Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Názory

Nekašlat na kašel. Proplácení vakcíny pojišťovnami by bylo efektivní obranou

Bakterie Bordetella pertussis, která způsobuje vysoce nakažlivý černý kašel. foto: Profimedia.cz

Názor
Cokoli zdarma jest, od ďábla jest, odpřisáhne vám vám šest z pěti liberálních ekonomů. Cokoli je zdarma, toho si obdarovaní neváží, tím se plýtvá a s tím i dárce zachází lehkovážně. Kdyby bylo pivo zadara, je půlka z nás pod obraz už před polednem. Poučka platí snad téměř o všem, snad kromě... očkování.
  19:30

Vakcína je velmi specifický statek právě proto, že její použití nechrání jen přímo očkovaného, ale i zbytek populace. Také snižuje riziko nákazy.

Z černého kašle netřeba dělat hyperbubáka, jenž nás vyhubí (ostatně nárůstem tuberkulózy se strašíme už dobrých dvacet let), ale stejně tak není žádného důvodu mu umetat cestičku.

Rok černého kašle. Nemoc je příležitostí ukázat solidaritu

A protože se tato infekce šíří hojně mezi těmi, kdo převracejí každou korunu dvakrát nebo čtyřikrát, bylo by proplácení vakcíny pojišťovnami podle všeho efektivní obranou.

Ano, černý kašel není pro zdravého dospělého smrtelný. Ano, prevalence je stále nizoučká. Ano, tlak na rozpočty pojišťoven je veliký. Jenže právě takhle měla vláda přemýšlet, než zvedla lékařům statisícové platy. Že peníze mohou zdravotním pojišťovnám chybět na zatraceně důležitější věci.