Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Jak může být grafický design ohleduplný? Přidalová odpovídala

Kateřina Přidalová

UKONČENO

Jak se vyznat ve vizuální džungli každodenního života? Co je na grafickém designu to podstatné, jaký je jeho účel a jak ovlivňuje naše vnímání? Kateřina Přidalová si podobné otázky klade už několik let, provozuje web vizualnikultura.cz a o designu píše pro časopis A2. Ve středu povede s grafickým designérem Lukášem Kijonkou a workshop v rámci Týdne přístupného designu v sídle neziskové organizace CZECHDESIGN. Jak může být grafický design ohleduplný? A co na workshopu vzniká?

položených otázek: 9 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (16.9.2013 13:02) Anonym
Určité práce jsou vykonávány a jsou nutné - zametat, prát, stavět domy a asi tak stejně je to u nás s grafickým designem, ale nemáte v koutku duše pocit, že design, resp. jakékoli grafické či jinak vizuální řešení jakéhokoli produktu v Čechách je jen soubor všeho toho co jste natankovala z časoppisů během studií nebo viděla za hranicemi? Že v takovém sociálním aliquotu jako je naše zemička ani není možné něco skutečného vytvořit? že jsou všechni ti olgojchorchojové, najbrtové a babákové jen jednoocí mezi slepými? Já myslím že v této disciplíně na rozdíl od sportu budeme vždy jen odleskem vzdálených hvězd. Ovšem za velkohubého nadýmání ala czech grand design atd.
ODPOVĚĎ (18.9.2013 14:16)
To je otázka, která spíše souvisí s pojetím designu z hlediska originality a jeho estetické hodnoty, pojetí designu jako oblasti, která má své tvůrce, produkty a uměleckou hodnotu. Otázka je zda, v době, kdy máme na internetu globálně sdílené nejrůznější formy, kdy nám celý svět designu leží na dlani, kdy si můžete kopírovat, stahovat a redesignovat již vytvořené, kdy velmi levně můžete vytvořit účet ve fotobance a stahovat megadata grafických motivů, fotografií, písem a jiných instantních forem, lze vytvořit něco skutečně originálního (světového)z hlediska estetického, čistě vizuálního. Jan Michl, teoretik designu uvažuje o designu jako o redesignu – tedy oblasti, kde tvorba nezačíná od nuly, ale vždy se vychází a rozvíjí již navržené řešení, posouvá se do nových kontextů a významů, a to je, myslím, velmi výstižné. V designu je kromě estetické dimenze ještě dimenze užitá, tedy funkce a kontext – k čemu design produkty slouží, komu jsou určeny a jaký je obecně jejich kulturní význam. Jedině zohledněním všech těchto otázek můžeme dospět k hodnocení kvality designu, která může mít i mezinárodní dosah. Design vnímám jako složitý proces, který není jen o produktech a jejich autorech, ale i o službách, strategiích jak řešit konkrétní problémy ať už se jedná o vizuální komunikaci, sedací soupravu nebo urbanistické řešení. Je to mezioborová platforma. Naprosto se ztotožňuji s citací odbornice na přístupný design Päivi Tahkokallio, že design je příliš důležitý na to, aby byl ponechán pouze designérům. Zdroj:http://www.lidovky.cz/design-jen-pro-designery-na-to-je-prilis-dulezity-rika-finska-odbornice-tahkokallio-gzp-/design.aspx?c=A130915_164525_ln-bydleni_ter Z tohoto hlediska si tedy nemyslím, že bychom v naší zemi nedokázali něco "skutečného vytvořit". Naopak, jde jen o úhel pohledu na to, co si pod pojmem design tvorba a kvalita představujeme.
OTÁZKA (18.9.2013 8:36) Pavla Moudrá
Dobrý den, dobrá otázka, jak se může equal design dotknout grafiky? U produktu to chápu, ale v grafickém designu mi to uniká:) Díky a hezký workshop!Pavla
ODPOVĚĎ (18.9.2013 14:32)
Workshop, který dnes probíhá je právě příkladem přístupného grafického designu, neboť účastníci workshopu, grafičtí designéři mají za úkol navrhnout orientační systém pro budovu Domu s pečovatelskou službou v Týnské ulici v Praze, jehož uživatelé jsou především senioři a vyznat se v prostoru je značně komplikované. Právě senioři dnes tvoří poměrně velkou cílovou skupinu, která je na trhu mnohdy opomíjená. Equal design si právě klade za cíl vytvářet řešení pro nejširší publikum, handicapované a seniory nevyjímaje. Na workshopu zazněly přednášky od odborníků, kteří se seniory pracují a designéři se rovněž seznámili s problematikou zrakových potíží, které mnohdy seniorům komplikují život. V kombinaci s dispozičně složitým domem v Týnské je tedy potřeba zohlednit všechny tyto aspekty a vytvořit řešení, které seniorům pomůže. Design vnímám jako navrhování efektivních řešení, jedno zda jde o design grafický či produktový.
OTÁZKA (18.9.2013 9:18) Anonym
Ahoj! Co připravujete na workshopu? Bude to někde k vidění?
ODPOVĚĎ (18.9.2013 14:37)
Na tuto otázku jsem odpoveděla částečně výše. Předpokládá se, že z workshopu vzejde návrh orientačního systému, se kterým bude zadavatel spokojený a v budoucnu se zrealizuje. Workshop je dvoukolový, tedy za 14 dní budou výsledky a o akci budeme informovat na stránkách czechdesignu.
OTÁZKA (16.9.2013 13:03) Anonym
post scriptum, jmenuji se petr vlček

