Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zločince usvědčí vzorek půdy

Česko

ABERDEEN, Velká Británie Kriminalisté dostanou již brzy k dispozici metodu, díky níž bude možné velmi přesně určit, z jakého místa pochází vzorek půdy. Tak se velmi zvýší vypovídací hodnota důkazů zajištěných například na podrážkách zločinců. Nové poznatky prezentovali skotští vědci na Mezinárodní kriminalistické konferenci, která minulý týden proběhla v Londýně.

O zjištění místa původu hlíny či bláta se snaží policejní technici již dlouho a často jejich úsilí k vystopování či usvědčení pachatele skutečně vedlo. Obvykle se soustřeďují na anorganickou složku půdy.

Druh minerálů spolu s velikostí, tvarem a barvou částeček umožňuje rámcově určit, z jaké zeměpisné oblasti vzorek pochází. To může být často užitečné. Na usvědčení lupiče operujícího v hranicích jednoho města ale metoda založená na rozboru anorganických komponent nestačí.

Vědci z Macaulay Institute ve skotském Aberdeenu vedení Lornou Dawsonovou se pokusili zjistit, jak moc se liší půda v jedné lokalitě. Odebrali hlínu ze sedmi záhonů ve čtyřech aberdeenských zahradách i v bezprostředním sousedství města. Každý vzorek pak důkladně analyzovali, přičemž se soustředili na zastoupení různých molekul organického původu, uvádí článek v časopise New Scientist. „Každá zahrada má odlišnou historii. Měla různé vlastníky, kteří sázeli rostliny podle svých preferencí a používali různá hnojiva v nestejných dávkách,“ říká Lorna Dawsonová, podle níž lze tyto dodatečné informace využít. Její tým dokonce našel znatelné rozdíly rovněž u půdy odebrané z jedné zahrady. Každý záhon má své „otisky“, které mohou podezřelého usvědčit.

Zkoumání látek živočišného původu lze samozřejmě kombinovat s tradiční mineralogickou analýzou. Tak lze vymezit nejprve širší zeměpisnou oblast – a to s větší přesností než dříve – a postupně dospět až na lokální úroveň a s rozumnou mírou pravděpodobnosti zjistit například také to, ze kterého parku půda pochází.

Velikost zrnek velmi často koreluje s druhem minerálů, z nichž se skládají. Místo dvou vodítek tak poskytne stará metoda jen jedno. To u rozboru organické složky neplatí, a proto odborníci mluví o nezávislém svědku z místa činu.

Ambice expertů z Macaulay Institute u chemického rozboru organické složky půdy nekončí. Vědci se domnívají, že porovnání DNA bakterií, hub a plísní žijících v půdě poskytne další zdroj užitečných informací.

Díky rozboru organické složky lze s rozumnou mírou jistoty zjistit i to, ze kterého parku půda pochází

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!