Diskuse k článku: MACHÁČEK: O čem prezidentská funkce je a není

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 14
  • Poslední: 26.1.2018 19:00
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
P. Pruner 26.1.2018 8:38

Prima zvolila logicky témata, která hýbou společností. Pan Drahoš ukázal, že má mezery ve znalosti Ústavy což u politického amatéra není překvapivé.

P. Čech 26.1.2018 17:48

Pan Drahoš nejenže prokázal mezery ve znalosti ústavy. |On prokázal naprostou neznalost čl. 62 a 63 ústavy, týkající se prezidentských pravomocí. Docela se vkrádá otázka proč tomu tak je. Zda náhodou znalost ústavy nepokládá za zbytečnou, když mu Kalousek stejně vždy řekne, co má dělat.

P. Čech 26.1.2018 8:33

O čem funkce prezidenta u nás je a o čem není? Na to odpovídá ústava, konkrétně její čl. 62, odst. a, d, i. Pominu-li ostatní odstavce šlánku 62, které klidně může vykonávat kdokoliv(připadá mi, že jsou uvedeny jen proto, aby prezident vůbec měl nějaké pravomoci), prezident žádné přímé pravomoci nemá. Zejména zde (v ústavě) chybí přesné a dokonalé rozdělení a oddělení moci zákonodárné, výkonné a soudní. Mám na mysli skutečnosti, kdy prezident (moc výkonná) potřebuje k výkonu svého práva požehnání parlamentu (moc zákonodárná). Zde je třeba si přinejmenším uvědomit, že prezident je zvolen vždy nepoměrně vyšším počtem voličů než kterákoliv politická strana či hnutí. Tato skutečnost není v ústavě ani zmíněna, natož potom politickými stranami

P. Čech 26.1.2018 8:35

tolerována. Navíc, přinejmenším v případě odstavce a, článku 62 musí prezident čelit výkladům všelijakých "expertů" z řad ústavních právníků, kteří vedle významu textu ústavy upřednostňují všelijaké "výklady", ústavní zvyklosti a "ducha" ústavy. Aby prezident vůbec mohl svou funkci smysluplně vykonávat, je třeba zcela přepracovat ústavu a poskytnout této funkci tolik přímých a výhradních pravomocí, kolik si zsluhuje ziskem počtu hlasů voličů z jeho přímé volby. Tak jak to je nyní v ústavě uvedeno, prezident pravomoci má a zároveň nemá, stejně jako u všeho ostatního v tomto státě. Všechno je ani nahá, ani oblečená, ani učesaná ani rozcuchaná, ani demokracie, ani anarchie, ani socialismus, ani řád, ani zmatek, prostě "chytrá" horákyně. Takto ovšem nic smysluplně fungovat nemůže a také nefunguje.To může fungovat jen v pohádce o princezně koloběžce.

P. Götze 25.1.2018 19:00

Prezidenta se migrace netyka, zato se tyka vedcu a umelcu velmi tesne a proto podepisuji pamflety. Tak jo, i to si muze nekdo myslet. Ale moc lidi to asi nebude. Preident ma neformalni vahu velkou rekl bych.

P. Čech 26.1.2018 8:37

Velkou a neformální váhu má, bohužel jen v myslích lidí. Z ústavy nemá váhu téměř žádnou.

P. Pruner 26.1.2018 8:41

Účastňuje se mnoha jednání doma i ve světě, podepisuje zákony, nemusí jmenovat proimigračního politika premiérem, ve světě je symbolem státu a o názorech pana Zemana na imigraci referují s nevolí i arabské televizní stanice. Imigranté jsou většinově sice nevzdělaní a nábožensky bigotní, ale nejsou žádní hlupáci a necpou se do zemí kde je nechtějí.

P. Čech 26.1.2018 18:00

Účastní se mnoha jednání v zahraničí, ale pokud tam o něčem rozhodne či jen něco řekne, ihned je doma kritizován, že sám nesmí nic takového dělat, ale že musí ctít názory ministra zahraničí. Správně by tomu mělo být naopak. Podpis zákonů je zcela zbytečný. Každý zákon je platným okamžikem jeho schválení parlamentem. Podpis prezidenta je tam zcela zbytečný. Podle textu ústavy sice může jmenovat premiérem koho sám uzná za vhodného, nicméně všelijací "experti" na ústavní právo, jako např. pan Kysela, upřednostňují oproti textu ústavy nějaké ústavní zvyklosti a "ducha" ústavy. Prostě ústava je obecně špatná, její články jsou naprosto nejednoznačné (zde se nabízí otázka, zda tomu tak není záměrně). Na druhé straně pokud nějaký článek náhodou zcela jednoznačný je (čl. 62, odst. a), je napadán "experty" a jeho český význam je przněn.

P. Götze 26.1.2018 12:09

Ale o tom to prece je, vaha neni dana ustavou, vaha je dana uradem jako takovym. Americky prezident ma obrovsky vliv na ostatni na celem svete, i kdyz ne z ustavy. To je vzdy o mysli lidi, ne o zakone.

P. Čech 26.1.2018 19:00

Váha v myslích lidí? Něco na tom je. Již za prezidentování TGM to bylo vidět jednoznačně. Pokud prezident pozval do Lán politiky a jednoho z nich "opoměl", tento ihned podal demisi.. Dnes ovšem takového prezidenta nemáme a mít v

nejblžších pěti letech nebudeme. Takový člověk se totiž rodí jednou za několik set let. Ovšem nemluvil jsem o váze prezidenta toho či onoho, ale o váze prezidentské funkce, vyplývající z ústavy. A to je zcela o něčem jiném.

T. Kohout 25.1.2018 15:06

Komerční televize to pojala bulvárně. To přece není překvapivé. Jsem dnes zvědav, jak to provede veřejná.

J. Nový 25.1.2018 14:41

To je úsměvné. Téma hovoru s kandidáty by se mělo tákat pouze toho, na co mají přímý vliv (ani podepsání zákonů se prý nepočítá), kdežto pan Macháček a jiní novináři se vyjadřují téměř ke všemu, i když na to přímý vliv také nemají. Znamená to snad, že české občany zajímají názory

páně Macháčka nebo kandidáty na prezidenty? Já jsem přesvědčen, že za "B" je správně.

Snad je úplně normální, že se mnozí vyjadřujeme k věcem, na které nemáme vliv.Přijde mně to naprosto přirozené a nevidím jediný důvod, proč by měli mít kandidáti na prezidenta výjimku :-)

V. Pavlíčková 25.1.2018 13:49

Krásné shrnutí významu prezidenta v této republice. Bohužel, mnohé to neosloví.

P. Čech 26.1.2018 8:47

Tomu říkáte krásné shrnutí? Pokud je něco krásné, musí to být krásné nejen na pohled. To, co zde pan Macháček shrnul je spíše k pláči. Naše ústava nedává prezidentovi téměř žádné pravomoci a budeme-li uvažovat ústavní zvyklosti a nějakého ducha ústavy a nikoliv český význam textu ústavy, nemá pravomoci vůbec žádné. Tedy v konfrontaci s ústavou je funkce prezidenta zbytečná a jeho "pravomoci" může vykonávat kdokoliv. Všechno samozřejmě bez ohledu na jednu velmi významnou skutečnost. A to tu, že prezident získává ve volbě tolik hlasů voličů, o nichž se může zástupcům moci zákonodárné (politickým stranám a hnutím) jen zdát.

Najdete na Lidovky.cz