Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Život v přítomnosti a čirá apatie

Česko

Italský tým v čele s Cosimem Urgesim nyní zkoumal, jak se v chování člověka odrazí, když mu lékaři odejmou část mozku. Konkrétně šlo o tkáň postiženou nádorovým bujením. Pokud k operaci došlo ve dvou specifických oblastech temenního laloku, vnímali dotyční okolní svět spirituálněji.

A jak se v lidském chování a vnímání odráží další zásahy do mozku? Proslulý je případ pacienta dlouho označovaného pouze iniciálami H. M. Protože trpěl epilepsií, odejmuli mu lékaři v roce 1953 oblast mozku označovanou hipokampus. Nemoc se sice zlepšila, dotyčný muž však přišel o schopnost vytvářet nové vzpomínky. Žil tak uvězněný v přítomnosti. Na otázku, kolik je mu let, například neustále odpovídal 27 (tolik mu totiž bylo před operací).

„Před lety dělali Američané prefrontální lobotomie u nezvládnutelně agresivních pacientů,“ připomíná Pavel Mareš z Fyziologického ústavu Akademie věd ČR. Při nich se oddělovaly přední části čelního laloku, kde sídlí aktivní část osobnosti. Jenže po chirurgickém zásahu byli pacienti velmi pasivní, až apatičtí. Takže se od podobných zákroků nakonec ustoupilo. „Ani v případě epilepsie se už většinou rozsáhlejší operace nedělají, “ říká profesor Mareš.

Autor: