Úterý 4. června 2024, svátek má Dalibor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zlato zlevňuje. Ale jen dočasně

Česko

PRAHA Po raketovém růstu z předchozích dnů se cena zlata vydala opačným směrem. Ještě ve středu vystoupila cena na dosavadní rekord v hodnotě 1072 dolarů za troyskou unci, ale včera už spadla pod 1050 dolarů.

Investoři se podle všeho rozhodli vybrat zisky, a tak prosincový kontrakt na dodávku zlata klesl v New Yorku až na 1047 dolarů za unci.

„Zlatu dochází pára,“ řekl agentuře Bloomberg analytik James Moore z TheBullionDesk.com v Londýně, podle nějž však nelze vyloučit, že si zlato brzy sáhne na nové rekordy.

Cenu zlata táhne vysoká poptávka, která souvisí se slabým kurzem dolaru. „Tento cenný kov je teď překoupený, ale slabý dolar dotlačí zlato nad hranici 1100 dolarů za unci. Spekulanti potáhnou trh bez jakéhokoli zájmu o reálnou cenu zlata,“ tvrdí Andrej Krjučenkov ze společnosti VTB Capital v Londýně.

Poptávka po zlatu roste i díky Indii, kde od října do prosince vrcholí šperkařská sezona.

„Dokud americká centrální banka nezačne zvyšovat úrokové sazby, bude hodnota dolaru klesat a zlato bude zdražovat,“ říká Ronald Leung ze společnosti Lee Cheong Gold Dealers v Hongkongu.

Po propadu na úroveň 1047,40 dolaru za troyskou unci se dopoledne v New Yorku prosincový kontrakt na dodávku zlata prodral na 1051,50 dolaru za troyskou unci a zlato k okamžitému dodání se obchodovalo za 1049,40 dolaru za unci. V Londýně klesla cena zlata na 1052,50 dolaru, když ještě ve středu se pohybovala na úrovni 1059,50 dolaru za unci.

Vzhledem k tomu, že americká centrální banka zatím nenaznačuje ochotu zvednout základní úrokovou sazbu z rekordně nízké hodnoty nula až 0,25 procenta, čeká na zlato delší období růstu. Podle analytiků oslovených agenturou Bloomberg totiž lze očekávat, že banka zvedne úrokové sazby poprvé až ve druhé polovině příštího roku. „Dokud nezačne centrální banka hovořit o ukončení programů na podporu ekonomiky nebo o zvýšení úrokových sazeb, nelze očekávat oživení zájmu o dolar,“ tvrdí Jonathan Gencher z Bank of Montreal v kanadském Torontu.

Spolu s cenou zlata včera klesala i cena stříbra. Prosincový kontrakt na dodávku stříbra spadl ráno v New Yorku o 2,1 procenta na 17,535 dolaru za unci.

Nejrychlejší je Rusko Akciové trhy ve světě vykročily do posledního letošního čtvrtletí dalším růstem. Z významných trhů si zdaleka nejlépe od začátku roku vede burza v Rusku, kde hlavní index vzrostl o více než 120 procent. Až s velkým odstupem je na druhém místě Čína, jejíž akciový trh vykazuje od ledna zisk přes 63 procent. Do léta si Čína vedla nejlépe, ale v srpnu její burza prošla hlubokou korekcí. Index MSCI, který sleduje pohyb akciových trhů jako celku, se vyšplhal nejvýše za více než rok. Růst táhnou takzvané rozvíjející se trhy, především skupina čtyř zemí označovaná jako BRIC. To je Brazílie, Rusko, Indie a Čína. Vedle těchto zemí si dobře vede také Indie, Tchaj-wan anebo Jižní Korea. Ruku v ruce s růstem cen akcií ale jde pokles amerického dolaru, který je naopak nejslabší za více než rok.

„Celková nálada (na akciových trzích) je teď opravdu dobrá. Trh v tuto chvíli táhne likvidita,“ poznamenal ekonom ústavu KBC Securities Koen De Leus. Podle něj většina lidí spoléhá také na to, že se zlepšuje situace bank, jak ve středu ukázaly výsledky hospodaření amerického finančního ústavu JPMorgan Chase & Co.

Dow Jonesův index, který je klíčovým ukazatelem vývoje na akciových trzích v USA, se ve středu po roce vrátil nad klíčovou hranici 10 000 bodů. Ta sice z technického hlediska není významná, má ale obrovský psychologický vliv. Podle analytiků ale bude záležet na tom, zda se index nad touto úrovní udrží, nebo se vrátí pod ni.

Celkové oživení trhu až dosud táhly především finanční instituce, nyní jsou to však hlavně technologické tituly.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!