Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zkoušky tu byly za nic, je kritizována privátní škola

Česko

PRAHA Soukromá pražská Univerzita Jana Amose Komenského (UJAK) proslula jako škola celebrit. Modelky Iva Kubelková, Iveta Lutovská nebo herec Jiří Mádl. Ti všichni studovali nebo studují na této univerzitě. Nyní na sebe škola upozorňuje tím, že její bývalí učitelé ostře kritizují tamní poměry.

Například podle bývalého vedoucího katedry sociální a masové komunikace Petra Žantovského dostávali zápočty i studenti, které pedagogové v hodinách nikdy neviděli. Chabé je prý i vybavení školy.

Rektor Luboš Chaloupka však tvrdí, že se kritici mstí za to, že z univerzity nuceně odcházejí. „Jde jim o to, pomstít se za to, že jsem jim neprodloužil smlouvu,“ hájí školu její rektor.

Regionální pobočky školy už prověřuje akreditační komise. Dálkově se dá totiž na UJAK studovat také ve Frýdku-Místku a ve Starém Hrozenkově. Podle tajemníka komise Jiřího Smrčky se rozhodli tyto pobočky prověřit na základě informací z médií, že je zde studium velmi nestandardní. Jeden semestr se zde dal údajně absolvovat za dva víkendy, zkoušky a zápočty prý udělal každý. Hodnocení AK ale bude hotové až na podzim, poté je prý možné, že komisaři prověří i UJAK v Praze.

Odbory versus vedení školy Pedagogové kritizovali také to, že s nimi škola opakovaně uzavírala pracovní smlouvu vždy jen na semestr nebo dva.

Založili proto odbory, na což podle Žantovského reagovala škola tak, že těmto kantorům ukončila pracovní poměr. Rektor Luboš Chaloupka zveřejnil na webu univerzity sdělení, ve kterém se píše: „Budeme v průběhu letních prázdnin jednat s jednotlivými vyučujícími o podmínkách jejich dalšího působení na UJAK.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!