Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Konec dějin v nedohlednu

Někteří současní evropští politici se nehodlají ponaučit z několikasetletého geopoliticky expanzivního jednání eurasijské mocnosti Ruska.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
K

Křivan

8. 4. 2014 10:11
Ano, jeden z členů ctihodného
Ano, jeden z členů ctihodného klubu gentlemanů londýnské pobočky Živnobanky.
0 0
možnosti
S6

Starý 68

8. 4. 2014 6:03
svoboda názoru
I když nemusím souhlasit se vším co autor řekl, tak určitě nehodnotím, kdo to řekl, ale zamyslím se nad tím co řekl. Pokud autora znám a znám jich na tomto foru více, tak o to pečlivěji polemizuji. Vadí mi u bojovníků za svobodu, že se prezentují bojem jen za svoji svobodu. Světové problémy se neřeší rozbíjením báboviček na pískovišti, bohužel i někteří representanti svým rozhledem za pískoviště nedosáhnou. Nevím, proč by autor měl být názorově konsistentní 60 let.
0 0
možnosti
JN

Josef Novak

7. 4. 2014 16:03
JUDr. Ing. Bohumil J.
JUDr. Ing. Bohumil J. STUDÝNKA, CSc., nar. 19. 10. 1948, agent StB, ev. č. 336 26, 362688, krycí jméno KAMIL - ekonom, bankéř, průmyslník. Nyní - výkonný řed itel firmy General Electric Company, USA pro ČR a SR. 1978-89 Státní banka čs. , ústředí, postupně jako ekonom-metodik měn. a deviz. vývoje, poradce předsedy banky, ved. odboru mezin. vztahů západ. státy, 1980-82 šéfekonom londýn. pobočky Živnostenské banky (v rámci SBČS), 1990-nám. gen. ředitele VU vnějších ekonomických vztahů Praha, březen-listopad 1990 náměstek ministra a gen. sekretář hospodář rady vlády ČR a SR, od pros. 1990 výkonný ředitel firmy General Electric Company USA pro ČR a SR. Oficiální stáže v Münchener Rückversicherung Mnichov- 1976, Živnobanka London-1980-82, Mezinárodní letní bankovní škola Skotsko-1982. Člen Rotary Klubu Praha, bezpartijní.Kamile, proč si to nenapíšeš do životopisu??
0 0
možnosti
C

Cermans

8. 4. 2014 9:03
Pane Atilo pan Studýnka je skromný muž a nechce se chlubit,
že už StB mu dala důvěru chránit socialistické vymoženosti před prohnilými imperialisty. Každý takovou důvěru nedostal.
0 0
možnosti
Foto

Vit.Kucik

7. 4. 2014 13:08
Nutno dodat, že sto let stará teorie...
... Heartlandu je jen jednou z geopolitických teorií, patrně tou nejstarší a mnohými (snad většinou geopolitiků) považována za zastaralou a překonanou. Současná geopolitická škola se kloní k názoru, že světu vládne ten, kdo ovádá všechny jeho oceány, což je možné v současnosti pouze z obou břehů severní Ameriky. V 21. století bude taková velmoc nucena navíc ovládat i kosmický orbit.
0 0
možnosti
BJS

Bohumil J. Studýnka

7. 4. 2014 18:10
Klasická heartland theory je sice stará ale pevně platná ...
... už Mackinder tehdy konstatoval, že to bylo o námořní dominanci do 19. století včetně. Pak přišel rozvoj technologie vnitrozemské rychlé dopravy / o pozdějším letectvu nemluvě. Mackinder právě na tu změnu váhy poukazoval. Euroasijský heartland ještě nikdy žádná námořní moc nedobyla a ani efektivně nedobývala bez nohy pěšáka, kavalerie (i tankové), artlerie (ať pod tím pojmem bylo cokoliv) a později letectva. Marně ovšem. Vždy to skončilo nějakým patem jako versailleská dohoda či studená válka. Námořní velmoc britská po bolševickém převratu 1917 měla účast v bojích na jihu Ruska (Mackinder tam byl osobně Vysokým britským komisařem). Současná jediná dominantní námořní mocnost světa nezamíří s odpovědností ani o píď do pobřežního pásma dnešních heartlandů (Ch+Ru). Ta kontinentální masa pohltí kapacitu a šance každého loďstva. Ani dělové čluny na čínských řekách nakonec moc nepořídily. Eurokontinentální německý heartland v obou válkách zase bylo nutno porazit jen s nasazením pěšáka, tanků a artilerie o letadlech nemluvě. A to už stály dvě největší námořní tehdejší velmoci bok po boku (US+UK). Díky za věcný příspěvek do diskuze.-bjs-
0 0
možnosti
V

V.Hricák

7. 4. 2014 11:23
Je smutnou skutečností,
že izolace a vymáhání obrovských reparací umožnilo nástup fašismu v Německu.Že by se historie opakovala v ruském vydání?
0 0
možnosti
JN

Josef Novak

7. 4. 2014 8:27
Talacko, Talacko, ty si velmi
Talacko, Talacko, ty si velmi naivni clovicek a navic zastydly ve svych predstavach ze stoleti pary, stoleti devatenactem! Vojenska expanze je velmi ekonomicky neefektivni a valka jeste vice, protoze v globalni ekonomice by si Rusove mohli rozbombardovat sve Karlovy Vary. Nehlede na to, ze stejne ovladaji polovinu energetiky v EU.. druhou ovladaji pres dodavky komodit , tak proc by meli jeste neco neefektivne vojensky obsazovat, kdyz uz to stejne ekonomicky vlastni.... :-DDDDDDDDDDDDDD
0 0
možnosti
JT

7. 4. 2014 9:18
Tak proč
se tu bavíme, když už jsme v Rusku ? Oni pořebují naší ekonomiku ne ovlivňovat, ale řídit. V roce 1968 nás také nevybombardovali, kapři si přece rybník nevypustí. Diplomaticky by toho nikdy nedosáhli, tak mají tanky, to je přesvědčivější. Nebo jsi přesvědčet o tom, že zvítězí zase další referendum na Ukrajině za připojení k Rusku, aniž by na hranicích nestálo 10 tankových divizí ? Ve století páry totiž zastydlo Rusko, jen s tím rozdílem, že mají jaderné zbraně a mafii.
0 0
možnosti
JT

7. 4. 2014 8:09
Pánové, nebuďme naivní,
drang nach westen už dávno začal a EU uvažuje podobně jako západní velmoci v roce 1938. Lepší je obětovat beránka, než konflikt. Rusové dobře ví, že sami sebe neuživí a lepší je dát lidem flinty, než nažrat. Jděte a nažerte se sami, tam kde je všeho dost. První bude Ukrajina a Pobaltí, jestli to bude ten beránek a bude stačit, je jen na USA, jak se zachová, kdyby záleželo na tom jak se rozhodne EU, Rusové by neobsadili ani ten Krym. Už dávno měla EU vyhlásit mobilizaci a zahájit rozsáhlá vojenská cvičení. Vlky zaženete jen když se jich nebojíte. Můžete mi teď nadávat jak chcete, můj názor nezměním, přesto bych byl šťaten, kdybych se mýlil.
0 0
možnosti
G

Goeg

7. 4. 2014 7:28
Clanek je neskutecnou
Clanek je neskutecnou slataninou. Autor uplne opomnel, ze puvodni Mackinderova teoriet Heartlandu jednak vznikla ve zcela jine historicke dobe, byla vytvorena ocima upadajiciho britskeho imperia a hlavne, ze doznala dve dulezite revize samotnym autorem po prvni svetove valce a pote ke konci druhe svetove valky. Zcela take opomnel jednak jeji kritiku a jednak jeji celkovou jednoduchost az primitivnost a vlastne take hlavni jeji zahranicnepolitickou implikaci. Mackinder veril, ze Rusko neni schopne euroasijsky prostor rozvinout a zorganizovat, aby vyuzilo jeho mocensky potencial. Ceho se nejvice obaval bylo spojenectvi Ruska s Nemeckem nebo ovladnuti Ruska Nemeckem - v te dobe nejvetsiho soupere Britanie v Evrope. Je pravda, ze podobne primitivni mysleni uplatnili Americane pro svoji politiku zadrzovani komunismu behem studene valky.
0 0
možnosti
JN

Josef Novak

7. 4. 2014 6:30
Nikoho nezajímala Ukrajina do
Nikoho nezajímala Ukrajina do doby, dokud z ní nebylo možno něco vymačkat! Ať to byl Hitler nebo Barroso a neoconi! Aby se zakryly nízké úmysly , tak se musí vytvořit příběh o nebohých občsnech co touží po lidských právech, demokracii a morálce....ropa, zemni plyn a jine komodity se jen náhodně a zrovna objevují v těch nešťastných zemích....Jedná se jen o marketing a false flag pro nadvládu nad dodávkami zemniho plynu, kde Černé moře tvoří strategické místo planety Země viz http://oilprice.com/Energy/Natural-Gas/Gas-Wars-Will-US-Export-LNG-to-Eu... a to vše je zabaleno do keců o lidských právem , morálce apod., které končí v okamžiku nových možností energetického businessu! Vše ostatní je podružné a vovčani slouží jen jako klacek a kanonenfutr ..........
0 0
možnosti
C

Cermans

7. 4. 2014 4:56
Pane Kiebitzi od člověka Vašeho vzdělání a životních zkušeností
očekávám návrhy reálné politiky a ne krokodýlí slzy, že mi Rusáci ukradli včely. Jakou reálnou politiku vůči Rusku navrhujete vážený pane Kiebitzi???
0 0
možnosti