Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Život po šedesátce je sladký

Česko

Zůstat doma a sypat ptáčkům, to děsí mnoho aktivních lidí, kterým před očima naskočí vidina důchodu. Den, kdy se z nich stanou tabulkoví „senioři“, by ale měli oslavit. Získají totiž různé slevy a výhody. A něco dostanou úplně zdarma.

Věk je jen číslo, které moc neřekne o tom, jak se člověk cítí a co všechno stále dokáže. Bez ohledu na to, zda mu do důchodu zbývá ještě hodně času, nebo už je pár let „na odpočinku“, svůj volný čas může trávit aktivně a využívat všech možností, které se mu nabízejí. Odchod do důchodu už dávno neznamená, že se pracovník stává „nepotřebným“, jak se často lidé bojí a odchod do penze kvůli tomu i oddalují, a že jeho programem se stane jen sledování televize. Platí to právě naopak: bonus je mnohem více času pro sebe a své koníčky. Objevit se mohou i nové záliby nebo touha začít chodit na stará kolena do školy.

„Stejně jako existuje bezpočet životních cest u mladých lidí, je jich mnoho i u seniorů a nedá se říct, která jediná je ta správná,“ popisuje Hana Maříková, socioložka působící v Sociologickém ústavu Akademie věd. Podle ní může být právě „třetí věk“ dobou, kdy se lidé nemusí starat o své děti a ani být pod každodenním stresem, naopak mají čas a energii na vlastní záliby, které dříve museli z nedostatku času zanedbávat nebo jich nechat úplně. Nabídka různých klubů seniorů a organizací, které se jim věnují, je obrovská a snad každý si vybere něco, co ho bude bavit: může pravidelně sportovat, trénovat svoji paměť nebo vyrážet na výlety po Česku i do zahraničí. Navíc díky svému vyššímu věku může výrazně ušetřit například na vstupném.

Celosvětově se zvyšuje důležitost seniorů i pro cestovní kanceláře. V České republice už například funguje cestovka specializovaná na seniory: Senior Agency třeba slibuje svým klientům, že pro ně „předvybere“ z nabídky ostatních kanceláří, a zájezd přitom prodává za stejnou cenu. V nabídce mají rekondiční pobyty nebo výlety s vnoučaty. Akce zajímavé pro starší má i cestovka VTT: například tu nabízejí slevu 18%po celý rok a ještě před odletem pořádají „fotovýlet “, kde zájemce lektor naučí zacházet s digitálním fotoaparátem. Čedok pak láká zkušené cestovatele na slevu až 50 % pro ty, kterým je více než 55 let.

Už v dnešní době totiž není sedmdesátiletý cestovatel, který na jaře a na podzim jezdí do termálu na Slovensko, jednou ročně do lázní a ještě na týden do Itálie, výjimkou. Od kdy máme nárok na slevu Ačkoliv se věková hranice pro odchod do důchodu neustále zvyšuje, na seniorské slevy a výhody lze dosáhnout i dříve, než se na správě sociálního zabezpečení oficiálně zařadíme do škatulky starobní důchodce. Za pražskou MHD se dá výrazně ušetřit už od 60. roku věku, po 70. narozeninách se jezdí zcela zdarma. Pro jiné účely se člověk stane seniorem až v 65, nebo dokonce 70 letech: například na preventivní kolposkopické vyšetření tlustého střeva a konečníku máte zdarma nárok už v 55 letech.

Svůj věk ale obvykle musíte prokázat například předložením občanského nebo řidičského průkazu. Nestačí jen požádat o zlevněné seniorské vstupné. Na rozdíl od studentů a mladých lidí si nemůžete pořídit žádnou univerzálně platnou průkazku, kterou byste prokázali, že jste senior a máte nárok na slevu. Na druhé straně, pokud budete chtít cestovat levněji například vlakem nebo MHD, bez průkazky vydané dopravcem se neobejdete.

Kultura: levněji do opery, divadla i galerie Nižší ceny pro seniory poskytují prakticky i všechny galerie a muzea. Věková hranice se ovšem může u jednotlivých institucí lišit, obvykle máte nárok na slevu od 65 let věku. Snížené vstupné nabízí například Národní galerie v Praze, a to do všech svých objektů a sbírek. Mimo jiné nyní probíhá výstava Umění Starého světa v Paláci Kinských, kam se dostanete za 80 Kč, a výstava obrazů Karla Škréty v Jízdárně Pražského hradu a Valdštejnské jízdárně, vstupné pro seniory je 100 Kč. Státní opera Praha nabízí starším ročníkům vstupenky na II. balkon, které mohou zakoupit se slevou 50%. Národní divadlo v Brně nabízí slevu 30 % ze vstupného a také tvůrčí workshopy pro děti a jejich rodiče nebo prarodiče. Spolu si tak můžete vyzkoušet třeba to, jak se dělá opera.

Zhruba o třetinu nižší vstupné nabízí seniorům od 60 let Národní muzeum a všechna muzea, která pod něj spadají, například Náprstkovo muzeum nebo České muzeum hudby. Za poloviční vstupné se dostanete do Muzea zemědělské techniky v Čáslavi, Muzea vinařství a zahradnictví ve Valticích nebo Muzea českého venkova na zámku Kačina. Největší hornické muzeum v Česku Landek Park v Ostravě nabízí speciální balíček pro seniory za 145 Kč, jehož součástí je kromě prohlídky expozic a fárání do dolu také hornická svačinka „hleba se šmalcem a cibulu nebo třenu nivu“.

Cestování: po městě i venku autobusem nebo vlakem Díky vyššímu věku můžete výrazně ušetřit při cestování. Počítejte ale s tím, že se pravidla jednotlivých dopravců liší a pro získání slevy můžete potřebovat speciální doklad, o který musíte zažádat. Ne všude však slevy dostanete, například u autobusových dopravců nejsou nižší ceny pro seniory automatické. Můžete tudíž platit stejnou cenu jako ostatní cestující.

V Praze je nižší cena za jízdné od 60. do 70. narozenin: základní jízdenka místo 26 Kč bude stát 13 Kč a měsíční kupon získáte za 250 Kč místo obvyklých 550 Kč. Abyste si ale mohli kupovat levnější jízdenky nebo kupony, musíte mít Opencard. Ušetříte při cestování po Plzni. Pokud však narazíte na revizora, musíte se prokázat potvrzením o přiznání důchodu, průkazkou Svazu důchodců nebo průkazkou na slevu Českých drah. Obdobná pravidla platí i v dalších krajských městech. Všude ovšem platí, že máte od 70. roku nárok na MHD zcela zdarma.

Vlakem můžete jako důchodce jezdit za polovinu. Nárok na zlevněné jízdné máte, jakmile začnete pobírat starobní důchod. Pokud je vám méně než 70 let, musíte požádat o vystavení průkazky na slevu, za ni zaplatíte 50 Kč. Po 70. narozeninách vám stačí doklad totožnosti. Ještě levněji můžete cestovat, pokud máte současně In-kartu. Od 70 let navíc můžete bezplatně cestovat spěšnými a osobními vlaky s aplikací In-senior. O In-kartu, aplikace na ní a průkazku důchodce můžete požádat na všech pokladnách.

Pokračování na straně II

Dokončení ze strany I

Ušetřit můžete také při nákupu letenek, a to už od 60 let. Některé cestovní kanceláře nabízejí i nižší ceny pro seniory, například u Exim Tours můžete získat až 10% slevu na letní dovolenou. Platí ale jen pro některé termíny.

Sport: zaplavte si s rehabilitační sestrou Se slevou, nebo dokonce úplně zadarmo můžete také sportovat. Častou nabídkou je plávání pro seniory, ať už v podobě speciálního kurzu s instruktorem nebo volných hodin v bazénu, kdy platíte snížené vstupné, případně je vstup zdarma. Městská část Praha 7 nabízí plavání pod dozorem rehabilitační sestry pro své obyvatele seniory zdarma, pokud se předem přihlásí na úřadě. Krytý plavecký bazén v Chrudimi nabízí seniorům nižší vstupné i levnější permanentku. Místo 1700 Kč zaplatíte 1300 Kč. Permanentku můžete využít nejen na kondiční plavání, ale i na cvičení ve vodě s instruktorkou.

Pravidelné cvičení určené pro seniory za nízké ceny nabízí místní sokolské jednoty a župy. Jejich seznam najdete na www.sokol.cz. Další možností sportovního vyžití jsou kluby důchodců nebo kluby seniorů, které fungují ve městech, ale často i na vesnicích. Pravidelně pořádají různé sportovní programy, například kondiční cvičení, plavání nebo třeba bowling. V některých se platí členství, jinde vstupné na jednotlivé akce a někdy fungují zcela zdarma i pro nečleny. Podrobné informace získáte na odborech sociální péče městských a obecních úřadů.

Vzdělání: dožeňte studium, na které nebyl čas Také studovat můžete v každém věku. Pokud chcete získat vysokoškolský titul, je pro vás cestou kombinované nebo distanční studium. Do školy budete docházet jen několikrát do měsíce. U státních vysokých škol obvykle není tato forma studia zpoplatněna. Stále populárnější jsou univerzity třetího věku, které fungují prakticky na všech fakultách státních vysokých škol a někde i na soukromých. Na univerzitě třetího věku sice nezískáte vysokoškolský titul, ale můžete si rozšířit znalosti z oborů, které vás zajímají. U většiny kurzů je podmínkou přijetí ukončené středoškolské vzdělání, ale někdy může být její nesplnění prominuto. Obvykle se platí za jednotlivé kurzy, které si můžete libovolně zvolit. Ceny za jeden kurz se pohybují v řádech stokorun až tisícikorun.

Například Slezská univerzita v Opavě nabízí celoživotní vzdělávání i na Obchodně podnikatelské fakultě v Karviné. Zde získáte znalosti z oblasti práva, obchodu i marketingu. Studovat můžete i na Mendelově lesnické a zemědělské univerzitě v Brně kurz rétoriky na nebo na Lékařské fakultě v Plzni Univerzity Karlovy. Zde nabízejí kurz Člověk ve zdraví a nemoci, během kterého se seznámíte s nejčastějšími onemocněními, jež vás mohou ve vyšším věku potkat. Součástí výuky je i první pomoc nebo téma sociálních aspektů stárnutí a stáří. Akademie třetího věku funguje také ve Vyškově, kde jednou měsíčně probíhají semináře a přednášky. V březnu a dubnu bude probíhat cyklus seminářů na téma domácí péče o nemocné. Další možností vzdělávání jsou nejrůznější počítačové kurzy a také kurzy trénování paměti, díky kterým si zlepšíte své myšlení a soustředění. Pořádají je obvykle kluby seniorů a různá občanská sdružení. Občas se konají také v knihovnách. Například Knihovna Jiřího Mahena v Brně organizuje trénink paměti i počítačové vzdělávání seniorů. Zlepšit svoji práci s počítačem můžete i v Hradci Králové na Biskupském gymnáziu Bohuslava Balbína, kde se konají kurzy. Seniorcentrum Elpida v Praze pořádá kurzy trénování paměti.

Zdraví: prevence zadarmo a výhody od pojišťoven Ve vyšším věku máte nárok na pravidelné preventivní prohlídky u praktického lékaře, stomatologa a ženy u gynekologa. Za ně neplatíte žádný regulační poplatek a jsou zcela zdarma. Využít můžete screening rakoviny tlustého střeva a konečníku. Jde o preventivní „psaníčkové“ vyšetření na přítomnost krve ve stolici (test okultního krvácení), druhou možností je jednou za deset let absolvovat kolposkopické vyšetření. Ženy od 45. roku mohou každé dva roky zdarma prodělat mamografické vyšetření prsou. Horní věková hranice není omezená.

