Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Může vědec chodit do kostela?

Jdeme po správné cestě, jejímž důležitým výsledkem je, že věda a „rozumné“ náboženství jsou zjevně zcela kompatibilní, píše Václav Hořejší.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
V

V.Hořejší

19. 5. 2013 8:29
Víra vs. pověra
Máte to nějak popletené - homeopatie a další šarlatánství, proti kterým brojíme my "sisyfovci" nemají s vírou, o které píši, nic společného. Jsou to pověry, podvody a hlouposti. Nobelisti nejsou zastánci těchto šarlatánských nauk. A představitelé církví také ne.
0 0
možnosti
J

Jiri12

19. 5. 2013 9:56
zkuste si pozorně poslechnout tohle:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=JKHUaNAxsTgBTW rád bych se podepsal celým jménem, ale právě kvůli moderním inkvizitorům to není možné... ach ta vědecká svoboda :-)Je z pohledu psychologie zajímavé, jak si někdo osobuje dogmatické právo rozhodovat o tom, co je a není "rozumná víra", věda nebo šarlatánství. Není to vlastně zajímavé, je to smutné. Bludné balvany v duši, kterých se chcete zbavit tím, že je materializujete a "předáváte" druhým?
0 0
možnosti
J

Jiri12

19. 5. 2013 7:18
"Rozumné" náboženství potřebuje zejména rozumnou vědu
Bohužel, velká část tzv. "vědy" se chová velmi dogmaticky a pyšně... a je to tak už minimálně několik století. "Člověk přece nikdy nemůže létat, spalovací motor je nesmysl, který nikdy nemůže fungovat, atd. atd. " Je zajímavé, že tato pýcha se netýká těch opravdu dobrých vědců (bez uvozovek). Viz Koperník, Kepler, Pascal, Newton, Franklin, Linné, Lomonosov, Faraday, Morse, Pasteur, Einstein, Mrázek, a další silně věřící... A když se podíváte na biografie nositelů Nobelových cen, říkáte si "snad tedy když chci tu Nobelovku, tak abych byl taky věřící?" :-) Podle mne, víra není příčinou jejich úspěchu, ale je výrazem jejich pokory a morálky, a zejména schopnosti žasnout, která je snad příčinou úspěchu. Bez pokory asi těžko přijdeme na to, co je oněch 96% "temné" hmoty a energie, čili to, co neznáme, i přes všechnu naši pýchu, sarkasmus a ironii vůči homeopatii, duchovnu přírodních národů, a řadě dalších věcí, o kterých "prostě vůbec nebudeme diskutovat".... Členové klubu Sysifos jsou totiž sami takovými bludnými balvany ve svém duševním a duchovním životě, balvani, kteří ztratili víru v člověka vůbec, a proto asi nikdy nepochopí, že na tu Nobelovku právě z těchto důvodů nikdy nedosáhnou :-))
0 0
možnosti
O

Ondrap

19. 5. 2013 15:25
Einstein?
Opravdu byl Einstein silně věřící?http://en.wikipedia.org/wiki/Religious_views_of_Albert_Einstein Richard Feynman (Nobelova cena za fyziku) napsal knihu, proč si myslí, že vědec nemůže být věřící. Je fakt, že víra v USA a u nás je hodně velký rozdíl, takže v našem kontextu mi to připadá  přehnané...ale přece jen...
0 0
možnosti
DS
Mathematical universe
Diskusi o "unresonable success of mathematics" pro popis přírodních věd probírají už maturanti v mezinárodních programech IB. (http://www.amazon.com/Theory-Knowledge-Diploma-Richard-Lagemaat/dp/0521542987)Pokud jde o to, zda existuje boží kniha všech rovnic nebo ne, pak máme rozumnou bázi pro kvalitativní i kvantitativní diskusi. Pořád ale zůstává názor "Když zmizí bůh, zbyde alespoň kniha".  
0 0
možnosti