Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Žijeme v Ikea

Česko

Radek Burda, fotograf samouk, nežije v Ikea, ale v sedmém nebi. Jeho fotosérie postoupila do finále prestižní fotografické soutěže

Cyklus fotografií „We are living in IKEA“ Radka Burdy postoupil do finálového kola prestižní fotografické soutěže Sony World Photography Awards v kategorii Advertising/Professional. Mezi světovou špičku reklamních fotografů, kteří obvykle pracují obklopeni týmem asistentů, osvětlovačů, scenáristů či maskérů a také vybaveni tučným rozpočtem, se tak probojoval český fotograf samouk.

Do nadnárodního obchoďáku s nábytkem vyrazil s komparzem, tvořeným několika kamarády, bez světel a bez povolení. Už jen postup do finálového kola je pro autora velké vítězství. „Jsem hovno, takže hovno zmůžu. Proto musím věci dělat jinak, než to dělají ostatní,“ prozrazuje své know-how Burda s neskrývanou radostí z úspěchu. Svůj nápad focení „života v IKEA“ přihlásil i do české soutěže Frame. Tuzemská kritika jej ovšem nechala bez povšimnutí. Místní armáda storyboardistů, producentů, junior a senior creative directorů, hairstylistů, make-up designerů a dalších mu tak může jen tiše závidět.

Radek Burda je cestovatel a fotograf na volné noze, získal několik cen v New Yorku, Los Angeles a Paříži. Na české fotografické scéně je téměř neznámý.

Autor:

AURES Holdings a.s.
Automechanik - Brno (A12270)

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč