Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Do předčasné penze maximálně o tři roky dřív, projednávali poslanci

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka při projednávání změny zákona o důchodovém pojištění foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Předčasný důchod by měl být možný nejvýše tři roky před dosažením důchodového věku místo dosavadních pěti. Jít do něj budou moci lidé, kteří pracovali a platili odvody 40 let. Změní se i pravidla valorizace penzí. Návrh projednávali poslanci ve druhém čtení, kdy mohli vznášet pozměňovací návrhy. SPD se nepodařilo prosadit vrácení návrhu k projednání sociálnímu výboru.
  18:06aktualizováno  22:00

„Když nebudeme dělat nic, v roce 2050 bude každý rok chybět více než 350 miliard korun,“ řekl před tím ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Solidární základní výměra penzí je stejná pro všechny a v zásluhovém procentním díle se odrážejí odpracované roky, výše odvodů z výdělků a počet dětí. Podle novely by se u předčasného důchodu až do řádného termínu zásluhová část nevalorizovala.

Vládní návrh počítá také s nahrazením mimořádných valorizací při vyšší inflaci dočasným přídavkem. Dočasný přídavek a zvýšení procentních výměr má odrážet 60 procent růstu cen.

„Je potřeba udělat změny proto, aby i děti a vnoučata nynějších důchodců měly šanci, že budou mít důchody z průběžného systému, které dokáží zajistit jejich dobrou životní úroveň,“ řekl Jurečka.

Kriticky se k vládnímu návrhu vyjádřila šéfka poslanců ANO Alena Schillerová . „Jsou to jen parametrické změny, žádná důchodová reforma,“ řekla Schillerová.

„Máte svůj návrh penzijní reformy? A mohli bychom ho vidět?“ opáčil jí poslanec vládní KDU-ČSL Jiří Horák.

Nižší růst důchodů při lednovém zvyšování

Důchody se navyšují pravidelně vždy od ledna. Nyní se zvedají o růst cen a o polovinu růstu reálných mezd.

Od příštího roku by to mělo být o růst cen pro domácnosti důchodců a o třetinu růstu reálných mezd, tedy stejně jako před rokem 2018.

Návrh vlády také počítá s úpravou pravidel mimořádné valorizace důchodů při vyšší inflaci dočasným přídavkem. Má to podle koalice přispět ke zmírnění propadu důchodového systému a snížení zadlužování.

Okamura: Vláda chystá okradení důchodců

„Důchod není sociální dávkou,“ kritizoval vládní návrh stínový ministr práce a sociálních věcí z hnutí ANO Aleš Juchelka. „Je skandální, že vláda spojuje takzvanou důchodovou reformu s daňovým balíčkem,“ řekl také Juchelka.

Sníží se penze funkcionářům lidovců z éry Národní fronty?

Poslanec ANO Jiří Mašek navrhl snížení důchodů funkcionářům Československé strany lidové a Československé strany socialistické za minulého režimu. Lidovecký ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka prosadil snížení důchodů některým představitelům bývalého komunistického režimu o 300 korun za každý rok, kdy pracovali pro režim.

„Fialova vláda připravuje faktické okradení důchodců,“ nebral si servítky předseda druhého opozičního hnutí SPD Tomio Okamura.

Opoziční hnutí ANO a SPD připravila přes dvě desítky pozměňovacích návrhů ke změně zákona o důchodovém pojištění. Novelu ještě Sněmovna v úterý nebude schvalovat, poslanci mohou předkládat pozměňovací návrhy.

Jeden z návrhů ANO se týká mimořádných valorizací penzí. „Mimořádné valorizace zachovat v podobě, v jaké jsou,“ řekl Juchelka.

Poslanec hnutí ANO Igor Hendrych chce zachovat u předčasných důchodů podmínku 35 odpracovaných let s odvody místo vládního návrhu na 40 let.

Šestnáct pozměňovacích návrhů přichystala poslankyně opozičního hnutí SPD Lucie Šafránková. Nejradikálnější z nich vypouští z novely všechny změny prosazované vládou, další by zachovaly nynější valorizační pravidla či pravidla předčasných důchodů, nebo aspoň některé z jednotlivých parametrů. Chce, aby důchody při běžných valorizacích dál odrážely polovinu růstu reálné mzdy, a nikoli třetinu, jak to přináší vládní novela.

Některé z pozměňovacích návrhů by umožnily lidem s předčasnou penzí přivydělat si až tři čtvrtiny minimální mzdy na běžné pracovní smlouvy. Zvedají také základní výměru důchodu o pět procentních bodů na 15 procent průměrné mzdy nebo ruší krácení předčasných penzí lidem, kteří hradili odvody 45 let.

Vzhledem k početní převaze vládní koalice, která má 108 poslanců z 200, mají ale návrhy opozice mizivou šanci projít. Definitivní hlasování o zákonu může být za sedm dnů.