Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Ztráta paláce kvůli Grossovi

Česko

Soud rozhodl: stát musí vrátit dům, který získal výměnou za barokní palác

PRAHA Stanislav Gross opustil politiku v roce 2005. Následky jeho vládnutí jsou přesto patrné dodnes.

Až do března 2001 vlastnil stát v Thunovské ulici v těsném sousedství Pražského hradu barokní palác. Gross coby ministr vnitra v březnu 2001 posvětil jeho výměnu za panelák v pražských Řepích. Obvodní soud pro Prahu 6 ovšem včera rozhodl, že ministerstvo vnitra má panelák vrátit. Reálně tak hrozí, že státu nezůstane vůbec nic a v nepodařené transakci utopí desítky milionů.

Soudkyně Alena Sejková svůj včerejší verdikt nijak nevysvětlila a hodlá tak kvůli složitosti argumentace učinit až v písemném zdůvodnění. „Důvody opravdu neznám. Čekáme, až obdržíme rozsudek,“ potvrdila Jana Rennerová z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Soud tak zřejmě vyhověl námitkám bývalého vlastníka paneláku, firmy Bayton. Ta se nedávno obrátila na soud s tvrzením, že smlouva o výměně je neplatná kvůli chybě ministerstva.

V čem chyba, která může stát připravit o desítky milionů, spočívá? Resort vnitra zapomněl požádat ministerstvo kultury o povolení převodu kulturní památky na soukromého vlastníka. Případný návrat paláce do rukou státu soud včera vůbec neřešil; musel by o něm rozhodovat v novém řízení. To by se ale zřejmě táhlo řadu let a výsledek by byl nejistý, protože chyba je na straně státu.

Výměnu barokního paláce za panelák kritizovali v minulosti jako nevýhodnou odborníci. Vše ještě zhoršuje skutečnost, že řepský panelák se mezitím změnil v ubytovnu pro 500 mimopražských policistů.

„Je to zlodějina, kterou snad neumožní odvolací soud,“ komentoval včerejší rozsudek současný ministr vnitra Ivan Langer. Pokud by ministerstvo o dům skutečně přišlo, byl by to podle pražské policejní mluvčí Ivy Knolové problém. „Pravděpodobně by to zvedlo náklady jednotlivých policistů na bydlení a to by mohlo mnohé kolegy odradit od toho, sloužit v Praze,“ říká Knolová. Už dnes přitom v Praze chybí zhruba 1400 policistů.

Pokračování na straně 4

Ztráta paláce kvůli Grossovi

Dokončení ze strany 1

K výměně došlo v březnu 2001. Palác v Thunovské ulici tehdy již léta sloužil jako ubytovna pro zhruba stovku policistů, potřeboval ale nutně rekonstrukci. Ministerstvo vnitra ho proto vyměnilo za panelák v Řepích. Ze smlouvy přitom plyne, že Bayton i vnitro odhadly cenu obou objektů na 78 milionů korun. „Objekt Řepy má kapacitu zhruba 500 lůžek, byl v dobrém technickém stavu a ministerstvo vnitra do něj do dnešního dne nemuselo investovat,“ hájil svůj obchod v prosinci 2006 Gross. Včera už svůj mobilní telefon nezvedal. Od konce 17. století sídlil v paláci klášter řádu kajetánů. V 30. letech 19. století tady působilo takzvané Kajetánské divadlo, které založil Josef Kajetán Tyl a působil v něm Karel Hynek Mácha. V roce 1950 dům znárodnil stát.

***

Panelák místo paláce

V březnu 2001 vyměnilo ministerstvo vnitra barokní palác za panelák v Řepích, který patřil firmě Bayton. Soud včera rozhodl, že smlouva je neplatná, protože ji nepovolilo ministerstvo kultury. Stát má proto panelák vrátit. O návratu paláce státu soud nerozhodoval, a státu tak hrozí, že přijde o oba domy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!