Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Změňte zákon, žádá otec

Česko

Otec čtyřleté Aničky Hromádkové chce změnit zákon, který by zamezil únosům dětí

PRAHA Zdeněk Hromádka, otec čtyřleté Aničky, kterou její matka před devíti měsíci unesla do Ruska, chce změnit zákony. Podle něj totiž nejsou české děti dostatečně ochráněny před mezinárodními únosy. „Česko spoléhá na zdravý rozum rodiče únosce a soudce a na jejich schopnost sledovat především zájem dítěte a tímto zájmem korigovat své jednání. Na případu mé dcerky Aničky lze doložit, že takový způsob ochrany ze strany státu je nedostatečný,“ vysvětluje své důvody Zdeněk Hromádka.

Myslí si proto, že by v novele občanského soudního řádu mělo být ustanovení, které by ukládalo soudu automatickou povinnost zabránit únosu dítěte z Česka v případě sporu rodičů o výchově dítěte.

Otec dívky: Únosům je třeba předcházet Právě to se totiž stalo v jeho případě. Přestože žádal soud o to, aby nemohla jeho manželka Olga Hromádková vycestovat ze země s dcerou bez souhlasu soudu či otce, soud to třikrát zamítl. Jako důvod soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 4 Pavla Schütznerová uvedla, že by pak matka musela žádat souhlas i v případě, kdy by jen chtěla odjet s dcerou na prázdniny k moři. „Soud k takto závažnému opatření neshledal odůvodnění,“ uvedla soudkyně.

V současné době je pouze na posouzení samotného soudce, zda má k vydání zákazu vycestování dítěte závažný důvod. Podle mluvčího obvodního soudu Michala Květa však údajně Zdeněk Hromádka nedal ke svému návrhu pádné důvody. „Samotná obava nestačí,“ řekl Květ. Jenomže se stalo přesně to, čeho se otec Aničky bál. Jeho žena pod záminkou onemocnění člena rodiny dceru vzala a do Ruska s ní odcestovala. A z toho důvodu viděl Zdeněk Hromádka Aničku naposledy loni 11. dubna.

„Cílem právního řádu by mělo být únosům předcházet, a ne je následně zdlouhavě, pracně a nákladně řešit s nejistým výsledkem. A to platí hlavně u zemí, které nepřistoupily k haagské úmluvě o únosech dětí. Takovou zemí je i Rusko,“ myslí si Hromádka.

Podle něj by proto postačilo přidat do novely občanského soudního řádu jednu větu: V řízení s cizím prvkem o výchově a výživě nezletilého dítěte soud nařídí předběžné opatření k zamezení mezinárodního únosu dítěte. „Cizí prvek je dostatečně obecný pojem a zahrnuje například i situaci, kdy jeden z rodičů není státním občanem České republiky,“ dodal Hromádka.

Čekání na pomoc Svůj návrh poslal všem politikům, kteří se touto problematikou zabývají, včetně ministerstva spravedlnosti. Zda však ministerstvo vezme jeho připomínky a návrhy v potaz, není vůbec jisté. Včera nebyl na ministerstvu spravedlnosti k zastižení nikdo, kdo by měl tuto problematiku na starosti.

„Od 1. listopadu 2008 platí novela občanského soudního řádu. Podle té může mít soud například dohled nad pohybem dítěte na území státu, ale může i zabránit dítěti opustit území státu bez souhlasu soudu,“ uvedl pouze Pavel Hájek z tiskového oddělené ministerstva.

Přestože Zdeněk Hromádka zjišťuje, kdo by mu mohl pomoci vrátit dceru zpět do Česka, možností má jen velice málo. Oficiálně může o navrácení dcery zažádat ruské úřady pouze prostřednictvím ministerstva spravedlnosti. A to se stalo. Nyní mu nezbývá než čekat. „S Aničkou jsem mluvil naposledy v pátek, od té doby jsem ženu s dcerou nesehnal. Manželka mi nechce říct, kde vlastně s Aničkou jsou,“ dodává smutně Hromádka.

Autor: