Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

The Builders: Nepodléháme trendům a chceme být nezařaditelní

ATELIÉR: Praha, The Builders

UKONČENO

Práci architektů Lukáše Broma, Davida Kazického a Štěpána Tláskala můžete znát také ze stran sobotních Lidových novin a recenzí Adama Gebriana (kromě chytrých rekonstrukcí bytů mají na svědomí třeba i novou podobu pražského klubu Roxy). Když se o jejich práci zmiňují média, z titulků křičí slova levné a rekordně rychlé, což jim však neubírá na kvalitě, ba naopak. Architekti se potkali za studií na TU v Liberci a po sbírání zkušeností například u Davida Kopeckého nebo Aleše Najbrta založili před pěti lety The Builders. Momentálně dokončují unikátní betonový fotografický ateliér v Praze. Proč se nebát architektů? Jaké byly klady a zápory studia v Liberci a jaké mají plány?

položených otázek: 18 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (19.6.2013 9:17) jura
Dobry den, takovy prakticky dotaz - kdy prestane mezi architekty vladnout presvedceni, ze je potreba postavit si pomnik za kazdou cenu?
ODPOVĚĎ (19.6.2013 16:00)
Dobrý den, nemáme pocit, že by si v dnešní době architekti stavěli pomníky. Popravdě neznáme investora, který by nám svěřil x miliónů na náš pomník. Projekt je vždy proces, kdy se pro investora snažíme najít optimální řešení, jehož je vlastně spoluautorem.
OTÁZKA (19.6.2013 9:30) Barja
Dobrý den, práce vašeho studia mám moc ráda a kdybych rekonstruovala byt určitě bych si vybrala vás. Dřevostavba za 1,5 mil.mě však trochu vyděsila. Narozdíl třeba od podobných projektů za podobnou cenu( např. Domu pro baletku od mjolk atd.) mi nepřijde ničím zajímavá a už vůbec ne hezká. Připadá mi skoro jako katalogový dům. Vám se tato stavba líbí a co vás vůbec vedlo k takovému zadání?
ODPOVĚĎ (19.6.2013 16:00)
Děkujeme. Pokud se Vám nelíbí, tak s tím nic neuděláme :-)) Projekt vznikl jako soutěžní návrh bez konkrétního zadavatele. Studie je alternativou (cenovou i prostorovou) ke standardním katalogovým domkům.
OTÁZKA (19.6.2013 10:01) Magda
Ahoj, líbí se mi vaše návrhy vypínač. zvlášt holy shine:) Nechtěli byste se půstit i víc do designu? Díky a jen tak dál, M
ODPOVĚĎ (19.6.2013 16:01)
Díky. Jednalo se o soutěžní návrh, bohužel porota Váš názor nesdílela. Příležitostně se k designu dostaneme, ale obecně toto pole raději přenecháváme profesionálům - designérům.
OTÁZKA (19.6.2013 10:03) Anonym
Dobrý den, myslíte si, že je opravu reálné postavit plnohodnotný dům pro dva lidi nebo malou rodinu za milion, milion a půl? Je toho všude plno, ale ve skutečnosti se mi zdá, že to má vždycky háček - lidi si to postaví komplet sami, využívají dřevěných odpadků - ne všichni na toto mají talent a musí normálně pracovat.. Mám strach, že v případě, že bych se rozhodl do nějaké stavby, náklady vyšplhají zhůru.. Díky za odpověď, Pavel Konečný
ODPOVĚĎ (19.6.2013 16:02)
Dobrý den, částka 1,5 miliónu na stavbu malého domku je reálná, ale je nutné si uvědomit, že tento typ projektování a stavění má jisté souvislosti. Jak sám říkáte, pro tento způsob stavění musíte mít i trochu znalostí/zkušeností a hlavně dost času na organizaci celé stavby. Za těchto okolností, můžete mít za 1,5 mil. solidní a zajímavý domek, kdežto pokud zvolíte cenově odpovídající katalogový dům, dostanete nejnižší možný standard. Pokud budete mít v ruce kvalitní a podrobný projekt s výkazem výměr, neměl by jste se dostat do situace, kdy se stavba cenově vymkne kontrole.
OTÁZKA (19.6.2013 10:53) Anonym
Ahoj!Chystáte se na reSITE? Co bude podle vás vrcholem festivalu? A když už jsme u urbanismu, co si myslíte o betonových květináčích na Smíchově? Dík!PK
ODPOVĚĎ (19.6.2013 16:03)
Na reSITE se určitě podíváme. Květináče jsou teoreticky dobrý nápad, bohužel na špatném místě a ještě hůře zrealizovaný.
OTÁZKA (19.6.2013 11:16) Anonym
Ahoj, viděla jsem fotky toho betonového ateliéru, rádi experimentujete? Vypadá to skvěle, ale bála bych se že to neudrží:)
ODPOVĚĎ (19.6.2013 16:03)
Určité experimentování patří k naší práci. Za většinu věcí, které budí dojem experimentu však stojí přání nebo potřeby investora. Když nebude moc foukat, tak to nespadne :-))
OTÁZKA (19.6.2013 12:28) Jan
Jak nejlepe zadat architektum projekt? (mam ten a ten pozemek, tolik a tolik penez a preferuji ten a ten material, mit/nemit nejakou predstavu co si od toho slibuji vs svoboda k pristupu; nemam ani "sajn", co kolik stoji a nevim jak projekt zadat). Mate v tomto smeru nejakou zajimavou zkusenost? Diky.
