejnou záležitostí v polovině prosince. Okázalost, s jakou prezident svůj nový vztah stavěl na odiv veřejnosti, se označuje za jednu z příčin poklesu Sarkozyho popularity. Ta dosahuje nyní jen 41 procent, tedy nejméně od jeho zvolení.

Sňatek také ulehčí situaci prezidentskému protokolu při zahraničních cestách. Sarkozy s Bruniovou byli společně na krátkých dovolených v Egyptě a Jordánsku, ale její status společnice vytvářel protokolární problémy při oficiálních cestách.

Bruniová tak nakonec neprovázela Sarkozyho při jeho nedávné oficiální cestě do Indie. Přes řadu spekulací v tisku prezident navštívil sám i slavné mauzoleum Tádž Mahal, známý pomník lásky, který své oblíbené manželce nechal postavit mughalský panovník Šáhdžahán. Nyní ale už bude moci Sarkozyho nová partnerka využívat všech výsad první dámy. Doprovázet francouzského prezidenta bude moci i na chystané březnové návštěvě v Londýně, během níž Sarkozy zavítá i do Buckinghamského paláce za královnou Alžbětou II.

***

Sarkozyho popularita od jeho zvolení poklesla na 41 procent

Autor: