Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

TOMÁŠ BALDÝNSKÝ: Co měl Zeman o povodních říct a o čem měl raději mlčet

Projev prezidenta Miloše Zemana k povodním 2013. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Projev prezidenta Miloše Zemana k povodním 2013. | foto: ČT 24

K projevu prezidenta Miloše Zemana o letošních povodních se ve středečním vydání Lidových novin vrací komentátor Tomáš Baldýnský.

Ne, fakt mám nervy trochu na pochodu, takže reaguju možná trochu extrémně, ale snad mě pochopíte: sedím v autě zaparkovaném na hranici Berounky, která v tuto chvíli v Mokropsích vede Ukrajinskou ulicí, koukám na komín naší chaty asi tak sto metrů vprostřed vody přede mnou, každou půlhodinu si couvnu tak o půl metru, jak se voda dál a dál rozlévá, když slyším z rádia pana prezidenta vyjadřovat sounáležitost se všemi, kdo byli postiženi „nedávnými záplavami“, a nabízet svoji Hradní stráž ku pomoci, tak nejdřív praštím pěstí do volantu, pak vyletím z auta a začnu házet kameny do řeky, abych se uklidnil, čímž přivolám obyvatele okolních domů, kteří si tam ty kameny položili, aby viděli, jak povodeň postupuje.

Když se situace uklidní, pustím si to ještě jednou na mobilu, tentokrát s obrazem, takže uvidím i to neskutečné sako, v němž projev přednesl, a situace se opakuje. Po chvíli dechových cvičení se mi podařilo zformulovat několik poznámek, které mám k těm dvěma minutám, jež zatím prezident Zeman věnoval povodňové situaci.

ČTĚTE DALŠÍ KOMENTÁŘ:

1) Neexistovaly pouze dvě varianty – mezi „ostentativně se proletět helikoptérou nad zaplavenými oblastmi“ a posláním šedesáti fešáků do Radotína existuje celá škála možností. Například „říct něco, co dá lidem naději nebo je uklidní“, „navštívit babičky z domova důchodců, co tráví noc na karimatkách v tělocvičně, a přinést jim višně v čokoládě“, případně mile překvapit dobrovolníky, co plní pytle s pískem na HS3 Argentinská, a třeba jim nabídnout doušek z prezidentské placatice. Říct, že jsme přečkali horší věci, že to bude zas dobré. Použít svoji autoritu a varovat před rabováním... Cokoliv, čím by těm svým dolním deseti milionům dokázal, že mu o ně skutečně jde.

2) Na proletění se helikoptérou není nic špatného. Mohl by se tak přesvědčit o rozsahu povodní, minimálně by zjistil, že nejsou „nedávné“, a rozhodně by to vypadalo mnohem líp, než když před šesti týdny letěl vrtulníkem na sjezd ČSSD.

3) Ujištění o tom, že budou-li se, „nedej Bůh“, živelní pohromy opakovat, bude Hradní stráž kdykoli připravena účastnit se akcí na pomoc postiženým, skutečně vlilo tolik naděje do našich srdcí, že se to nedá slovy vyjádřit.

4) A říct novinářům, že jim přeje, aby se „neutopili“, ačkoliv v jejich případě je to „přání ambivalentní“, je za prvé stylistický nesmysl a za druhé po osmi mrtvých vtip dost netaktní. Za třetí je nevkusné to říkat lidem, kteří jezdí do záplavových oblastí, aby mohl situaci „bedlivě sledovat“. Nebudeme to dramatizovat, hlavně tam moknou, ale rozhodně svou práci teď dělají na sto padesát procent, tak proč aspoň dneska nezakopat válečnou sekeru.

V Německu a Rakousku jsou na tom, zdá se, mnohem hůř. V Oklahomě taky. Většině obětí našich povodní snad hrozí jen čerpadlo, kýbl, hadr a savo. To je dobře. Ale je to zároveň test státu a jeho obyvatel, zkouška, jestli v těžké době každý ví, kde je jeho místo. Osmdesát šest slov tiskového prohlášení a dvě minuty v nepadnoucím saku mi připadá dost málo. Na druhou stranu, jak se koukám, komín naší chaty pořád stojí, takže že to bude dobrý, vím i bez Zemana.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...