ODPOVĚĎ (19.6.2013 16:04)
Děkujeme za dotaz. Zadaní má několik vrstev a mnoho vstupních parametrů, které se liší projekt od projektu. Obecně je nejlepší, když na nás investor najednou „vysype“ veškeré informace, požadavky a přání. My tyto vstupy důkladně zanalyzujeme a nabídneme možná řešení – je jich často několik. Po této části se snažíme dojít ke společnému konceptu, který se poté konkretizuje – materiály, standarty atd. Rozhodně investorům nevnucujeme nějaké „nápady“ které si chceme zrealizovat.
OTÁZKA (19.6.2013 13:48) Lucie Vávrová
Naše realitní kancelář se potýká s problémem, že majitelé domů a bytů určených k pronájmu většinou nemají vkus (působíme v Praze). Architektura a design jim nic neříká a ještě trpí pocitem, že práce architekta je zbytečná a navíc drahá. Přitom máme s pronájmy nemovitostí, které jsou v moderním designu od architekta velice dobré zkušenosti. Chtěli bychom občas nějakého majitele přesvědčit ke spolupráci mezi námi a architektonickým atelierem, ale majitelé si chtějí vše udělat sami, zejména z důvodů úspory. A i já se občas nemohu ubránit dojmu, že honoráře dle ČKA mohou být u rekonstrukce bytu určeného k pronajímání vysoké. Nehovořím zde o výstavbě velkých developerských projektů. I když mám pocit, že velkou část nových developerských projektů kreslí projektanti a ne architekti. Můžete toto téma trochu rozvést?
ODPOVĚĎ (19.6.2013 16:05)
S nájemním bydlením máme stejnou zkušenost – kvalitně a citlivě udělaná rekonstrukce výrazně usnadňuje pronajímatelnost bytu a cenu, kterou může majitel požadovat. Ohledně práce architekta a jeho honoráře, máme zkušenost, že pokud máte v ruce kvalitní a podrobný projekt, můžete významně ušetřit při realizaci.
OTÁZKA (19.6.2013 13:50) Daniel Rouček
DD, zajímala by mě filozofie Vaší práce, na co kladete důraz a kam byste se jako ateliér v budoucnu chtěli dostat?
ODPOVĚĎ (19.6.2013 16:11)
Snažíme se vyhýbat módním trendům a nemít nějakou konkrétní filozofii. Každý projekt řešíme individuálně a myslíme si, že je to na našich realizacích vidět. Do budoucna bychom asi chtěli zůstat takto nezařaditelní.
OTÁZKA (19.6.2013 14:18) Ivan
na ilustrační fotce je aktuální stavba na Praze 6? Myslím že na ni koukám každý den z okna. Díky :)
ODPOVĚĎ (19.6.2013 16:12)
To nemůžeme potvrdit :-))
OTÁZKA (19.6.2013 14:21) Vaclav Kucera
Jaký je pro Vás optimální poměr zadání od zákazníka vs. originalita architektonického nápadu? Nebo jinak - do jaké míry si s každým projektem jako architekti stavíte vlastní pomník?
ODPOVĚĎ (19.6.2013 16:14)
Viz. jedna z předešlých otázek.
OTÁZKA (19.6.2013 14:58) Marek
Dobrý den, chtěl bych se na základě Vašich zušeností zeptat, zda je možné v dnešní době postavit za 3 miliony korun kvalitní zděný dům pro čtyřčlenou rodinu. A případně jaká je obvyklá odměna architekta za projekt takovéhoto domu. Děkuji, Marek
ODPOVĚĎ (19.6.2013 16:25)
Ano, je to možné. Cena za kompletní projekt se pohybuje okolo 10% z investičních nákladů.
OTÁZKA (19.6.2013 15:01) Jan P.
Dobrý den, poradíte mi prosím kde kontkrétně je nejlepší hledat architekta pro návrh rodinného domu? Nemyslím přitom pouze seznam architektů, ale ideálně i ukázky jejich realizace. Zatím se mi podařilo objevit pouze stránky archiweb.cz Děkuji.
ODPOVĚĎ (19.6.2013 16:29)
Doporučujeme články Adama Gebriana na tomto serveru, tam jistě najdete spoustu zajímavých ateliéru a jejich realizací. Kdo Vás zaujme, toho oslovte a uvidíte zda si budete rozumět.
OTÁZKA (19.6.2013 15:08) Karel
Dobrý den, rád bych s nějakým odborníkem konzultoval možný dopad hlukové zátěže z plánovaného letiště na můj pozemek, kde se chystám stavět rodinný dům. Mohli byste mi prosím poradit na koho se s tímrto obrátit? Jde mi především o zjištění toho, zda má vůbec výstavba smysl, nebo bude obtěžování hlukem natolik intenzivní, že je lepší stavět jinde. Velmi vám děkuji za případnou radu.
ODPOVĚĎ (19.6.2013 16:34)
Ve vašem případě bych se asi obrátil na projektanta letiště, nebo na letiště samotné a potřebné informace se pokusil sehnat od nich. Neznáme však konkrétní situaci, takže více vám asi neporadíme.
OTÁZKA (19.6.2013 11:09) Radek
Vzdycky me zajima, jak bydli sami architekti. Nemyslim fotografie, nicmene jak bydlite - je to panelak, standardni cinzak, RD; nebo jste si navrhli / nechali navrhnout neco sveho? Jak Vase profese ovlivnuje Vase vlastni bydleni?
ODPOVĚĎ (19.6.2013 16:40)
No, je to jako s tou kovářovou kobylou :-)), ale pracujeme na změnách.