Různé výhody a příspěvky můžete čerpat i od své zdravotní pojišťovny. Podrobnosti najdete na webových stránkách nebo na pobočkách. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna v rámci Dnů zdraví pořádá po celém Česku měření tlaku, krevního cukru a cholesterolu zdarma. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra nabízí svým pojištěncům slevy na nákupy zboží souvisejícího se zdravým životním stylem. Revírní bratrská pojišťovna, Vojenská zdravotní pojišťovna, Médea i Česká průmyslová zdravotní pojišťovna přispívají na očkování například proti klíšťové encefalitidě nebo žloutence typu A a B. Podmínky pro získání příspěvku i jeho výše se ale mohou u jednotlivých pojišťoven lišit.

Společnost: najděte si nové přátele I ve vyšším věku můžete poznávat nové přátele a objevovat nové koníčky. Bohatou škálu aktivit nabízí Život90 ve svých pobočkách v Praze, Hradci Králové, Jihlavě a Zruči nad Sázavou. Můžete se učit anglicky, německy i italsky, chodit do kurzu tvůrčího psaní nebo na cvičení jógy. Nadační fond Veselý senior provozuje v Praze 2 v Trojické ulici Burzu vzájemné pomoci. Sem do komunikačního centra můžete přijít a nabídnout své síly někomu jinému. Můžete tak poznat jiné aktivní seniory, pomáhat dětem z dětského domova nebo začít šít patchworkové deky. Cílem celého projektu je dát lidem bez ohledu na jejich věk nebo pohlaví pocit vlastní důležitosti a potřebnosti.

Různé tvůrčí dílny, ať již výtvarné nebo rukodělné, bývají také často náplní klubu seniorů. Například v Mladé Boleslavi a Jablonci nad Nisou funguje dokonce pět klubů. Seznámit se můžete i přes internet, například společnost Elpida nabízí internetovou seznamku i možnost hledání adoptivních vnoučat. Pokud ještě nemáte vnoučata nebo jsou daleko, můžete si podat inzerát s tím, že hledáte rodinu, kde byste mohli fungovat jako babička nebo dědeček.

***

Podejte si inzerát, že hledáte rodinu, kde byste mohli fungovat jako babička nebo dědeček

• Ušetřit můžete i při návštěvě kina. Stačí sledovat, kdy kino nabízí projekce za snížené ceny. Navíc multikina obvykle nabízí levnější vstupenky pro seniory. Například v Palace Cinemas v Ústí nad Labem oproti běžnému vstupnému ušetříte 30Kč. • Levněji se dostanete na hrady a zámky. Věková hranice je ale na jednotlivých místech odlišná, je proto rozumné mít u sebe doklad totožnosti kvůli prokázaní věku. Seniorské vstupné na zámek v Litomyšli je 70Kč, běžné vstupné vyjde na 120Kč. • Vyplatí se sledovat také nabídky lékáren. Hlavně velké lékárenské řetězce se předhání ve výhodných nabídkách pro zákazníky. Někde vám odpustí regulační poplatek a jinde vám za každý recept vrátí pár korun.

• S Klubem českých turistů můžete vyrazit na vycházky, túry i pochody českou a moravskou přírodou. Seznam akcí pořádaných ve vašem okolí naleznete na www.kct.cz nebo v místním tisku. • Slevy na volání mají pro seniory někteří telefonní operátoři. • 10% slevu poskytují i instalatéři, topenáři nebo svářeči • Po nižší ceně se ptejte i v masážních sálonech (například v Hotelu Steel v Třinci nabízejí 10% slevu, levnější masáž poskytnou i v masážním salonu Thai Sun v Rozvadově).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!