Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Názory

Čachry premiéra Fialy s čísly

Nemůžeme nechat nikoho na holičkách, řekl Fiala po jednání o uprchlících foto: ČTK

Názor
Premiér Fiala v zoufalé snaze přesvědčit veřejnost, že pětikoalice aspoň něco dělá pro vlastní občany, teď začal tvrdit, že vláda dala lidem 74  miliard korun. Jak je u pana Fialy typické, jde o další manipulaci s čísly. Naprostou většinu z těch peněz totiž Fialova vláda nedává z vlastní vůle, ale protože to musí udělat ze zákona.
  9:24

Do 74 miliard premiér totiž počítá 15miliardovou slevu na poplatníka, kterou přitom schválila minulá sněmovna, 21 miliard na každoroční lednovou valorizaci důchodů a dalších 28 miliard na červnovou valorizaci důchodů kvůli dnešní rekordní inflaci.

Mimochodem té inflaci, kterou pan Fiala a jeho vláda nechali záměrně vyšponovat na třetí nejvyšší úroveň v EU, aby stát mohl kvůli všeobecné drahotě víc vybírat na DPH. Až kvůli inflaci, která podle odborníků brzy přesáhne 15 procent, ze zákona dojde na další povinnou valorizaci na podzim, předpokládám, že se premiér znovu začne chlubit svou štědrostí.

Občané to nepocítí

Sečteno podtrženo, Fiala se chlubí 64 miliardami, které vláda chtě nechtě musí dát, protože jí to přikazuje zákon. Premiérovo chování připomíná muže, který čeká pochvalu a obrovský vděk od své bývalé manželky za to, že jí platí alimenty na děti, které mu vyměřil soud.

Zatím jediné, co vláda udělala pro lidi navíc, je snížení spotřební daně o 1,50 Kč na benzin a naftu od června do září (čtyři miliardy), které občané nepocítí, odpuštění silniční daně (čtyři miliardy), které využije minimum podnikatelů, a zvýšení existenčního minima (dvě miliardy), které při dnešních cenách těm nejchudším moc nepomůže.

Z vlastní vůle se tedy Fialův kabinet zavázal pomoci jen 10 miliardami. K tomu ještě lze přidat směšný doplatek na bydlení kvůli předraženým energiím za dvě miliardy, který kvůli složitým formulářům a zdlouhavé administrativě čerpal jen zlomek lidí, kteří na něj mají nárok. Nepochybuji, že to je i vládní záměr.

Peníze jsou, stačí hledat

A teď srovnání. Na DPH má podle vlastních makroekonomických prognóz stát vybrat kvůli vysoké inflaci 70 miliard navíc a na zvládání ukrajinské krize vláda zatím počítá s 54 miliardami (např. miliardu našla na opravy bytů pro uprchlíky). Může se pak někdo divit, že lidé mají pocit, že Fiala kašle na vlastní občany, notabene když plošná opatření zavedlo 24 z 27 zemí EU?

Hnutí ANO představilo dvanáct opatření, která by lidem při dnešní drahotě pomohla – např. mimořádný příspěvek pro důchodce nad zákonnou a inflační valorizaci ve výši 6000 Kč, zvýšení příspěvku na mobilitu z 550 na 2000 Kč měsíčně, zvýšení rodičovského příspěvku z 300 na 400 tisíc Kč s pravidelnou valorizací, snížení sazby DPH na 0 % na elektřinu, plyn a topení na rok 2022 nebo vrácení slevy na jízdném pro seniory a studenty na původní úroveň 75 %.

Peníze přitom jsou, stačí hledat. Vláda má k dispozici v následujícím období zhruba 2260 miliard příjmů rozpočtu z fondů EU, modernizačního fondu EU nebo třeba z dividend ČEZ. To je dost peněz na to, aby vláda účinně pomohla jak Ukrajincům, tak vlastním občanům. Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce… chová se jako Fiala.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...