Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Jak probíhaly práce v Japonsku?

Vladimír Vlček

UKONČENO

Český profesionální hasič Vladimír Vlček se v těchto dnech vrátil z Japonska, kde vedl tým evropských expertů. Společně koordinovali humanitární pomoc ze států EU. Jak pomocné práce probíhaly? Co lidé nejvíce potřebují a jaká je tam atmosféra? Ptali jste se šéfa týmu.

položených otázek: 18 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (4.4.2011 17:21) Jana
Dobrý den. Všichni oceňovali statečnost Japonců. Měl jste dojem, že se chovali nějak důstojněni, smířeněji než lidé u nás po ničivých povodních? Máte nějaký silný zážitek?
ODPOVĚĎ (6.4.2011 12:59)
Dobrý den, urcite ano. Povestna japonska disciplinovanost, soudrznost nejenom v rodine, ale i mezi spoluobcany z nepostizenych regionu byla neuveritelna. Zazitek - docela silne na me zapusobilo, kdyz prekladatelka videla nasi - tymovou snahu zabezpecit humanitarni pomoc v co nejsirsi mire a na druhe starne urcitou nepripravenost statu - min.zahr.veci ji prijmout a distribuovat. A to tak, ze se nam s placem omlouvala za svoji vladu a zaroven dekovala za pomoc!
OTÁZKA (4.4.2011 17:22) Miloš P.
Zaujalo mě, že evropský tým vedl zrovna český hasič. Jak k tomu došlo?
ODPOVĚĎ (6.4.2011 13:01)
Jednotlive clenske zeme EU nominuji experty a vyber probiha v Bruselu, kde se zhodnocuji vsemozne faktory, vcetne predeslych misi, cviceni, vyciku a pod. Takze tak k tomu doslo.. :-)
OTÁZKA (5.4.2011 11:29) Martin Filgas
Je pravda, že někteří Japonci pracující na opravách fukušimy, již září a probíhá v nich řetězová reakce projevující se modrobílým světlem? Děkuji za odpověd.
ODPOVĚĎ (6.4.2011 13:01)
Nemam tyto informace ani z mistniho tisku, takze nemohu potvrdit ani vyvratit.
OTÁZKA (5.4.2011 11:32) Jaroslav Lančík
Dobrý den. Myslíte si, že za zemětřesením a naslednou tsunami, která způsobila nejhorší jadernou havárii v dějinách lidstva způsobila zločinecká organicace Jakuza? A dále, opravdu je Fukušimská radiace nebezpečná?
ODPOVĚĎ (6.4.2011 13:03)
Prvni otazka je spise z oblasti fikce, nemam nejmensi indicie o takovento stavu, naopak po zemestreseni v Kobev roce 1995 byla Jakuza jako jedna z prvnich na miste a organizovala pomoc. O jejim stavajicim pusobeni nemam info.
OTÁZKA (6.4.2011 9:05) Karel Kroupa
Má smysl posílat záchranné týmy z Evropy do Japonska?
ODPOVĚĎ (6.4.2011 13:05)
Z meho pohledu urcite ano! Je spousta cinnosti, kde samozrejme postacuje armada, na dtruhe strane specialni vyprostovaci prace potrebuji kvalifikovany personal a specialni techniku. V soucasne dobe je cca20 svetove certifikovanych tymu na vyhledavani a zachranu, plus dalsich odhaduji nekolik desitek necertifikovanych, ale pracujicich v obdobnych podminkach.
OTÁZKA (6.4.2011 9:07) Pavel K
Velel jste přímo nějaké záchranné akci, nebo jste spíš byl jako úředník na štábu?
ODPOVĚĎ (6.4.2011 13:09)
Slovo urednik ve stabu ve mne evokuje vzpominky na civilni obranu z predlistopadovych casu... :-) Nasim cilem a ukolem z EU bylo zajistit pozadavky na humanitarni pomoc a tuto logisticky zabezpecit z Evropy az na misto urceni, vcetne monitoringu distribuce. Coz sebou prinasi cinnost manazerskou, organizacni a dale i vyhodnocovaci. A ta probiha jak na zakladne (coz bylo sidlo Evropske Delegace), tak i v terenu.
OTÁZKA (6.4.2011 9:47) Martin K.
Dobrý den, Japonsko je známo tím, že lidé jsou velmi disciplinovaní a při této katastrofě nebylo moc ani slyšet o nějakém rabování, ale spíše o solidaritě. Samozřejmě, všude se najdou výjimky a pár lumpů, ale můžete popsat atmosféru běžných lidí a to, jak snášejí tuto katastrofu a jak se k sobě chovají očima českého člověka?
ODPOVĚĎ (6.4.2011 13:13)
Ocima ceskeho cloveka musim rict ze neuveritelne pozitivne. Nekolik prikladu - Japonsko ztratilo cca 20% el.energie - byl vladou pripraven plan na postupne vypinani elektriny v prefekturach - sami Japonci na to konto tak snizili spotrebu energie (at uz v domacnostech, ale i na uradech ci podnicich), ze toto regulacni opatreni nemuselo nastat. V postizenych oblastech byl nedostatek PHM - vydavaly se napr. po 20 litrech - nikoho ani nenapadlo, aby se po nacerpani postavil opet na konec rady, naopak pouzivali auta jen vylozene tehdy kdyz museli. A ted to prosim srovnejte stím, jak by to vypadalo u nas...
OTÁZKA (6.4.2011 10:55) voda v plastiku
Proc armadni letadla nedokazala privest vodu v plastiku? (politicky korektni odpoved - protoze voda v plastiku je levicova)
ODPOVĚĎ (6.4.2011 13:14)
Velmi dobra otazka-bohuzel na nespravneho adresata.... :-)
OTÁZKA (6.4.2011 11:59) Ivana
Dobrý den, v čem spočívala vaše práce? Dostal jste se přímo do ''terénu''? A co bylo nejhorší?
ODPOVĚĎ (6.4.2011 13:16)
Jak jsem odpovedel drive, v zajisteni a distribuci humanitarni pomoci z EU, samozrejme v "terenu" jsme byli, zejmena na jih of Fukusimy. Co se tyce nejhorsiho - urcite nefunkcnosti japonskeho systemu v prijimani pomoci, kdy nebyl schopen definovat co potrebuji, v jakem case a kde.
OTÁZKA (6.4.2011 12:02) Lena
V oblasti, kde jste působil, je docela silná radiace. Nebál jste se ozáření? Testovali vás po příletu do ČR?
ODPOVĚĎ (6.4.2011 13:19)
V prubehu cele mise jsme byli vybaveni nekolika osobnimi detekcnimi pristroji a dale byli s nami dve experti (FR, DK) na radiologickou a jadernou bezpecnost; meli jsme i poznatky od ostatnich statu a subjektu jez merily.... Prirozene pozadi v Tokiu po tydnu odpovidalo hodnotam mest v Evrope. Samozrejme situace v bezprostredni blizkosti JE Fukusima byla jina - proto ochranna pasma. Testem jsem prosel jeste na letisti v Tokiu, kdy Austrian Airlines testovali vsechny pasazery pred vstupem do letadla... :-)
OTÁZKA (6.4.2011 12:03) Jarda K.
Potřebuje vůbec země jako Japonsko humanitární pomoc? Slyšel jsem, že jsou na tyto situace velmi dobře připravení...Co si myslíte?
ODPOVĚĎ (6.4.2011 13:22)
Mohou na to byt dva uhly pohledu - urcite mate pravdu ze Japonsko je pripraveno jako zadna jina zeme. Avsak rozmer - rozsah techto tri katastrof byl temer nepredikovatelny, coz byl a mohl byt duvod nedostatku urcitych komodit - prikryvek, matraci, balene vody, apod. Na druhe strane, Japonsko je jeden z nejvetsich poskytovatelu humanitarni pomoci ve svete a rada zemi citila nejen moralni povinnost ale ve svetle vyse uvedeneho i vecnou nutnost Japonsku pomoci.
OTÁZKA (6.4.2011 12:13) Jana V.
Dobrý den, jaké jste měl v týmu profesionály? Jak práce probíhaly? V čem byl největší problém?
ODPOVĚĎ (6.4.2011 13:25)
Tym se skladal ze sedmi expertu (CZ, HU, NO, PL, FR, SE + Brusel - CZ), dvou specialistu na CBRN (chemical, biological, radiological and nuclear) bezpecnost a 6 clenu podpurneho tymu - zazemi, komunikace, jidlo, piti, stany - 1000ky materialu. Vysoce profesionalni tym. Nejvetsi problem byl "uzke hrdlo" prijimani hum.pomoci pouze pres min.zahr.veci Japonska.
OTÁZKA (6.4.2011 12:40) David
Na vás, jako na hasiče, který by byl v případě jaderné havárie v první linii, bych měl dotaz, co si myslíte o jaderné energetice? Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ (6.4.2011 13:27)
Dobra otazka....myslim si, ze byla, je a mela by byt soucasti energetickeho systemu, otazkou pouze je kde jsou nastaveny ci by mely byt bezpecnostni standardy. A zda je vsechny provozovane jad.elektrarny ve svete splnuji - coz si myslim , ze je zrovna tema jez hybe svetem..
OTÁZKA (6.4.2011 13:01) Eva H.
Dobrý den, prý jste působil i při povodních v Namíbii nebo při sesuvech půdy v Tádžikistánu...v čem se mise v Japonsku lišila? Pokud byste mohl uvést konkrétní případy...Díky.
ODPOVĚĎ (6.4.2011 13:31)
Rozdil byl diametralni - oba zminovane staty patri do skupiny rozvojovych zemi, jez prijimaji humanitarni pomoc v jakekoli podobe standartne. Je zde rada hum.organizaci (UN, EU, NGOs´..), da se rict ze tento system je zazity. Japonsko je jine- treti nejlepe se rozvijejici ekonomika na svete nepredpokladala takovyto scenar, s tak vyraznymi dopady na nutnost humanitarni pomoci a dopadem z jaderne mim. udalosti na na okoli.
OTÁZKA (6.4.2011 13:06) Petr H.
Dobrý den, Jak jsou Japonci informovaní o nehodě v elektrárně Fukušima? Mají strach? Vy jste se ozáření nebál???
ODPOVĚĎ (6.4.2011 13:35)
Bohuzel ve Vasi otazce je kus realu - to co hybe japonskou verejnosti je zejmena dopad uniku radioaktivity na zivotni podminky obcanu, na jejich zdravi, moznou nutnost presidleni na bezpecnost deti... Cim vice informaci japonci budou mit, tim lepe pro ne. Bohuzel tech se jim v cele skale nedostavalo - jednak protoze situace nebyla a neni dosud zvladnuta a jednak i proto, ze ne vsechna zodpovedne"urady a instituce" tyto info mely....a mozna i maji. Coz mimo jine byl take jeden ze silnych pozadavku prefektur na zaslani mericu radioaktivity, jechz EU distribuovala nekolik desitek pro jednotlive obce...