Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ženské právo chovat se jako muž

Česko

Milí čtenáři, do českých kin dorazil druhý díl filmového zpracování seriálu Sex ve městě. Nehodláme v magazínu suplovat recenzi na konkrétní film. Tu si přečtete v kulturní rubrice. Místo toho jsme se pokusili zmapovat cestu, kterou seriál a film ušlapaly milionům žen, jež se čtyřmi kamarádkami z New Yorku vyrůstaly. A nejen vyrůstaly. Jak tvrdí některé oslovené ženy a dívky, fenomén seriálu šel daleko za hranice oddychové zábavy. Ženy si mohly své ústrky konfrontovat s vysněnými hrdinkami, které každý týden bortily jedno společenské tabu za druhým.

Tereza Nosálková se proto pokusila zmapovat seznam práv, která seriál tak důsledně vtloukal svým divačkám do hlav, až nakonec uvěřily, že se mohou bez nebezpečí společenské neakceptovatelnosti chovat jako muži. Carrie a spol. totiž například rozšířily vzorce chování do té doby možné jen pro muže. Přečtěte si, zda ženy v roce 2010 už mají právo na ženské přátelství, odloženou svatbu či život bez klasického manželství. Na druhou stranu, hrdinky zestárly a povětšinou nakonec odložily svůj boj a vrhly se pod čepec.

Velká voda opadla, ale hrozí čím dál častěji. A přehrady jsou jedním z klíčů k regulaci vody v Česku. Bedřich Kratochvíl vyrazil do nitra moravské vodní stavby a zkoumal, jak moc se hrázní bojí.

Vladimír Polívka je snowboardista, model a hlavně milý kluk. Alena Plavcová zpovídala syna valašského krále a Chantal Poullain. Vladimír je mnoho věcí, jediné, co mu opravdu vadí, je být tzv. profesionálním synem slavných rodičů. Ono se to ale lehce řekne.

Má smysl, aby se Češi dívali na Star Trek? A pochopí vůbec, jaký produkt konzumují? Proč se postavy za desítky let měnily v souvislosti se změnami v americké společnosti, vysvětluje americký publicista John Riley. Pěkné čtení. ?

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...