Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Změna identity Škrlové: dokonalá příprava

Česko

BRNO Ani po třetím jednacím dnu ve spletité kauze Kuřim nedostává tento případ jasnější kontury. Jednoznačně prokázáno je zatím pouze brutální týrání sourozenců Ondřeje a Jakuba.

K mučivým praktikám se hned první den procesu přiznala matka chlapců Klára Mauerová. Jisté je i to, že se na něm podílela její sestra Kateřina. Obě prý jednaly pod vlivem neznámého doktora, který je instruoval pomocí e-mailů a SMS zpráv. Je možné, že tato osoba vůbec neexistuje a vydával se za ni někdo z obžalovaných. Například u Kateřiny Mauerové policie zadržela dva mobilní telefony a s osobou doktora ji nejistě ztotožnila Škrlová.

Klíčové v případu bylo svědectví týraných chlapců - mezi osoby, které jim ubližovaly, podle hochů patřily jejich matka i teta, Hana Bašová alias Nancy, Jan Turek, ale i Škrlová. Ta však mohla jednat pod nátlakem, což se snaží prokázat její advokát Richard Novák.

Podíl sekty na chování obžalovaných je zřetelnější - Barbora Škrlová i její otec Josef jsou nepochybně nábožensky smýšlející osoby. O možnosti, že Škrlová slovy o vlastním týrání jen maskuje své poslání v rámci sekty, napsal ve svém odborném vyjádření religionista Zdeněk Vojtíšek. Hnutí Grálu se s otcem Barbory muselo rozejít kvůli jeho radikálnímu výkladu učení. Škrla však vedl své „svěřence“ dál. Žalobkyně bude usilovat o jeho výpověď před soudem. Místo pobytu záhadného muže však nikdo nezná.

Kdo skupinu platil?

Získání nové identity pro Škrlovou bylo dokonale připraveno -svědčí o tom i dokument Kláry Mauerové, která zosnovala takzvanou vsetínskou verzi. Podle ní byla Anička sirotek a nalezenec. Posudky na Aničku vypracovala slovenská lékařka Andrea Mentová, kamarádka Kláry. Texty posudků jí zasílala e-mailem, nebránila se úpravám. Otazníky se vznášejí na tím, kdo chod skupiny financoval a kdo ji řídil. Není jisté, zda mimo náboženský motiv nesledovaly zainteresované osoby i jiný cíl.

Autor: