Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Názory

Jaký bude rozdíl mezi lékařem a nájemným vrahem, pokud schválíme eutanazii?


ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Premium Názor
Eutanazie se jinak jeví zdravým, jinak nemocným. Různým pohledem na ni hledí ti, kteří mají s umírajícími zkušenost, a ti, kteří ji nemají. Stala se i tématem politickým.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

To dokládá tisková zpráva Milana Hamerského jménem Spolku pro uzákonění eutanazie z 2. dubna nebo článek Petra Kolmana Proč bychom se měli zabývat eutanazií.

Podobně se v minulosti prezentovala senátorka za hnutí ANO Věra Procházková. Ještě dříve předložila návrh tzv. zákona o důstojné smrti senátorka Václava Domšová (nestraník SNK ED) či poslanec Jiří Zlatuška (ANO). Jak paradoxně vyhlíží smrt paní senátorky Domšové – zemřela několik let po podání svého návrhu, zahrnuta něžnou péčí Hospice Anežky České v Červeném Kostelci. V zařízení, jež své hodnoty a přístup k pacientům vnímá právě opačně než eutanazie. V zařízení, kde je úcta k jedinečnosti, nedotknutelnosti a neopakovatelnosti lidského života na prvním místě, a eutanazie zde nemá místo.

Spojovat paliativní či hospicovou péči s návrhem zákona o eutanazii? Kšeftovat se zvýšením politické podpory pro utrácení křehkých lidí výměnou za úlitbu paliativní péči? To si dovolím považovat za cynickou hanebnost jdoucí za svým cílem doslova přes mrtvoly.

„Svoji babičku si zabijte sama“

Poučovat druhé a přenášet na ně odpovědnost je snadné. Vzpomínám, jak jistý lékař odvětil na konferenci vášnivé zastánkyni eutanazie: „Vážená paní, jestli chcete svoji babičku zabít, tak si ji uškrťte sama, ale netahejte do toho slušného doktora!“ Odborné studie ze zahraničí říkají, že více než dvě třetiny lékařů, kteří se podíleli na nějaké formě eutanazie nebo asistované sebevraždy, uvádí závažné psychické obtíže a morální dilemata a v daných výkonech většina z nich nepokračuje.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...