Diskuse k článku

MACHÁČEK: O nástupu zelených a kam to může vést

Martin Sandbu ve Financial Times komentuje úspěch zelených v evropských volbách a domnívá se, že z pohledu historie se na to bude poukazovat více než na krizi klasických stran nebo na vzestup nacionalistických partají.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Kohout 7.6.2019 12:24

Frau Merkel tolik zezelenila CDU, byla zelenější než Zelení a stejně jí to nebylo nic platné. Zelení, to je jako "bič boží", nebo "černá smrt" pro Evropu. Taky se Evropa z toho nakonec dostala, ale trvalo to staletí. Lidé ovšem nejsou poučitelní. VIL říkal "učit masy na jejich vlastních zkušenostech", ale jak dlouho tohle "učení" bude trvat?

I. Koreň 6.6.2019 23:00

V některých zemích je prostě víc lidí, kteří jsou ochotní víc platit za energie, které nezhoršují oteplení emisemi CO2, a dávat do nich i víc ze svých daní. Podle hesla Nejdřív si zameť před svým prahem (zvlášť když na to máš). Nevidím v tom žádnou utopii jako autor, ani marxismus, hledání nepřítele nebo pocit morální nadřazenosti jako jiní diskutující, ale normální zodpovědný přístup k problému.

M. Konečný 6.6.2019 21:34

Nejsem stoupencem žádného radikálního proudu. A musím se přiznat k tomu, že větší strach než z nárůstu národovců a populistů v Evropském parlamentu, mám z nárůstu zelených tamtéž. Mohli by totiž ovlivnit můj život svým novým marxismem víc než ti druzí.

A jak jsem zjistil, nejsem v tom sám.

Zk 6.6.2019 14:07

Mě zase zaráží ta fixace na klimatickou změnu. Chápal bych, kdyby se evropští zelení a jejich voliči nejvíce zajímali o kvalitu ovzduší a množství zeleně ve městech, kvalitu a zdravotní nezávadnost potravin, kvalitu pitné vody, kdyby chtěli zlepšit katastrofální podmínky ve velkochovech zvířat atd. K širší ekologii života bych osobně přiřadil třeba i zahlcenost městských ulic reklamním smogem a zahlcenost veřejného prostoru reklamou vůbec (mnohdy navíc zaměřenou na děti a mládež), a tak by se dalo pokračovat. Proč ale to téměř jednostranné zaměření na emice CO2, jež kvalitu života Evropanů ovlivňují jen zprostředkovaně a na jejichž globální produkci nemá Evropa rozhodující vliv? Podle mě v této zelené vlně nejde primárně o životní prostředí, hlavním motivem je ideologie a potřeba dávat najevo svou morální nadřazenost.

P. Götze 6.6.2019 16:36

Vy ale potebujete globalni tema, globalniího nepritele, to je alfa a omega komunisticke internacionaly. Musi to mit globalni, internacionalni presah. Jako kdysi tridni boj. Univerzalni nepritel.

Zk 6.6.2019 16:55

No nevím, spíš se mi zdá, že zelení celoevropsky odčerpávají protestní hlasy mladých od té skutečně radikální levice. Varufakisův DiEM25, hnutí Aufstehen, případně už zavedené radikálnější strany jako Podemos, La France Insoumise nebo Die Linke spíše stagnují nebo skomírají, mladé lidi totiž zajímají emise CO2 více než boj proti kapitálu.

I. Veselý 8.6.2019 9:27

K zaměření na emise CO2 bych podotkl - Evropané představují cca 8% populace na Zemi a jeden člověk pouhým svým bytím vyprodukuje minimálně 1100 kg tohoto oxidu ročně (což se rovná ujetým 11000 km osobním vozem s emisí 100g/km) . Proč se všichni ti "omezovači emisí CO2" nezaměří na zpomalení nebo dokonce ukončení populační exploze na Zemi (skoro dvou a půl násobný nárůst od mých školních let považuji za explozi). V tom jsou Evropané u sebe doma příkladem, který se některým lidem také nelíbí.


Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Z knihy Belmondo o Belmondovi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...