Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Znesváření Romové znovu smír neuzavřeli

Česko

ŠTERNBERK Usmíření dvou znesvářených romských rodin, které se vzájemně osočují a napadají, slibuje nová pobočka Společenství Romů na Moravě. Ta ve čtvrtek začala fungovat ve Šternberku na Olomoucku. Do jejího čela byl částí Romů zvolen právník radnice Vilém Král.

„Vždy budu oslovovat i tu druhou rodinu, která mě nevolila,“ uvedl. Podle mluvčí radnice Ireny Černocké ale rodina Jaroslava Gábora z místa jednání demonstrativně odešla, a pro Krále tak hlasovala jen rodina Vladimíra Gábora.

Obě početné rodiny vedou spor od doby, kdy jedna z nich koupila bytový dům v Olomoucké ulici a označila příslušníky druhé rodiny za neplatiče a chtěla je vystěhovat. „Během podzimu se mezi sebou několikrát napadli slovně i fyzicky. Došlo dokonce k potyčce na náměstí, kdy po sobě házeli dlažebními kostkami a v rukou měli baseballové pálky,“ popsala Černocká.

K romské národnosti se při sčítání lidu podle Černocké přihlásilo ve Šternberku jen několik jedinců. Romská komunita tam ale čítá přibližně 500 členů.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...