Středa 5. června 2024, svátek má Dobroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Bytová politika, jaká by mohla být. Srovnání situace u nás a v zemích našich sousedů je tristní

Sociální bydlení má ve Vídni dlouhou tradici, která začala již po první světové válce a v této praxi město dále pokračuje. Sociální bydlení bylo v té době koncipováno jako vnitrobloky, vycházející z myšlenky zahradních měst. Důležité bylo dobré spojení hromadnou dopravou, ale také dostatek zeleně ve vnitřních dvorech.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
IS

Autor článku si odpovídá sám. Sociální programy jsou vlastně nákladný koníček, vyplývají z výše HDP na hlavu. A to je závislé hlavně na podílu vysoce vzdělaných obyvatel a počtu dětí v jejich rodinách. Regulované nájemné vede v situacím z filmu Kulový blesk, které volný trh řeší mnohem snáze. Místo dotací výrazně navýšit daňový odpis na dítě, který s jejich počtem musí růst.

0 0
možnosti
MP

Volný trh by fungoval, kdyby se dalo reagovat pružně ve smyslu "jsou poptávány byty, tak je za chvíli vyrobíme". Ten volný trh je deformován tolika předpisy a především omezeností dané komodity. Pozemků/nemovitostí nemáme nekonečné množství. I kdybyste zastavěl každé pole, tak jednou dojdou. Na světě je ale přes šest miliard lidí, takže díky celosvětovému investičnímu kapitálu bude poptávka na nemovitosti ve stabilních státech vždy vyšší než nabídka. Některé státy to řeší omezením zahraničních investic do nemovitostí, sociálními byty v majetku státu/obce, některé vysokou daní z nemovitosti, aby se investorům nevyplatilo nechávat nemovitosti prázdné. My to řešíme tzv. příspěvkem na bydlení, což se do budoucna jeví asi jako nejméně výhodná varianta. Nicméně ti, kteří o legislativě rozhodují, mají sami v nemovitostech zainvestováno bohatě, takže změna se v nejbližších desetiletích chystat nebude.

1 0
možnosti