Důvodem je nedávná Fialova blokáda Městského soudu v Praze a nevpuštění předsedkyně senátu Heleny Liškové do soudní síně. Blokádu Fiala a další dva členové sdružení K213 dělali kvůli tomu, že česká justice nerespektuje rozsudky Evropského soudu pro lidská práva a není schopna zajistit otcům styk s dětmi po rozvodu. Jiří Štefek a Jiří Tengler odešli od soudu s měsíčním a dvouměsíčním podmíněným trestem. Všichni tři se proti rozsudku odvolali.
„Nepodmíněný trest dostal pan Fiala proto, že byl v podmínce a že něco podobného provedl opakovaně,“ vysvětlila místopředsedkyně obvodního soudu Monika Křikavová. Fiala byl v minulosti trestaný za napadení veřejného činitele a za výtržnictví. Jiná forma trestu podle soudce Říhy už na Fialu nezabírá.
To ostatně potvrzuje i Fiala sám. „Má pravdu, ale na mne nebude platit ani tento trest. Stejně si myslím, že mi ho nakonec někdo zruší,“ reagoval Fiala.
Podle něj byl soudce Říha už dopředu rozhodnutý, jak ho potrestá. „Soudce měl možnost se zachovat podle zákona, během soudu se ale ukázalo, že to nechce. Rozsudek měl zcela jistě už dopředu připravený,“ dodal. Podle něj o tom svědčí to, že státní zástupkyně nenavrhovala pro muže žádný trest.
Jiří Fiala je rozhodnutý dál proti české justici bojovat. Jeho sdružení už ale nic blokovat nebude. „Ukázalo se, že to nezabírá. Pokud nás budou soudci zastrašovat, musíme jim ukázat, že to povede k vyostření konfliktu a že se za chvilku budou bát chodit do práce. Dojde na vyřizování účtů na ulici,“ dodal.