Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ženy sledují Ordinaci. A pak jdou za lékařem

Česko

PRAHA Čeští gynekologové poznávají moc nejoblíbenějšího českého televizního seriálu současnosti Ordinace v růžové zahradě. Seriálová gynekologická ordinace plní jejich čekárny.

„Jakmile se vysílá díl, kde zazní nějaká diagnóza, druhý den mají lékaři o dvě až tři pacientky s touto diagnózou víc,“ říká producentka seriálové tvorby TV Nova Šárka Baborovská. Usuzuje tak ze slov gynekologů, kteří dělají seriálu odborné poradce, a jejich kolegů.

Jeden z odborných poradců, Jaroslav Brabenec, si sílu televizní obrazovky dobře uvědomuje. „Co zazní z obrazovky, je pravda,“ říká. Proto ho nabídka jeho známé, scenáristky seriálu Lucie Konečné, ke spolupráci lákala: „Říkal jsem si, že tam mám dostat trochu té osvěty.“ Jenže osvěta místy přechází v obhajobu zájmů Brabencovy profesní skupiny, soukromých gynekologů.

„Státní lékaři určitě nemohou mít ze seriálu radost,“ říká pražský gynekolog Bedřich Kratochvíl. „Privátní sféra z něj vychází jako daleko hodnotnější ve sledování pacienta.“ Radost nemohou mít ani zdravotní pojišťovny. Seriál lobbuje za to, že by měly platit víc ultrazvuků. Od Nového roku se zřejmě začne platit i v seriálové ordinaci. Ministr Julínek by tak získal vlivného spojence. „Když pacienti v seriálu řeknou: Samozřejmě, paní doktorko, tady máte julínkovné, tak to lidé spíš přijmou,“ říká Brabenec.

Pokračování na straně 3

Dokončení ze strany 1

Ministr zdravotnictví by vstřícnost k poplatkům v seriálu uvítal. „Mě třeba seriály příliš neovlivňují, ale dokážu si představit, že nějakou ženu ovlivní,“ říká Julínek.

Zatímco poplatky se začnou v Ordinaci, stejně jako v realitě, platit nejdřív od nového roku, jiný společenský problém se tu právě rozbíhá. Nová řada seriálu rozpracovává konflikt mezi porodními asistentkami, které hájí přirozený porod, a lékaři. „Asistentky chtějí, aby se rodilo doma. Ale proč v dnešní době při porodu riskovat, když ho můžete mít bez rizika?“ přibližuje svůj postoj poradce Jaroslav Brabenec. Není divu, že asistentka působí v seriálu poněkud pomýleně.

Mnout si ruce může naopak výrobce očkovací látky proti rakovině děložního čípku. „Zaznamenáváme velký přírůstek zájmu o toto očkování,“ potvrzuje moc obrazovky pražský gynekolog Bedřich Kratochvíl. „Svým způsobem se dá najít souvislost mezi růstem zájmu a dílem seriálu, který se očkování věnoval. Určitá skupina žen tím byla ovlivněna určitě.“

Odborný poradce seriálu Jaroslav Brabenec potvrzuje, že právě toto bylo jeho cílem. „Tu kauzu jsme tam dali právě proto, že zrovna začínala reklamní kampaň této vakcíny,“ říká. Prý si však představoval, že zájem o očkování bude ještě mnohem větší. Přiznává zároveň, že očekával, že se mu firma za reklamu preparátu odmění. „Její zástupkyni jsem řekl: Mám dvě dcery. Mohli byste mi dát vakcíny pro ně a pro dalších deset dívek.“

Někdy ale jde Jaroslav Brabenec proti většinovému názoru gynekologické obce. To proto, že je zároveň katolík. Projevilo se to například v epizodě, kde si rodiče nechali dítě s Downovým syndromem. „Pěkně jsem to pak schytal od genetiků na semináři,“ říká. „U nás se to totiž běžně řeší tak, že takové těhotenství se ukončuje.“

Jednou ale Brabenec „vystřelil“ mimo. To když do seriálu prosadil historku popsanou v italských novinách. Dívka dostala syfilis ze slin muže, který ji tetoval. „Čekal jsem, že začnou na vyšetření běhat potetované. Nezačaly, asi to není skupina, která seriál sleduje.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!