Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Změny zákoníku se nelíbí odborářům

Česko

ODBORY

PRAHA Odboráři protestují proti plánům vládní koalice na změny v zákoníku práce. Ty jsou podle nich zneužíváním krize. Rozšiřováním neplnohodnotných pracovních poměrů se podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslava Zavadila pracovní místa nevytvoří. Navrhované změny zákoníku nebude žádný odborový svaz ochoten přijmout, uvedla Asociace samostatných odborů. Předpokládá proto, že o návrzích bude jednat tripartita.

Chystané změny zveřejnili vyjednavači ODS, TOP 09 a Věcí veřejných ve středu večer v rámci plánů na podporu podnikání. Koalice chce podpořit tvorbu nových pracovních míst zvýhodněním práce na dohodu, a to zvýšením jejího možného rozsahu ze sto padesáti hodin na tři sta hodin ročně. Uvolnit by se měla i pravidla u pracovních smluv na dobu určitou. Využívat by je bylo možné až pět let. Na pracovním trhu by se také měl změnit systém odstupného.

Zaměstnanec, který pracuje jeden rok, by měl získat jednoměsíční odstupné, zaměstnanec pracující dva roky dvouměsíční odstupné, ostatní pak tři měsíční platy.

Autor: