Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Místnost pro seminář zatrhli, senátorka Zwyrtek Hamplová hrozí Vystrčilovi soudem

Senátorka Jana Zwyrtek Hamplová na diskusním večeru „Za názor do basy? Jak se bránit zvůli novodobých cenzorů“ foto:  Petr Topič, MAFRA

Za protiústavní diskriminaci označila v pátek senátorka Jana Zwyrtek Hamplová (za hnutí Nezávislí), že nemohla v sídle horní parlamentní komory uspořádat seminář. Pohrozila, že se kvůli tomu obrátí na Ústavní soud. Napsala to v dopise předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi z ODS. Šéf horní komory k tomu pouze sdělil, že záležitostí se bude příští týden v úterý zabývat senátní organizační výbor.
  13:13

Senátorka za „protiústavní diskriminaci své osoby“ označila skutečnost, že jí komise pro práci Kanceláře Senátu neschválila žádost o zapůjčení jedné ze senátních jednacích místností k uspořádání semináře.

Zwyrtek Hamplová, jejíž jméno je opakovaně spojováno se šířením různých dezinformací, seminář nazvala „Pravdivé informace jako jediná cesta z doby covidové“.

Rozhodnutí komise bylo podle senátorky „protiústavním jednáním“. Komise není oprávněna jakkoli měnit svým hlasováním rovné podmínky pro práci každého senátora, uvedla Zwyrtek Hamplová. Pohrozila, že pokud v přiměřené době nenastane náprava, bude se muset obrátit na Ústavní soud „s ústavní stížností proti této diskriminaci své osoby“ a návrhem na zrušení předmětného rozhodnutí komise.

„Zastávám názor, že komise je oprávněna posuzovat jen to, zda žádost odpovídá pravidlům, a nic jiného,“ dodala Zwyrtek Hamplová.

Senátorka a advokátka, která je držitelkou ocenění Právník roku 2019 v kategorii správní právo, označovala covid-19 za „nepříjemné virové onemocnění podobné chřipce“ a zpochybňovala očkování proti němu. Koncem letošního října šířila podle deníku.cz pro své příznivce na sociální síti Facebook článek, podle něhož vakcíny proti covidu zabily víc lidí než covid.

Loni v prosinci šířila senátorka mylnou informaci o tom, že ČEZ na jihu Moravy odpojuje elektroměry lidem, kteří nezvládají platit zvýšené zálohy za energie. O tři měsíce později šířila dezinformace, že za rozšířením tuberkulózy v Česku stojí výcvik ukrajinských vojáků ve vojenském újezdě Libavá, za což se následně omluvila.

31. března 2023

Autoři: ,

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...