Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zlín patří dětským filmům

Česko

Zlínský festival uvede od 1. do 8. června 571 filmů, všechny projekce jsou zdarma

ZLÍN Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež ve Zlíně uvede ve 22 sálech rekordní počet filmů, diváci se mohou těšit na 571 titulů z 53 zemí. Promítat se bude v patnácti sálech ve Zlíně, další sály nabídnou festivalový program na různých místech republiky, včetně Prahy. Přehlídka potrvá od 1. do 8. června, v metropoli se uskuteční od 2. do 6. června ve smíchovském multikině Palace Cinemas. Všechny projekce letošního 48. ročníku budou zdarma.

„Letos nabídneme vůbec nejvyšší počet filmů i hostů, což umožnilo mimo jiné šest nových sálů v novém zlínském multiplexu Zlaté jablko, jak zní prapůvodní název tohoto města,“ uvedl ředitel přehlídky Petr Koliha. Jednotícím prvkem letošního ročníku bude britská kinematografie, kterou v programu zastoupí 34 titulů. Podle Kolihy se festivaloví diváci na dnu plném kouzel setkají s českým Harrym Potterem, dozví se vše podstatné o britské literární fantasy a budou moci vidět produkci britských filmových a animátorských škol v rámci projekcí a workshopů soutěže studentských filmů Zlínský pes. Novinkou bude sekce „nočních horizontů“ s dramaturgií zaměřenou na stále rostoucí počet zlínských vysokoškolských studentů. Další sekce přinesou to nejlepší z africké tvorby pro děti a mládež a také retrospektivu izraelského filmu.

V hlavní porotě zasedne režisér Vojtěch Jasný, za Českou republiku bude soutěžit pohádka Zdeňka Trošky Nejkrásnější hádanka. Mezi evropskými debuty se utkají o titul Kuličky Olgy Dabrowské a v soutěžní přehlídce zemí Visegrádu budou uvedeny české filmy Václav a Pusinky. Cenu za celoživotní tvorbu převezme herečka Iva Janžurová.

Mezi hosty festivalu budou například 22letý americký herec Daniel Clark, který hraje v zahajovacím oscarovém snímku Juno, o osm let mladší Dakota Blue Richardsová, kterou tým amerického filmu Zlatý kompas vybral na konkurzu z 10 000 dalších anglických dívek, a také režisér, producent, scenárista a herec Randal Kleiser, tvůrce úspěšného filmu Pomáda. V soutěžních sekcích bude uvedeno 192 titulů. Deset festivalových snímků bude mít světovou a dalších 34 mezinárodní premiéru.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!