Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuze

Najde k nám Westinghouse cestu jako investor?

Americká firma se v Temelíně prezentovala jako klasický dodavatel technologií. Situace se ale mění.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

2. 10. 2013 16:52
pokusim se to vysvetlit par slovy
cim lepsi kondenzace pary v kondenzatoru turbiny, tim lepsi elektricky vykon, dobrou kondenzaci zarucuje chladici voda, ktera se pak chladi v chladicich vezich a v tomto okruhu teplo unika, treba tech Vasich 4,000 MW, a rika se mu nizkopotencialni, protoze je v chladici vode a nenavratne mizi ochlazenim teto chladici vody vzduchem, na vytapeni se odebira para z turbiny na ukor elektrickeho vykonu bloku a takto odebrana para ohriva vodu, ktera jde napr. na sidliste, v tom je zcela zasadni rozdil !!!
0 0
možnosti

1. 10. 2013 18:52
4 000 MW tepla
nizkopotencialni teplo, ktere najdete u kazde elektrarny na fosilni paliva i u elektrarny jaderne je dano fyzikalnimi premenami, ktere jsou "ve hre", pokud najdete ekonomicke vyuziti onoho nizkopotencialniho tepla, budete vynasen do nebe :-)
0 0
možnosti

Martin Hájek1

2. 10. 2013 16:05
Ale ono se přece to
Ale ono se přece to nízkopotenciální teplo z elektráren leckde využívá - samozřejmě i v Temelíně - vytápí se jím (tedy nepatrnou částí) Týnec nad Vltavou. V případě Temelína je využití tepla problém vzdálenosti k centrům spotřeby (i když tepelný napáječ do Budějovic se pokud vím připravuje), nikoli problém fyzikálních zákonů. Jinak jsem vůbec nechtěl říct, že je Temelín špatný, jen mi je jako teplárníkovi toho zmařeného tepla líto. Souhlasím, že v místě, kde elektrárna stojí, ho nepůjde využít nikdy. To je samozřejmě dáno tím, jak přísné požadavky jsou na lokalitu jaderné elektrárny a kdybychom ještě uplatnili požadavek na využití tepla, tak už nepostavíme žádnou.
0 0
možnosti

1. 10. 2013 10:21
klasický Cezak
Cezak jsem byl 1994 az 2001, nevim, zda klasický bavime se ale o zdroji radove 1,000 MWe, tam takovou strukturu neziskate, ledaze byste vytapel napr. cely jihocesky kraj :-)
0 0
možnosti

Prokop Holy

1. 10. 2013 13:13
Zdravím
Min. 300 MWt do Českých Budějovic Tábora Sezimova Ústí a Plané to není málo. Tržby za elektřinu a teplo by byly vyrovnané, odpisy ty roury by taky nebyly málo.
0 0
možnosti

30. 9. 2013 19:24
příklad z britské vlády
Dovolil bych si to jemne upravit:1) z toho jak se k problematice zatim stavi UK2) ani finsky kolchoz = FENNOVOIMA neni spatne reseni :-)
0 0
možnosti

Maloušek Jan

30. 9. 2013 18:05
Není se čemu divit, že ČEZ
Není se čemu divit, že ČEZ hledá spoluinvestora, zvlášť vezmeme-li v potaz neochotu českých politických stran zaručit cenu výkupu elektřiny z nových bloků Temelína. Celkové situaci ani nepomáhají neustálé změny na politickém poli. Možná by si čeští státní příslušníci měli v tomto ohledu vzít příklad z britské vlády.
0 0
možnosti

Prokop Holy

30. 9. 2013 12:00
Dostavba nema význam
Za situace kdy není a nebude vyvedeno teplo z Temelína ale i Dukovan dostavba ani nemá význam. Raději se pali asi 300 tis tun uhlí v Táboře a Budějovicích kolik ZP v Brně ani nemluvím.
0 0
možnosti

30. 9. 2013 20:33
vyvedeni tepla z jaderek
vyvedeni tepla z jaderek je fajn vec, v podstate jsou to drobne, ktere poskytnou okoli slusny komfort, ale na tom se dostavba Temelina nebo nahrada Dukovan nelomi :-)
0 0
možnosti

Dáda

28. 9. 2013 16:24
Investory potřebujeme.
Nejen ekonomiky překonávající krizi, ale i zdravé ekonomiky (mimo Asii jich není mnoho) potřebují investory. Česká republika lákala investory různými pobídkami, když se "dařilo". Odmítat nyní investice by bylo čiré bláznovství. Dostavba Temelína je obrovským a pro budoucnost našeho pidistátečku naprosto klíčovým projektem. Je mi lhostejné, kdo se do něj zapojí. Kvalita a bezpečnost projektu musí být zachována tak jako tak. Navíc to má logiku. Investor, či spoluinvestor, uvažuje jinak než ryzí dodavatel. Spoluinvestor rozhodně nebude mít zájem na prodlužování termínu stavby a postupném zvyšování ceny zakázky.
0 0
možnosti

J40a96n 56Ž45i68ž22k48a

27. 9. 2013 13:11
Upřesnění
Jen abych upřesnil, co myslím relativně velkou poptávkou v některých zemích - aniž bych tím chtěl jakkoliv zpochybňovat Vaše argumenty o uhlí. Podle údajů Nuclear Energy Institute ve Washingtonu následující země staví (první číslo) a plánují (druhé číslo) následující počet reaktorů:Čína - 29+51Rusko - 11+24Indie - 7+18Jižní Korea - 4+5Spojené arabské emiráty - 1+3 atd.I ve Spojených státech kromě pěti reaktorů ve výstavbě (jeden starý + čtyřikrát AP1000) předpokládají, že až trochu opadne vzestupná vlna břidlicového plynu, přijde na řadu třináct dalších. Na budoucnost v USA ale mohou být různé názory.Mějte se, JŽ
0 0
možnosti

Prokop Holy

1. 10. 2013 5:43
Cerna Voda
V Cerna Voda jsou rozestaveny v podstatě tři reaktory typu Candu.
0 0
možnosti

J52a85n 56Ž32i84ž92k36a

27. 9. 2013 11:15
Ano, ale...
O současných problémech jaderné energetiky (nejenom úzká specializace) není pochyb.  Pokud by se potvrdilo to, o čem píšu, vydal by se Westinghouse jiným směrem - ty "výtvory" by naopak provozoval, což předtím nedělal. A znamenalo by to, že ho k tomu dotlačila právě současná složitá situace. Ale celosvětově to s poptávkou není až tak tragické - relativně je velká v Číně, Indii, Rusku, Asii jako celku, když přidáme ještě jednotlivé projekty v dalších zemích. Horší je to na Západě.Přeji hezký víkend, JŽ
0 0
možnosti

Martin Hájek1

27. 9. 2013 12:08
Velká poptávka
Díky za reakci,otázka je, co to je velká poptávka, tedy přesněji, co je minimální popotávka pro to, aby se na trhu mohly udržel 3 světové firmy. Pokud zbyde 1, nebudou mít zákazníci možnost volby. Poptávka v Číně a Indii určitě nestačí - navíc ty země chtějí mít v tomto segmentu kompetenci, protože je to technologicky zajímavé, ale elektřinu chtějí vyrábět z uhlí, což je levné a snadné, nikoli z jádra. Jádro je technologický mercedes určený pro nejvypělejší země. Je iluzorní, že by ho udržela při životě Čína a Indie. Pokud ho zavrhne západ, obor zemře nebo bude v nejlepším případě stagnovat, protože pro trhy Číny a Indie není důvod něco vymýšlet.
0 0
možnosti

Martin Hájek1

27. 9. 2013 10:58
Jaderní zombíci
Já myslím, že hoši z Westinghouse dobře vědí, proč nechtějí ty svoje výtvory provozovat :-).  Ve Vogtlu teď budou muset nahlásit zpoždění a navýšení nákladů, mají velké problémy s kvalitou dodavatelů:http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2443139/americka-jaderna-energetika-tezce-zapasi-s-novymi-reaktory-prumysl-nezvlada-vysoke-naroky.htmlNaprosto kritickým problémem jaderné energetiky začíná být úzká specializace. Potřebujete dodavatele, který má unikátní technologie a umí unikátní věci - to ale znamená, že není možné ho vyměnit, když nefunguje podle představ. Pro jadernou elektrárnu se velká část věcí dělá "na koleně" a tudíž za šílené náklady. Standardizace by znamenala výraznou úsporu, jenomže na to je příliš malá poptávka, takže vzniká začarovaný kruh. Malá poptávka neumožňuje snížit náklady a vysoké náklady zase podrážejí poptávku.Obrovskou výhodou jaderné energetiky bylo, že se v 70. letech reaktory stavěly masově po celém světě, byly kvalifikované týmy, dodavatelé technologií. Je zcela absurdní si myslet, že lze tento obor oživit na několika elektrárnách, které jsou navíc prototypy. Zásadní otázkou tedy je, odkud by měla přijít nějaká masivní poptávka po jaderných reaktorech. Dokud nebudeme znát odpověď, je jaderný průmysl jako zombie - jen přežívá svoji smrt.
0 0
možnosti