Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Jak likvidovat odpad bez emisí. Nahradí česká technologie spalovny?

První zařízení na termický rozklad odpadu by mělo stát na severu Čech. O jeho neškodnosti však zatím firma obyvatele ani úřady nepřesvědčila.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Pi

Kam s ním?
"Do deseti let však evropská legislativa skládkování zcela zakáže. Na odpad si proto už dnes pomýšlejí majitelé spaloven, které jej využívají k výrobě elektřiny a tepla."  Po průchodu spalovnou se objem odpadu zmenší, ale stále jsou to desítky procent původního objemu. Kam s tím zbytkem? Převážně zase na skládku. Samozřejmě ji můžeme jinak nazvat a tvářit se, že to už není skládkování.
0/0
20.11.2013 20:47
Foto

Martin Hájek1

Samozřejmě máte pravdu, jedná
Samozřejmě máte pravdu, jedná se o skládkování energeticky využitelného odpadu. Skládkovat se samozřejmě bude dál, protože řadu odpadů nelze využít ani energeticky a samozřejmě i po energetickém využití odpadu vzniklý odpad nelze zcela využít. Jen bych trochu korigoval Vaše procenta, objemově se množství odpadu zmenší zhrubě na desetinu, hmotnostně na necelou třetinu až čtvrtinu a z toho se ještě vytřídí minimálně železný šrot. A samozřejmě tento odpad již nezahnívá, nepáchne, nepřitahuje hlodavce a tak dále...
0/0
20.11.2013 23:34
Foto

Pepan25

České odmítání spaloven
Klasické spalovny jsou běžný způsob likvidace "Restmuhl", ktrerý se nedá recyklovat (v Německu tak končí zhruba 1/3 odpadu) . Jen v kotlince slovo spalovna vyvolá hrůzu. Podobné projekty s pneumatikami ji v důsledku bohužel jen přiživují. Přitom do klasických spaloven v zahraničí některé české strojírenské firmy dodávají svoje technologie (turbíny atd.)
0/0
18.11.2013 20:48
Foto

Josef Novak

Tato technologie nemá naději
Tato technologie nemá naději na splnění EIU ::
0/0
18.11.2013 20:17
Foto

Lotrass

To chce výzkumný projekt "České Nanotechnologie"
to prachy i predmět "Podnikání" umizí beze stopy do ztracena ..... tak se ztratilo 1.5 mld
0/0
18.11.2013 9:13
Foto

Martin Hájek1

Pár otázek
"V tomto případě by z pneumatik měly podle ekologů raději vzniknout například povrchy cyklostezek a sportovišť, střešní krytiny, povrchy či takzvané zahradnické mulče." No to je určitě výborná představa, ale zkusil to už někdo v praxi? A ty zahradnické mulče, to je co? A dá se na to spotřebovat 10 tisíc tun pneumatik? A nebo je to jenom obyčejné blábolení neználků z Arniky?
0/0
18.11.2013 0:46
Foto

Daniel Vondrouš

Zkuste slušnější prosby o informace
Je chvályhodné, že máte zájem o informace z oblasti recyklace. Svou žádost byste ale měl formulovat slušněji, nebo Vás každý příště rovnou pošlena google.S povrchy sportovišť a dětských hřišť z recyklovaných pneumatik se u nás setkáváme běžně. Abych ale nevyzdvihoval nějakou českou firmu oproti jiným, uvedu příklad velkokapacitního zařízení u Košic, které jsem měl kdysi možnost navštívit - http://www.vods.sk/divizie/zber-a-spracovanie-opotrebovanych-pneumatik/vyrobky/. Ještě žádanější jsou gumoasfaltové povrchy vozovek - např. zde  http://www.ceskatelevize.cz/zpravodajstvi-brno/zpravy/248112-tissi-provoz-na-vsetinsku-zajisti-specialni-gumoasfalt/. 
0/0
21.11.2013 9:14
Foto

Martin Hájek1

Díky, rád se nechám poučit.
Díky, rád se nechám poučit. Co se týče gumových povrchů sportovišť, o těch samozřejmě vím, po dešti se na nich výborně sportuje :-). O gumových asfaltech jsem tedy ještě neslyšel, ale proč ne, pokud se ukáže, že výhoda nižšího hluku není kromě vyšší ceny vykoupena i řadou dalších nevýhod (například uvolňováním mikročástic a tedy zvýšením prašnosti nebo podstatně kratší životností). Že by se ale používal odhlučněný asfalt na cyklostezky, to asi nedává moc smysl. Ale je to dražší a "ekologické", takže hurá pro evropské dotace.
0/0
26.11.2013 21:52
Foto

P97a79v71e10l 98M57i90c32h30a42l 9713795383

Nejprve díky dotacím svézt na hromadu
Potom hromadu "nechtěně" zapálit.  Je vyděláno, gumy shoří, lidi si zvyknou. Pneumatika je solidní stavební prvek, třeba na stavbu poldrů, až  guma shnije, měla by hráz udržet již vzrostlá výsadba dubů. Ale ani stěna obydlí není zbytečná, až budovatel  zbohatne, snadno ji rozebere a dusanou hlínu vrátí zahrádce. Svahy lze měnit na terasy, ale opět s pomocí křovin.  
0/0
17.11.2013 23:33