Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Zhatit prodej domu bude těžší

Česko

Poplatek úřadu za postavení domu či koupi zahrady by se mohl zvýšit z dnešních 500 korun na dvojnásobek. Stát by si tak přišel na stamiliony. PRAHA Překazit obchodnímu konkurentovi či sousedovi prodej domu nebo pozemku je dnes tak snadné. Stačí podat zjevně nesmyslnou žalobu, iracionálně v ní zpochybnit vlastnická práva dotyčného a odložit tím zápis změny v katastru nemovitostí až do doby, než rozhodne soud. To může v české realitě trvat dlouho a kupec si mezitím svou nabídku rozmyslí.

Český úřad zeměměřičský a katastrální chce tuto praxi ukončit. Navrhuje, aby v budoucnu šlo provést vklad do katastru ihned, a to nehledě na probíhající spor. Záleželo by pak jen na ochotě kupujícího jít do rizika. „Představte si, že soused chce prodat pozemek developerovi, který tam plánuje postavit něco, co se vám nelíbí. Podáte určovací žalobu, že majitelem jste ve skutečnosti vy, i když je to nesmysl. Vše se zdrží, investor ztratí trpělivost a bude stavět někde jinde,“ popisuje, jak dnes věci občas chodí, šéfka právního oddělení úřadu Eva Barešova. Podání žaloby je podle Barešové velmi jednoduché a soudní poplatek za její podání dnes navíc činí pouhé tři tisícovky. „Řízení se žalobou přeruší a čeká se, až soud tu předběžnou otázku vyřeší. To může trvat měsíc, ale taky dva roky,“ dodává. Někteří realitní agenti ovšem z navrhované změny zrovna nadšení nejsou. Může totiž podle nich snížit ochranu kupujících. „Někdo říká, že nový vlastník nebude chráněný, ale my říkáme, že bude chráněný do té míry, že si sám má zhodnotit, jestli mu to riziko stojí za to, aby do obchodu šel,“ namítá Barešová s tím, že obdobně to fungovalo již v minulosti, předtím než zákony kdysi změnili komunističtí zákonodárci.

Odborníci ovšem dodávají, že návrh nemusí nakonec počet šikanózních žalob příliš omezit. Kupci se totiž prý budou i nadále bát o své peníze a možnost okamžitého vkladu do katastru, který bude moci později soud zrušit, jejich ochotu riskovat příliš neovlivní. „Při prodeji nemovitostí jde o velké peníze, a opravdu pochybuji, že lidé budou riskovat,“ míní pražský realitní agent Daniel Urman.

Zápis do katastru bude dražší Materiál, který úřad poslal do připomínkového řízení, se ovšem tak jako tak dotkne spousty lidí. Úřad totiž, jak informoval server Aktuálně. cz, požaduje také to, aby se od léta 2011 zvedl správní poplatek za každý návrh na zahájení řízení o povolení vkladu do katastru nemovitostí z dnešních 500 korun na dvojnásobek. Návrh na vklad se podává například při zápisu nové stavby, změně vlastníka nebo při vzniku zástavního práva či věcného břemene. I v globálním měřítku jde o slušně velký byznys, když loni z vkladů do katastru nemovitostí „připlulo“ do státního rozpočtu 316 milionů korun.

Úřad argumentuje tvrzením, že poplatek za vklad do katastru je v Česku nejnižší z celé Evropy a již déle než patnáct let nebyl zvýšen. „Poplatek se od roku 1994 neměnil. Chceme jej proto zvýšit alespoň o část inflace, ke které došlo za posledních šestnáct let,“ stojí v materiálu.

***

„Řízení se žalobou přeruší a čeká se, až soud tu otázku vyřeší. To může trvat měsíc, ale taky dva roky.“

Autor: