Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Zkoušky tu byly za nic, je kritizována privátní škola

Česko

PRAHA Soukromá pražská Univerzita Jana Amose Komenského (UJAK) proslula jako škola celebrit. Modelky Iva Kubelková, Iveta Lutovská nebo herec Jiří Mádl. Ti všichni studovali nebo studují na této univerzitě. Nyní na sebe škola upozorňuje tím, že její bývalí učitelé ostře kritizují tamní poměry.

Například podle bývalého vedoucího katedry sociální a masové komunikace Petra Žantovského dostávali zápočty i studenti, které pedagogové v hodinách nikdy neviděli. Chabé je prý i vybavení školy.

Rektor Luboš Chaloupka však tvrdí, že se kritici mstí za to, že z univerzity nuceně odcházejí. „Jde jim o to, pomstít se za to, že jsem jim neprodloužil smlouvu,“ hájí školu její rektor.

Regionální pobočky školy už prověřuje akreditační komise. Dálkově se dá totiž na UJAK studovat také ve Frýdku-Místku a ve Starém Hrozenkově. Podle tajemníka komise Jiřího Smrčky se rozhodli tyto pobočky prověřit na základě informací z médií, že je zde studium velmi nestandardní. Jeden semestr se zde dal údajně absolvovat za dva víkendy, zkoušky a zápočty prý udělal každý. Hodnocení AK ale bude hotové až na podzim, poté je prý možné, že komisaři prověří i UJAK v Praze.

Odbory versus vedení školy Pedagogové kritizovali také to, že s nimi škola opakovaně uzavírala pracovní smlouvu vždy jen na semestr nebo dva.

Založili proto odbory, na což podle Žantovského reagovala škola tak, že těmto kantorům ukončila pracovní poměr. Rektor Luboš Chaloupka zveřejnil na webu univerzity sdělení, ve kterém se píše: „Budeme v průběhu letních prázdnin jednat s jednotlivými vyučujícími o podmínkách jejich dalšího působení na UJAK.

Autor:

Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?
Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?

Vybrali jsme tři miminka z naší redakce, aby vyzkoušela některé produkty z řady Baby Leaves oblíbené značky ATTITUDE. Byla s testováním spokojená?...