Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Zlaté maliny: Hiltonová, Myers, Brosnan

Česko

LOS ANGELES Mike Myers, Paris Hiltonová, Uwe Boll a Pierce Brosnan. To jsou někteří z „vítězů“ filmové anticeny Zlatá malina. Nejhorším filmem roku byla vyhlášena komedie Guru lásky o svérázném terapeutovi, kterého si zahrál právě Myers. Film získal i cenu za nejhorší scénář. Tři maliny si odnesla i milionářská dědička Paris Hiltonová: získala je za nejhorší ženský sólový a párový výkon v romantické komedii Kráska a Ošklivka a za vedlejší roli v hororovém muzikálu Repo: Genetická opera! Vyrovnala tak rekord Eddieho Murphyho, který skóroval se snímkem Norbit.

Za nejhoršího herce ve vedlejší roli byl označen někdejší představitel Jamese Bonda Pierce Brosnan. Pochybnou čest mu vyneslo účinkování v muzikálu Mamma Mia! Nejhorším pokračováním se stal film Indiana Jones a Království křišťálové lebky. Nejhorším režisérem a zároveň držitelem ceny za nejhorší uměleckou kariéru je nyní specialista na adaptace počítačových her Uwe Boll.

Maliny, přezdívané Razzies, se od roku 1981 udílejí tomu nejpokleslejšímu ze světa stříbrného plátna. Stojí za nimi nadace, jejímž členem se po zaplacení 25 dolarů může stát kdokoliv. Oproti Oscarům, udíleným na základě hlasování členů americké filmové akademie, tak o anticeně rozhodují sami diváci. Zlaté maliny se vyhlašují v předvečer Oscarové ceremonie, málokdo si je však přichází vyzvednout osobně. Jméno si vzaly z výrazu v americké angličtině, který označuje výsměšný vokální projev.

Autor: