Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Zlato Inků na Pražském hradě

Česko

Češi budou moci spatřit ojedinělou kolekci národního pokladu Peru

PRAHA Unikátní a jen ojediněle vystavované předměty z muzea zlata v peruánské Limě míří do Prahy. V prostorách Nejvyššího purkrabství Pražského hradu bude 1. listopadu otevřena výstava, která představí zlomek zlatého pokladu Inků i jejich výjimečnou kulturu.

Organizátoři výstavy některé exponáty představili už včera. Je mezi nimi i kopie 4,5 metru vysokého obelisku El Lanzón. Vystaveno bude ale i 90 dalších originálů - většinou se jedná o zlaté masky, poháry, mísy a šperky, nalezené v hrobech. Pocházejí z doby mezi rokem 400 před naším letopočtem a 1500 našeho letopočtu.

Pojišťovací hodnota předmětů je podle pořadatelů 360 milionů korun. Expozice nazvaná Prokleté zlato - 1000 let zlata Inků potrvá v Prazedo 31. května příštího roku. Expozice se setkala s velkým úspěchem v Německu, kde se stala návštěvnickým hitem. V Lipsku, Berlíně a Hamburku ji navštívilo víc než 150 tisíc lidí.

V Praze slibují pořadatelé atraktivní podívanou na exponáty ve speciálně osvětlených vitrínách s poutavými popisky „o napínavé historii kruté honby španělských dobyvatelů za zlatem“. Většina inckého pokladu byla totiž zničena poté, co v 16. století přišli španělští dobyvatelé. V potemnělých prostorách budou mít návštěvníci příležitost spatřit vladařské koruny, štíty, poháry, šperky a obřadní nože a předměty ilustrující šamanské obřady, pohřební kulty i běžný život Inků a dalších andských národů.

„Kolekce je unikátní tím, že předměty málokdy opouštějí Peru. Až se tam vrátí, tak nebude možná po dlouhá desetiletí vůbec šance je na starém kontinentu vidět,“ řekla kurátorka výstavy a etnografka Markéta Křížová.

Expozici doplní videoklipy, fotografie a prostorové promítání laserovou 3D technologií.

Autor: