Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zuzana si dost vybírá...

Česko

TELEVIZNÍ TÝDEN

Mít večer k dobru a chuť vydržet co nejvíc, sednu si k televizi veřejné služby, jak se pěkně tituluje, a vyzkouším, o čem si tam populární moderátoři povídají s populárními hosty. Zastavím se třeba v úterý v různých slojích zábavy a zjistím, že jejím aktérům nezávidím.

Zábavná talk show Karla Šípa Všechnopárty byla tentokrát na „neotřelé“ téma Kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem. Orientalista Martin Vačkář, anglista Ondřej Hejma a frankofonní Lenka Filipová představují vzorek sympatických, neakademických, byť jazykově vybavených intelektuálů šmrncnutých uměním.

Šíp si, jak známo, umí povídat s každým, a když má host i smysl pro humor, tím líp, protože moderátorova hra na tupého nechápavce aspoň vynikne. Viz dialog s Hejmou o (ne)vykání-tykání v angličtině. Jsou to hovory, které neurazí ani tehdy, když se z nich nového nedovíme vlastně nic. Protože tihle hosté už o sobě a svých jazykových eskapádách mluvili mnohokrát a fakt je, že na poli překladatelském se zas tolik dramat hodných televizní zpovědi asi neodehrává.

Na Všechnopárty se možná koukne i Zuzana Bubílková, která v rozhovoru na stránkách České televize prohlašuje, že se nedívá hned tak na něco: „Dost si vybírám. Kvůli angličtině si pouštím filmy, které jsem si přivezla z Ameriky. Jinak se nejvíce dívám na historické seriály, válečné dokumenty a životopisné filmy. No a potom publicistické pořady, ze kterých čerpám a k životu je zkrátka potřebuji.“ Hezké. Přesto se dávno rozhodla s publicistikou skončit a ochotně se pustila do politické satiry, kterou, jak opakuje, u nás nikdo nedělá. Sama si pořady sice pečlivě vybírá, průměrného diváka ovšem odhaduje bez sentimentu. Její vysokofrekvenční nájezd Co týden vzal je po Šípově kultivované, klidné hladince opravdovou peckou mezi oči. Je celkem jedno, kam sáhne pro materiál, nejvděčnější je pochopitelně parlament, to, co je samo o sobě ostudné, dokáže vybíravá paní Zuzana ovšem poslat ještě o pár pater níž.

Nevěřím, že Ester Kočičkovou baví seriózní hovory o manželství. I když je vede s herečkami typu Ani Geislerové a Kateřiny Macháčkové v kombinaci s paní doktorkou Tošnerovou. Ve své Pavlači přestala s mystifikací a extravagancí, tváří se vážně a přistupuje na banální zjevování pravd, které, jak sama ví, stejně nelze zobecnit. Zrovna od Kočičkové by člověk tohle kuchyňské tlachání nečekal.

Autor: