Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zprávy dne podle editora: po 20 letech končí šéf obra, zločiny Ruska v Sýrii a otec odbyl syna dopisem

Vladimír Putin

  20:27
PRAHA - Michal Štefl skončil v pozici generálního ředitele a předsedy představenstva jedné z největších tuzemských stavebních firem OHL ŽS. V čele firmy byl přes 20 let. Dozorčí rada Štefla odvolala minulý týden. V úterý potvrdil Tomáš Psota z vedení společnosti. Důvody Šteflova odvolání nesdělil.

Vladimir Putin a Dmitrij Medveděv. foto: Reuters

Michal Štefl - bývalý generální ředitel a předseda představenstva OHL ŽS.

Novým předsedou představenstva společnosti a generálním ředitelem je José Emílio Pont Pérez. Štefl bude v rámci skupiny OHL působit na pozici místopředsedy dozorčí rady OHL ŽS.

Brněnská stavební firma patří do skupiny, kterou ovládá španělská OHL. Ta vlastní naprostou většinu akcií.

Podle Peréze Štefl OHL ŽS dokázal provést náročným obdobím transformace na akciovou společnost a etablovat ji mezi největší stavební firmy.

O velké peníze jde i před soudem v Praze, kde se projednává údajná korupční kauzu, která se podle policie dotýká i exsenátora za ODS Tomáše Kladívka.

Nakonec se ale údajně schopný lobbista Prášil včetně obhájců mezi přítomné...

Obžaloba ho viní z krádeže více než sedmi milionů ve zlatě, v soudní síni ale podnikatel Štěpán Prášil veškerou rozhodnost ztratil. „Dobrý den... vážený soude,“ uvedl nejistě poté, co ho předseda senátu Tomáš Durdík předvolal do ohrádky k výslechu. „Zdravili jsme se na začátku, stačí jednou,“ odvětil soudce. A ještě předtím se podnikatel „schovával“ před novináři.

V úterý pak soud pokračoval výpovědí Milana Čmleíka. „Senátor Kladívko chtěl investovat peníze,“ hájil zlato jeho nervózní asistent.

Jak zacházet s penězi by se mělo učit od mala. V to zřejmě věří i jeden americký otec, který svému šestiletému synovi dal tvrdou životní lekci, když mu poslal korporátní odpověď na žádost o 20 dolarů.

Dopis vypadal velmi reálně.

.„Je nám velmi líto, ale musíme vás informovat o tom, že vám nemůžeme poskytnout půjčku ve výši 20 dolarů. Zkontrolovali jsme váš účet a nenalezli na něm dostatečné prostředky. Místo toho je na něm uvedená bohatá minulost nesplněných domácích povinností,“ stojí v dopise.

Ponožky v sandálech má celá střední Evropa
Peníze se ale šetří i v Alsasku. Své zkušenosti odtamtud popisuje Jaroslav Valenta v rámci seriálu Češi v cizině, „Jiný zvyk, který mne zarazil, bylo, že Francouzi neváhají na výletech jíst vlastní svačiny a za celý výlet si nedají na horské chatě ani pivo, ani jídlo, nic. Někteří si objednají jen polévku a přímo u stolu vytáhnou svačinu a najedí se z vlastního (zažil jsem takto i bohatou lékařku). A to je tolik sebermskačských průpovídek od samotných Čechů, jak jsme nechutný národ, že jen jíme svačiny a neutrácíme a nevkusně je vytáhneme a jíme i v restauracích. Jak vidno, nejsme sami (mimochodem, ponožky v sandálech nosí celá střední i severní Evropa a zažil jsem v letadle ze Stuttgartu, že jen co se letadlo odlepilo od země, Němci vstali a vytáhli si na palubě letadla vlastní svačiny, do kterých se hned s gustem dali). Pak že jen Češi.“

Celý rozhovor najdete tady.

To Rusové Vladimira Putina vytahují v letadlech místo svačin bomby. Bohužel v rámci protiteroristické kampaně zasáhnou občas (tedy spíše častěji) i odpůrce neomezeného vládce Sýrie Asada a také civilní obyvatele. Svůj názor na to napsal Jan Šír, který působí na Katedře ruských a východoevropských studií Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd University Karlovy v Praze.

Záběry zveřejněné ruským ministerstvem obrany zachycují výsledky úderů ruského letectva na pozice v Sýrii. Moskva tvrdí, že dokumentují útoky na cíle Islámského státu.

„Osm dětí a učitel bylo zabito ruským letectvem a desítky dalších zraněny minulý týden při zásahu školy západně od Aleppa. Nejméně 43 mrtvých z řad civilního obyvatelstva si podle dostupných zpráv víkend před tím vyžádaly tři nálety podniknuté ruským letectvem na cíle v provincii Idlíb. Informace o rostoucích ztrátách mezi civilním obyvatelstvem jsou konsistentní s množícími se zprávami mezinárodních lidskoprávních organizací mapujících chod a prozatímní výsledky poslední ruské vojenské kampaně,“ píše Šír.

Tak dobrý večer a Rusům lepší mušku.

Zkraťte si čas v kuchyni: Vyhrajte kořenící pasty od Podravky
Zkraťte si čas v kuchyni: Vyhrajte kořenící pasty od Podravky

Zrychlete vaření s kořenícími pastami Podravka Natur. Usnadní a zjednoduší přípravu pokrmů, protože zeleninu nemusíte čistit ani krájet, ale...