Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Zítra začíná pražský veletrh Svět knihy

Česko

PRAHA Zítra se otevřou brány již 14. mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy. Ten bude probíhat od čtvrtka až do neděle v Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti.

Čestným hostem letošního ročníku Světa knihy se stalo Španělsko. Prostřednictvím zdejšího Institutu Cervantes tak Prahu navštíví řada španělských autorů. Mezi nimi bude básník z Kanárských ostrovů Andrés Sánchez Robayna, jehož český výbor V těle světa byl v letošních nominacích knižních cen Magnesia Litera. Do české metropole opět zavítá rovněž barcelonský prozaik Enrique Vila-Matas, jehož kniha Bartleby & spol. vyšla v českém překladu, a překladatelka Vladimíra Holana Clara Janésová. Představena bude také prestižní Cervantesova cena.

Pořady, výstavy, debaty a knižní expozice Světa knihy budou dále věnovány těmto tématům: Láska a vášeň v literatuře, Kniha a životní styl, Egypt – 50 let české egyptologie a Španělsky psaná literatura zemí Latinské Ameriky. Na veletrhu budou rovněž předána různá ocenění, mezi nimi i populární překladatelská anticena Skřipec.

Ze zahraničních autorů Svět knihy dále navštíví polský autor fantasy knih Andrzej Sapkowski, který bude podepisovat nejnovější knihu Lux perpetua, norský autor románu Jít krást koně Per Petterson, dále němečtí prozaici Judith Hermannová a Ilja Trojanow, Nor Nikolaj Frobenius či María Kodama de Borges, vdova po věhlasném argentinském prozaikovi J. L. Borgesovi. Na besedách či autogramiádách se návštěvníkům veletrhu představí samozřejmě taktéž celá řada českých autorů.

Bienále Kafka/Borges Se Světem knihy souvisejí i další akce. Jednou z nich je Bienále Kafka/Borges, které proběhne v pražské Městské knihovně. To přinese přednášky na téma Kafka a židovství či Borges a jeho argentinské vidění světa, dále divadelní představení Piš Kafka Piš, vzpomínkový večer ke 100. výročí narození Egona Hostovského či instalaci Zvuk psaného, která v paláci Kinských představuje hlasy pražské německé literatury a rovněž samotného Jorge Luise Borgese.

V kinech Ponrepo, Atlas a také ve Francouzském institutu a Veletržním kině se odehraje Svět knihy ve filmu. Nabídne snímky Romeo a Julie, Knihkupec, který se přestal koupat, Motocyklové deníky, Persepolis, Goyovy přízraky, Pokání či O rodičích a dětech.

Jako každoročně nebude chybět ani Svět knihy na jevišti, který se nebude omezovat pouze na českou metropoli. Divadlo Viola nabídne dramatizaci románu Sándora Máraie Svíce dohořívají, Činoherní klub Sex noci svatojánské Woodyho Allena, představení Já, don Quijote de la Mancha uvede Klicperovo divadlo v Hradci Králové a Lásky jedné plavovlásky zas brněnské Divadlo Husa na provázku.

Veletrh je otevřen od 9.30 do 19 hodin, v neděli pouze do 16 hodin. Více informací na www.svetknihy. cz.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!