Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dáváme práci lidem, kteří ji hledají obtížněji než zdraví

Starostové píší

  2:55aktualizováno  20:55
PRAHA 12 - Zapojili jsme se do tvorby digitální mapy přístupnosti budov a veřejných prostor pro osoby s omezenou schopností pohybu. Postupujeme podle metodiky Pražské organizace vozíčkářů. Mapu lze najít na www.mapapristupnosti.cz .

Potřeba pomáhat handicapovaným přivedla před deseti lety pár zastupitelů k myšlence založit obecně prospěšnou společnost Polovina nebe. Jako jediná v České republice zajišťuje pro lidi s poškozením jemné motoriky rukou, a převážně kvadruplegiky, výuku ovládání počítače hlasem. foto: ARCHIV RADNICE

Naše městská část se zaměřuje hlavně na zmapování přístupnosti škol. Snažíme se také, abychom vybudovali novou bezbariérovou radnici a vozíčkáři se mohli účastnit jednání otevřených výborů, komisí, zastupitelstva.
Dostáváme řadu podnětů na zlepšení přístupnosti soukromého kina či katolického kostela a snažíme se o odstranění bariér, byť nám tyto objekty nepatří. Městská část ale nemůže investovat do majetku restituenta. Pomohl by třeba veřejný koncert, jehož výtěžek by mohl být použit na schodolez či rampu pro vozíčkáře.
Loni jsem jako starostka získala cenu Komunální politik roku v kategorii Nejlepší sociální projekt. Tím je webový portál Pomoc na dvanáctce. Zaměřuje se na pomoc lidem se zdravotním postižením a seniorům. Na jeho obsahu a podobě spolupracují také vozíčkáři a lidé se zdravotním postižením, kteří tak dostali možnost pracovat na něčem, co je zajímá a baví. Zatím je to v Česku raritou.
Vozíčkáři ale nejsou jediní, jimž Praha 12 nabídla možnost pracovní integrace. Další lidé se zdravotním handicapem pracují v archivu a redakci Novin Prahy 12. Dáváme tak šanci těm, kteří pracovní místo hledají obtížněji než zdravá část populace.
Potřeba pomáhat handicapovaným přivedla před deseti lety pár zastupitelů k myšlence založit obecně prospěšnou společnost Polovina nebe. Jako jediná v Česku zajišťuje pro lidi s poškozením jemné motoriky rukou, a převážně kvadruplegiky, výuku ovládání počítače hlasem. Jde vlastně o kompenzační pomůcku pro osoby s těžkým tělesným postižením a je na ni možné získat příspěvek od státu. Díky tomu jsem pronikla do tzv. asistivních technologií, mezi které patří inovace na poli sociálních služeb. Pomáhají zlepšit fyzické nebo duševní funkce osobám, které mají tyto funkce z různých důvodů sníženy, umožňují lidem s těžkým zdravotním postižením překonávat bariéry a zvýšit možnosti sebeuplatnění ve společnosti i na trhu práce.
V červnu jsme předložili evropský projekt na komunitní centrum, jehož partnery se stalo devět organizací a mezi nimi jsou také ty, jenž se zaměřují na pomoc osobám se zdravotním postižením. Nejenže objekt je projektován bezbariérově a do jednotlivých pater vozíčkáře doveze výtah, ale naleznou zde i modelovou učebnu právě s asistivními technologiemi. Tu vybavíme ve spolupráci s týmem expertů ministerstva práce a sociálních věcí, který celou tuto oblast loni zpracoval. Je připraven pomůcky a veškeré inovace na tomto poli zpřístupnit Pražanům, kteří nám rozumějí.

Daniela Rázková, starostka Prahy 12, hnutí Změna pro Prahu 12

Autor:

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...