Na tuto otázku odmítá dotazovaný odpovídat

OTÁZKA (18.9.2013 9:47) Michal
Umíte plavat ve vodě (např. plavecký bazén, moře, jezero, rybník, přehrada, zatopený lom)? Jak moc dobře umíte plavat ve vodě ? Jaké např. děláte plavecké chyby (např. nesprávné držení těla při plaveckém způsobu)? Kolikrát přeplavete 50m bazén? Jakým plaveckým způsobem nejčastěji plavete? Jakou nejčastěji plavete rychlostí? Umíte plavat pod vodou bez zacpaného nosu a s otevřenýma očima bez pomůcek (plavecké brýle, potápěčská maska, kolíček pro akvabely)? Kolik metrů uplavete pod vodou? Dokážete uplavat pod vodou celý 50m bazén ? Jak jste se plavat naučila? Kdo Vás plavat naučil (rodiče, na plaveckém kurzu ve školce, na základní škole, ...) ? Kolik Vám bylo let, když jste se naučila plavat ? Už jste někdy někoho učila plavat ? Jakou jste zvolila metodu (hození do vody, pak koukat na samovýuku dotyčné/dotyčného a skočit tam v nejhorším) ? Koho jste učila plavat ? Jak v životě využíváte této "zvláštní" dovednosti, že plavat umíte ? Měla jste někde kvůli této zvláštní dovednosti, že umíte plavat nějaké výhody proti ostatním ? Závidí Vám někdo že dokážete ve vodě plavat nebo to dokonce někomu vadí, že plavat umíte ?
ODPOVĚĎ (18.9.2013 14:39)
člověk se učí "plavat" celý život
OTÁZKA (18.9.2013 9:28) Anonym
Dobrý den, zaujalo mě co jste tady psali o přístupném designu, jsou někde na webu k vidění třeba ukázky ze zahraniční nějaké konkrétní? Děkuji, Magda
ODPOVĚĎ (18.9.2013 14:51)
EQUAL DESIGN UNIVERSAL DESIGN DESIGN AS A SOCIAL CHANGE DESIGN FOR GOOD SUSTAINABLE DESIGN ACCESIBLE DESIGN KOMUNITNÍ DESIGN HUMAN-CENTRED DESIGN ...další pojmy zde http://awesome.good.is/infographics/a-good-design-glossary-to-decode-the-jargon/450 Všechny tyto pojmy slučuje myšlenka designu jako služby, zodpovědnosti designu, etika namísto estetiky designu, kolaborativní princip, spolupráce napříč obory, orientace na potřeby specifických cílových skupin v lokálním kontextu. V zahraničí najdeme bezpočet aktivit a institucí, např.: http://www.universaldesign.com http://www.cooperhewitt.org/conversations/2013/02/21/social-impact-and-design http://thinkpublic.com/aboutus/ http://changeobserver.designobserver.com/feature/designing-design-into-society/35478/ http://www.sustainable-everyday.net/SEPhome/home.html http://designingforsocialchange.com/ http://www.aiga.org/design-for-good/ http://www.winterhouse.com/ www.ta-lo.fi atd.
OTÁZKA (18.9.2013 11:30) Anonym
Co myslite vazena "designerko" je v dnesni dobe dulezitejsi obsah nebo forma? myslim totiz ze vetsina "produktu" je dnes jen nekvalitni "lowendovy" balast jakoze pekne zabaleny...pocinaje casopisy konce napr. automobily...dekuji IanIan
ODPOVĚĎ (18.9.2013 14:54)
Obě složky designu by měly být vybalancované a uživatel by se měl zajímat o to, co se za vábením formy skrývá za obsah.
OTÁZKA (18.9.2013 11:45) JG
ze všech stran slyším pravdy typu, že design není o dekoraci. Např. fashion o dekoraci právě je a že má nějaký vliv... Naopak já nejsem ani náhodou schopný "levohemisférového" designu. Co je Vám bližší a proč?
ODPOVĚĎ (18.9.2013 15:07)
To je opět věc přístupu a vybalancování funkčních a estetických úrovní. Jistě se shodneme, že sebehezčí šaty, které nepadnou a necítím se v nich dobře svůj účel nesplní. Co je mi bližší a proč je myslím zřejmé z předchozích odpovědí.
OTÁZKA (18.9.2013 8:39) KZ
Je nějaký vizuál, v České republice, který se vám poslední dobou líbil? Vznikají kvalitní práce i na komerčním poli? Díky
ODPOVĚĎ (18.9.2013 15:12)
Napadá mě spousty příkladů z nekomerční sféry. Vyloženě komerční komunikace, kterou vidíme denně v ulicích, je tristní v mnoha směrech, nezajímavá jak obsahově, tak formálně. Jediné, co mě v poslední době zaujalo, jsou některé lokální značky např. potravin, farmářských produktů, módní značky. Obecně maloobchodní sféra, papírnictví papelote např.a mnoho dalších. Restaurace, kavárny, bary....atd. Např. Brno je v poslední době Mekkou těchto malých lokálních aktivit.