Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Financování Fischerovy kampaně: Jak to chodí u protikorupční policie

Policie má nástroje, jak se dozvědět pravdu o původu peněz na Fischerovu kampaň. Záleží jen na správně zvoleném postupu a přístupu policisty.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Arny

Několik otázek
1) Sloužil jste někdy na útvaru s celorepublikovou působností - případně jak dlouho?2) Zpracoval jste slespoň jednu tzv. "zájmovou"  kauzu, kdy jste byl nucen čelit tlakům na určitý způsob jejího "vyřízení" , který nebyl v souladu s právem a vašim morálním přesvědčením? (Pod pojmem "zpracování" myslím postup, kdy se vám podařilo prosadit zákonný postup a věc po právu ukončit).3) Kolikrát jste "nefunkčního" nadřízeného pořádně nakopnul ...dle vámi preferovaného postupu a s jakým výsledkem?4) Jak dlouho jste po vámi preferovaném způsobu "nápravy" nadřízeného vydržel pracovat pod jeho vedením nebo vůbec u policie? 
0/0
17.9.2013 8:54
Foto

Odpadlík

Tak to už
jsou otázky poměrně na tělo a rád se jim vyhnu :-) Zde naznačený problém je rozšířený od obvodů v Horní Dolní (kde je to možná nejhorší, ale ne s tak závažnými důsledky), až k "elitním" útvarům. Všude tedy jsou causy, jak píšete, "zájmové" a všude je systém prohnilý. Je tedy na Vás, jaké si vytvoříte podmínky pro práci - zda s Vámi funkcionáři budou zacházet jak s hadrem, nebo chodit okolo po špičkách. Pokud to sám nezvládnete, tak je dobré mít po ruce onoho kolegu, o němž jsem psal výše a v jeho přítomnosti "nadhodit problém" - pak něco zažijete. Říká se tomu osobní kouzlo. My kdybychom takového neměli, tak jsme víte kde. Myslím, že jako obecná odpověď na většinu Vašich otázek to stačí. PS: To "nakopávání" funkcionářů berte opravdu obrazně. Myslím, že konkrétně Vy určitě víte, jak to myslím.
0/0
17.9.2013 13:03
Foto

Furio

Že by snaha vyrovnat se
Zdeňku Ondráčkovi?
0/0
16.9.2013 20:47
Foto

Odpadlík

Tak to jste nepoopravil,
nýbrž doplnil :-) Která mocenská skupina policii právě zneužívá, je těžko aktuálně zjistit. Určitě se to v čase mění (pořád nějaké veřejně propírané spory o to, kde má sedět který plukovník, atd.), nicméně to hlavní spočívá v tom, že zneužívat policii výše popsaným způsobem je možné. Mezi "vyšetřovateli" prostě chybí zkušení, nezlomní lidé, kteří by nepodléhali tlaku nadřízených a uměli si je postavit do latě. Jinak k Vámi popsané činnosti je třeba ještě státní zástupce, takže tam to asi také bude trochu skřípat.
0/0
16.9.2013 12:07
Foto

Jan Bláha

Postavit nadřízené do laťě?
To by mě zajímalo jak u vojensky organizovaného sboru budete dávat nadřízeného do laťě? Byl jste na vojně? :-)Mám dojem, že Vám to malinko ujelo... Já osobně si myslím, že se jedná o chybu středního a vyššího managementu policie, který ve strachu o svá křesla a výsluhy, není schopný stát za svými lidmi.Velitel má být zkušený starý pes, který povede svoje lidi správným směrem a pokud do nich bude "stříleno" za jejich práci, tak se jich zastane a obhájí jejich práci. Bohužel díky intrikám a řadě reorganizací to vypadá v PČR tak jak to vypadá - není kde brát a elévové si musí své ostruhy vydobýt i za cenu, že jim občas někdo dá přes nos.Jinak souhlas s Vámi. Která strana vládne st. zastupitelstvím a soudům, ta šéfuje všemu a rozhoduje o bytí a nebytí jednotlivců a to je sakra špatně.
0/0
16.9.2013 13:45
Foto

Odpadlík

Vojna
nemá se současným bezpečnostním sborem vůbec nic společného. Podle § 1 zák. č. 273/2008, o PČR, "Policie České republiky (dále jen „policie") je jednotný ozbrojený bezpečnostní sbor." Ta "vojenská organizovanost" již odpadla a to je i důvodem, proč se na příslušníky neaplikují trestné činy vojenské (až na vyjmenované výjimky). Jenže policejní vedení si to vyložilo po svém - organizace zůstala při starém ("stranický" způsob řízení) řídí to fakticky Bůh ví kdo (dříve to "alespoň" byla KSČ) a domnělá odpovědnost vedoucích žádná. Z Vašeho příspěvku to vypadá (neuražte se prosím), jako když jste právě dorazil z "Úřadu vyšetřování", které ovšem padly v roce 2001. V dnešním bezpečnostním sboru (připomínajícím bojovou zónu) musí mít "vyšetřovatel" hlavně velké zuby, aby byl schopen chytit nejen pašíka, ale i udržet si funkcionáře od těla-takového "fíka" ovšem poznáte při prvním kontaktu. Je jich málo, ale jsou. Práva a povinnosti halt mají všichni...
0/0
16.9.2013 19:19
Foto

Arny

Dlouhodobě je zde nadvláda "velké strany" nad vším
V praxi se to projevuje tím, že ti, co by měli být příkladem morální integrity a vzdělanosti, mají trvale na zadku hnědé kaliko.
0/0
17.9.2013 6:54
Foto

Arny

Je možné vyhrát bitvu s nadřízeným ale ne válku
V současné atmosféře u policie nemá smysl ani pokus o racionální argumentaci ve směru k nadřízenému, který ať již z obyčejné servility nebo z hlouposti a strachu o korýtko podléhá tlakům "shora".  Jsou jen dvě možnosti pro vyšetřovatele - odejít nebo se podvolit, nic mezi tím. Můžete být jakkoliv vzdělaný, zkušený a morálně na výši na to, abyste byl umlčen. Stačí velice málo - nedodržujete rigidní spisový pořádek, nemáte stanovený počet odklepů od okraje v žádosti, vynechal jste jednou za pololetí střelby nebo tělesnou přípravu (i když to třeba vůbec při svém zařazení nepotřebujete) a dalších sto a jedna hloupostí, které nemají vliv na kvalitu vámi odváděné práce. No a když nepomáhá k vašemu "zkrocení" drobná buzerace, tak může příjít na řadu kázeňské řízení. Argumentace na nesmyslné "obvinění" vás zaměstná a znechutí natolik, že skutečně uděláte nějakou "botu" ve vaší práci a už se vezete. Potom vám třeba kauzu seberou s odůvodněním, že na ni odborně nestačíte a místo ní dostanete jednu, dvě ...pořádné sr.čky (abyste přišel na jiné myšlenky).Co se týče potřeby státního zastupitelství k mnou popsané činnosti, tam určitě nic skřípat nebude-leda tak někdo zubama a pěkně potichu a z opatrnosti jen ve sprše při tekoucí vodě...
0/0
17.9.2013 6:35
Foto

Odpadlík

Možností je mnohem více,
záleží pouze na pohodlnosti jednotlivců, ovšem jako za každého režimu. Ani jedna z Vámi nastíněných variant není správná - buď s režimem spolupracovat, nebo ho nechat rozlézat a plkat na diskusním fóru? To třeba pro mě néjni. Kázeňská řízení jsou pro měkoty, mě se víc líbil institut ověření osobnostní způsobilosti, jenomže to už také není žádná hitparáda (http://www.nssoud.cz/Policejni-psycholog-musi-svuj-zaver-o-ztrate-osobnostni-zpusobilosti-policisty-presvedcive-oduvodnit/art/971?tre_id=135). Byť to navenek nevypadá, trochu se to klukům a holkám bortí :-) Proto preferuji, ač to možná nezasvěceným může připadat divné, při každé příležitosti "nefunkčního" nadřízeného pořádně nakopnout tak, až dostane druhou ránu o strop a třetí v důsledku gravitace. Jde to pomalu, ale docela se formují. Kdypak asi budeme mít nového PP?
0/0
17.9.2013 8:16
Foto

Odpadlík

Já si myslím,
že účelem pisatelů takovýchto článků je veřejnosti odhalit vnitřní procesy v Policii ČR. Občany takové věci běžně nezajímají, ale když se se to vhodně s něčím propojí, tak se to na tom může popsat. Podstata sdělení spočívá v tom, že než se trestní oznámení dostane ke kvalifikované osobě, už o něm teoreticky ví celý útvar, včetně civilních zaměstnanců a mnoha funkcionářů všude možně. Vyřízení věci má v odpovědnosti příslušný "vyšetřovatel", ale závazné pokyny mu dává jeho nadřízený. Většinou tedy věc odložit, žádná iniciativa se od zpracovatele nečeká. Takto to pak funguje i na GIBS. Pokud je nějaký problém, potrestá se zpracovatel, jelikož to byl on, kdo věc odložil a za její bezvadné zpracování zodpovídá. To je důvod vysoké fluktuace "vyšetřovatelů" na všech úrovních a rovněž důvod, proč se v ČR nikdy nic nevyšetří. Psychologickým účelem tohoto článku tedy je ulevit svému svědomí, což je to rozhodně lepší, než páchat sebevraždy, nebo se ukájet v alkoholismu.
0/0
16.9.2013 10:12
Foto

Arny

Malinko bych to poopravil,
pokud jde o iniciativu vyšetřovatele v této konkrétní věci. Tady se nebude očekávat žádná iniciativa vyšetřovatele založená na jeho vlastním uvažování. Tady bude vyšetřovatel dělat to, co mu bude diktováno "shora" už jen proto, že jde o osobu J. Fischera. Nic na tom, že všichni "anonymní diktátoři" dobře vědí, že ono podezření stojí na hliněných nohou a že i kdyby šlo o "praní" peněz, tak by se musel pachatel přiznat, jinak je to prakticky nedokazatelné.  Jde jen o jedno jediné - udělat veřejnosti divadlo, nahlédnout do výpisů z účtů různých osob pod záminkou prověřování "závažného" podezření a třeba i něco pikantního nechat utéci ze spisu. Když nic jiného, tak alespoň vsugerovat veřejnosti, že "něco na tom bude", jinak by to ti policajti přece neprověřovali (a je úplně jedno jestli se věc odloží nebo ne).  No a jestli je jedním z oznamovatelů Spolek Šalamoun, tak se může veřejnost těšit na pořádnou telenovelu na jeho webu - nezůstane nit suchá na nikom.
0/0
16.9.2013 10:51
Foto

Jan Bláha

A co výsledek?
Nevím jak dalece zajímá občana putování trestního oznámení po útvaru, který je znám spíše svými průšvihy a liknavostí. Spíše by stálo za to rovnou napsat, kde a jak skončí tr. spis (nejlépe jedním z odstavců §159a tr.řádu), což je skoro již tradice.Pro příště by mohl některý z byvších policistů napsat poutavý článek o použití agenta, jak se provádí předstíraný převod a formy a metody sledování... Zkrátka vyžvanit celou policejní kuchařku, jen pro to jaký jsem byl u PČR borec a co jsem se dozvěděl.. 
0/0
16.9.2013 8:32
Foto

Odpad

honit holou prdel po sklizenym poli
honit holou prdel po sklizenym poli misto rizeni se porekadlem,  ze zlodej ma nakradeno, me prijde tragikomicky. je snad nad slunce jasne, ze kdyby byl fiser nejaky korupcnik, tak sehnat penize na kampan nebude zadny problem, misto toho ale snad jako jediny z kandidatu zustal s mirnou ostudou a dluhem, ktery se mu podarilo horko tezko vyrovnat se svym soucasnym jmenovanim proto ze mu to bylo vytykano. zlodeje a korupcniky bych hledel uplne jinde. fisera jsem osobne potkal na nasem sidlisti pred barakem kde o par bloku vedle bydlel. i kdyz, je jaky je, zvlastni to osobnost, tak zlodej to neni .. a kdyz jsme u tech zlodeji, tak je doufam doufam jasne, ktery z prezidentskych kandidatu je dedicne kandidatem na tenhle "post" .. jeho majetek se odhaduje na 8mld a v cechach, neziskal ani korunu vlastni praci, ani on, ani jeho predkove .. teda pokud neni za poctivou praci brana kolaborace s katolickou cirkvi a nemci ..
0/0
16.9.2013 8:14
Foto

Arny

Co je vlastně cílem článku?
Poučit policisty ÚOKFK, jak mají prověřovat trestní oznámení? Veřejná osvěta o tom, co se děje na ÚOKFK, když je doručeno trestní oznámení? Nebo něco jiného?
0/0
16.9.2013 8:11
Foto

Scrapper

Zviditelnit Kamila Koubu... :-)
Autorův článek je podle mého názoru pro pozorného čtenáře zajímavý zejména tím, že mu dává poměrně jasnou představu o tom, kde populární britská spisovatelka J.K.Rowlingová čerpala inspiraci pro vytvoření postavy Zlatoslava Lockharta, poněk...ud narcistické čarodějnické celebrity, která velmi ráda psala o svých úspěších v boji s nebezpečnými tvory. Zlatoslav však ve skutečnosti nikdy žádných úspěchů nedosáhl a jediné, čím vynikal, byla schopnost ostatním vymazávat paměť. Autor článku na rozdíl od této Potterovské postavy takovou schopností bohužel nedisponuje a tak je odborná veřejnost nucena čelit poněkud zvláštnímu druhu překvapení, jak se z nepříliš schopného policisty, který byl pro hrubé chyby nucen opustit funkci vedoucího oddělení „Praní peněz“, stal po ukončení služebního poměru přední odborník na boj proti praní peněz.. :-)
0/0
19.9.2013 19:15