Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Vítr po celém Česku lámal stromy a zastavil vlaky. Poryvy shodily i posed

Hasiči v Karlovarském kraji během větrné noci především odstraňovali stromy spadlé na silnici. foto: HZS Karlovarského kraje

Silný vítr v noci na úterý lámal stromy po celé zemi. Jen v Královéhradeckém kraji hasiči zasahovali u třiadvaceti událostí. U Studnice na Náchodsku najel vlak bez cestujících do spadlého stromu. Vlaky nejezdily na železniční trati Praha-Benešov. V úseku mezi Čerčany a Benešovem zastavily provoz popadané stromy, které poničily i trakční vedení. Hasiči ve středních Čechách zasahovali téměř u stovky případů.
  9:42aktualizováno  13:06

Všechny události se obešly bez zranění. Hasiči to uvedli na síti X. Energetici zaznamenali kvůli silnému větru jednu poruchu na vedení vysokého napětí na Trutnovsku.

Královehradečtí hasiči odstranili přes noc 17 stromů spadlých na silnice. Nejvíc zásahů měli na Trutnovsku a Královéhradecku. U Podhradí na Jičínsku odstraňovali spadlý posed. U Studnice na Náchodsku najel vlak bez cestujících do spadlého stromu. Další zásahy měli například v Borohrádku na Rychnovsku, v Jestřebí a ve Vysokově na Náchodsku, v Dětenicích a Sekeřicích na Jičínsku, či ve Dvoře Králové nad Labem.

V souvislosti se silným větrem hasiči v Karlovarském kraji v průběhu noci zasahovali u 23 událostí. „Z toho jednou se jednalo o zajištění volně položených plechů na střeše, v Sokolově bylo nutné odříznout spadlou lampu veřejného osvětlení, ostatní události byly odstranění spadlého stromu na komunikaci,“ upřesil Martin Kasal, mluvčí Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje.

Všechny události se obešly bez zranění. Na odstranění následků poryvů větru se podílelo třináct jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů.

Silný vítr poničil stožáry a stany připravené na fanouškovský festival před pardubickým zimním stadionem, kde dnes začíná finále hokejové extraligy.

Ve středních Čechách téměř sto případů

Hasičům ve středních Čechách v noci přibylo výjezdů kvůli silnému větru. Zasahovali téměř u stovky případů, většinou to byly spadlé stromy, informovali krajští hasiči v úterý ráno na síti X. Větrné počasí způsobilo problémy i na železnici.

Od pondělních 19:00 do dnešních 8:00 hasiči v regionu vyjížděli k 98 případům. „Většinu událostí – dvaaosmdesát, tvořily stromy, které popadaly vlivem silného větru,“ uvedli.

Popadané stromy také zastavily provoz vlaků na železniční trati Praha - Benešov v úseku mezi Čerčany a Benešovem, poničily i trakční vedení.

Mezi Prahou a Benešovem byly zrušeny dálkové vlaky, do Čerčan doporučoval dopravce vyžít osobní vlaky a z Čerčan do Benešova pak náhradní autobusovou dopravu. České dráhy zavedly náhradní autobusovou dopravu, provoz na železnici obnovily krátce po 13. hodině.

V úterý by měl vát mírný západní vítr o rychlosti 15 až 25 kilometrů v hodině. V nárazech by mohl mít rychlost až 55 kilometrů v hodině. K večeru by měl vítr slábnout, uvedli meteorologové.

Autoři: ,

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...