Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Jak v Brně dali lekci americké Mayo Clinic

Američtí lékaři získali spory o šéfa střediska ICRC zkušenost, na kterou asi jen tak nezapomenou. Spíše na ni nezapomenou nikdy.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
V

V.Hořejší

4. 5. 2013 15:29
Osobní dovětek
Petre, ten "osobni dovetek" sem opravdu nepatri, jak spravne rikas. Nebudu ho tedy dale komentovat; oba (a spousta dalsich) dobre vime jak to bylo. Vzdy a vsude s uznanim hovorim o tom, co jsi do kvetna 2009 pro projekt udelal. Jsem veru rad, ze to povazujes za "vysvobozeni" a ze kvalita tveho zivota sla prudce nahoru. Rad ti to verim...
0 0
možnosti
MH

Michal Hocek

4. 5. 2013 16:12
Nerekl bych, ze se to stane,
Nerekl bych, ze se to stane, ale musim se zde v tomto zastat Vaclava Horejsiho. Vedecke instituce nejsou majetkem sveho "zakladatele", ktery si je "vydupal ze zeme" a jakozto statem dotovane instituce musi obsazovat funkci reditele vyberovym rizenim, ktere "otec zakladatel" holt nemusi vyhrat (a rekl bych, ze je casto zdravejsi, kdyz nevyhraje). Rekl bych, ze i Doc. Kara (stejne jako ted Petr Sebo) casem uzna, ze ma aspon vic casu na vedeni sveho tymu a na vedu - a kvalita jeho zivota se zvedne ;-)
0 0
možnosti
V

V.Hořejší

4. 5. 2013 9:39
Konkurs
Do veci nevidim natolik, abych mohl rici, kdo je "good guy" a kdo "bad guy".Ale jedna vec je jista - v rezii mezinarodni vyberove komise probehlo vyberove rizeni na reditele, ktereho se zucastnil jak Kara tak Stokin. Komise doporucila Stokina. Proc je toto doporuceni zpochybnovano? Pocitalo se snad s tim, ze vyberove rizeni je jen "na oko" a ze musi vyhrat Kara???Proc se tedy vubec vyberove rizeni delalo?Nebo snad nekdo tvrdi, ze ta mezinarodni vyberova komise byla zkorumpovana, a proto vybrala horsiho kandidata?..
0 0
možnosti
JK
Článek je o důvěře
Pane profesore, článek je o důvěře. Důvěra partnerů v projektu, jehož jádrem je právě partnerství, tady evidentně dostala trhlinu.Nechci se opakovat, ale z vlastní zkušenosti hodně o uzavírání a chodu mezinárodních partnerství, v nichž jeden partner je reputačně vysoce dominantní. Důvěra  je v nich jedním z klíčových faktorů - a velmi často (snad i většinou) jde o důvěru osobní.  Mayo Clinic je i mezi nejrespektovanějšími americkými intelektuálními institucemi pověstná mimořádně velkou obezřetností ve výběru partnerů. Důvěra je pro ni naprostou podmínkou partnerství, ale nerozdává ji snadno. Získat ji je ještě obtížnější než u většiny jiných podobně renomovaných institucí.Ani já nevím dost o pozadí toho výběrového řízení. Především nevím, proč se k výběrovým řízením organizovaným ministerstvem školství ICRC připojilo (z minulých článků rozumím, že nemuselo), resp. kdo učinil takové rozhodnutí,  a hlavně kdo formuloval výběrová kritéria. Jestliže udržitelnost partnerství v projektu - podmínka získání refundace cca 2,4mld. Kč z fondů EU -  byla kriticky závislá na setrvání doc. Káry v zastřešující funkci, tak to kritéria výběrového řízení měla odrážet.  Anebo řízení nemělo být na ICRC Head, ale jen na další funkce, a s dozorčí radou měla obě česká zainteresovaná ministerstva předtím citlivě a detailně vyjednat, jaké pravomoci mají s tou kterou funkcí být spojeny, aby spokojena byla jak česká strana i partner, tj. Mayo Clinic.Pravda je, že český stát v tom projektu má kromě uvedených cca 2,4mld. podmínečně refundovatelných Bruselem (za podmínky, že projekt poběží aspoň pět let po dokončení podle původního záměru)  také přibližně stejnou částku ze státního rozpočtu, která nikým refundovatelná není.  Někdo tedy může, a pravděpodobně bude, argumentovat, že "s Károu v čele bylo nebezpečí, že krachne úplně všechno" a že stát nepřijde "jen o 2,4mld. Kč", ale o dvojnásobek.  V každém případě podezření, že v projektu může jít o velký tunel, neslábne, spíše sílí. Na rozdíl od komentáře níže, který pana Rychlíka haní za to, že se tématu ICRC opakovaně věnuje, si myslím, že mediální a veřejný dohled a tlak je správný. Kdyby se nepodařilo zabránit "odklánění" peněžních toků, ať s tím aspoň pacienti mají kvalitnější léčbu a vyšší naději na přežití a zlepšení kvality života.
0 0
možnosti
ZZ

Zelene Zeli

3. 5. 2013 21:58
knedlo-vepro-zelooo
Pane autore Rychliku, Vam se za tento serial  stara nejaky kardiolog o nemocne rodice, mate slibeno dostat umele srdce jako jeden z prvich (kdyby neco) ?Pan Dr. Kara nekolikrat zminuje, ze mu nejde o posty, ale o pacienty, medicinu a vedu? Proc ma jako svetove uznavany kardiochirurg (jak nekdo pisete), lekar, vedec, manazer, potrebu tolik a tolik se hajit, omlouvat, orodovat za sebe (potrefena husa...)..Proc je pro nej nejvyssii z nejvyssich postu vedouciho ICRC tolik dulezity? Vic, nez vsechno jine? Proc jej netesi, ze se konecne muze venovat tomu, co je pro nej nejdulezitejsi: pacienti, veda, sploluprace s Americany? A nekdo nejake ucty a podepisovani papiru bude delat za nej. Pro tak kreativniho cloveka a vizionare to prece musela byt ubijejici, stereotypni prace. Ze nejde o kumulaci postu jedne osoby? Vedouci toho projektu, namestek v ramci nemocnice a nevim co jeste (zdroj jenom obycejny google)...Oc jineho, nez kumulaci postu a unanimalni uctivani tedy jde?Pokud chtel delat vedu a lekarinu, nemel se poustet do politiky a delat z toho megalomanii. Bud zakulisi znal od zacatku, nebo se nechal se zneuzit. Rika se tomu naivita - u vedouciho manazera? To je ale bohuzel jeho problem a nikho jineho.Po shlednuti stranek projektu je jasne, ze nejde jen o kardiologicky vyzkum. Napocital jsem tam nekolik nervovych programu, ty jako neexistuji? Podle pubmedovych publikaci vedoucich to nebude uplne pravda.I na Mayo Clinic se vedouci pozice stridaji kazdych XY let (http://www.mayo.edu) a vedoucimi osobnostmi jsou ruzne specializace, ne jen kardiologove. Taky prezident muze byt ve vetsine krajin omezeny pocet volebnich obdobi. Proc tento model nemuze platit i v tak drahem a patrne nejistem projektu, jako ICRC? Predstaveni cloveka zvenku, oprosteneho od zateze vnitrni politiky , muze byt prece svezim impulsem.     
0 0
možnosti
JH

Jan H.

3. 5. 2013 17:05
Od pocatku tunel ...
Jestli si nekdo myslel, ze tady jde o nejakou "vedu", prestiz Mayo Clinic, leceni lidi nebo neco podobne bohulibeho i potom, co po Pohankovi (v holportu se Snajdrem, tehdy jeste ve Pfizeru) nejdiv Snajdr pres Julinka zkouseli jakoby projekt zastavit, aby pak jeste nabobtnal, tak to jako pardon. Kraus je Snajdruv famulus, namoceny do kdejakych pruseru, ktere bakalar organizoval, a ktery i pres ustup Snajdra ze slavy pro nej stale fachci. Karu sproste zneuzili pro svoje ksefty, ted uz jim spis prekazi. Ze z toho bude (nebo spis uz je) mega ostuda, to Snajdra, Krause, Hapalu a dalsi lumpy absolutne netecuje. Prestiz je hezka vec, ale prachy si za ni nekoupis, ze pane Kraus?
0 0
možnosti
VV
Tak se mi zdá ,že opět
Tak se mi zdá ,že opět zvítězila  lež . To se snad může stát jen v ČR.Renomovaná lékařská nemocnice za kterou jsou vidět výsledky ,a my ji podrazíme joko vždy a všechny.
0 0
možnosti
S

Sebop

3. 5. 2013 9:00
Depresivní čtení
Celá causa bohužel jen dokládá, že i 23 let od převratu v mnoha sférách našeho veřejného sektoru panuje místo profesionality spíše podivná směs "patlámo-matlámo" neznalosti, nevzdělanosti, neschopnosti, hlouposti, nekompetence a nepochopení, podivně namíchaná s lidskou malostí a závistí a okořeněná lobisticko-mafiánskými praktikami ekonomických zájmových skupin, které se snaží urvat co se dá, kdykoliv se naskytne příležitost.Prostě nefunkční systém a prohnilé struktury...Velmi smutné, že poté co se opravdové spiknutí odehrálo v roce 2009 vůči mne v případě jiného velkého projektu OP VaVpI "vydupaného ze země" (BIOCEV), musí si něčím podobným teď projít i kolega Kára v ICRC.Smutek nad smutek. Tahle země má k civilizaci ještě aspoň 23 dalších let klopotné cesty, v tom lepším případě...Aby si někdo urval nějaký milionek pro sebe, tak se miliardami nezodpovědně šermuje tam a zpět, a to jestli to nakonec nebudou do značné míry miliardy vyhozené z okna, to vlastně nikdo "neřeší"... nemá kdo...P. Šebo
0 0
možnosti
JK
Výstižná charakteristika
Vaše charakteristika stávajícího českého systému rozhodování o veřejných věcech a veřejných penězích jako "podivné směsi ´patlámo-matlámo´neznalosti, nevzdělanosti, neschopnosti, hlouposti, nekompetence a nepochopení, podivně namíchaná s lidskou malostí a závistí a okořeněná lobisticko-mafiánskými praktikami ekonomických zájmových skupin, které se snaží urvat co se dá, kdykoliv se naskytne příležitost", je tak výstižná, že si ji, s dovolením, ukládám jako výrok hodný zaznamenání.Je výstižná i tím "patlámo-matlámo": ano, pěkně takhle, "po našem", "tak jsme to přece dělali vždycky, proč bychom to tak nedělali teď", si sami sobě pořád budeme mistry II. divize, zatímco svět letí dál.  Ta část soukromého sektoru, která je vystavena mezinárodní konkurenci a bez úspěchu v ní nepřežije, se z toho musela vymanit. Výzkum (čest světlým výjimkám, ale na úrovni veřejného řízení nejsou časté), školství a především celá veřejná správa nikoliv,  a ani se na to moc nechystá. Většinou ten problém zatím ani nevnímá jako problém.Na jiném místě se vyjadřuji v diskuzi k ÚSTRu a to je přesně to samé v duchu vaší výše citované definice.K ICRC už po svých dřívějších komentářích k tématu nemám co dodat. Jen zopakuji: cca za pět let (pozn. po ukončení fáze "udržitelnosti") si potvrďme, jak velkých chyb se česká strana v poslední době - směsicí neznalosti, bohorovnosti, nevzdělanosti, nekompetence, hlouposti, nepochopení, malosti a závisti okořeněnými lobisticko-mafiánskými praktikami -  dopustila, a sečtěme, kolik to českou vědu a školství přišlo.
0 0
možnosti