Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 22 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

HOUDA: Izrael schválil zákon o neziskovkách, je to začátek konce demokracie?

Izrael, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Izrael, ilustrační foto | foto: Reuters

PRAHA Izraelské neziskovky, které jsou více než z poloviny financovány zahraničními vládami, budou muset tento fakt uvádět ve všech zprávách, které od nich poputují na veřejnost, a i při veškeré komunikaci s úřady. V červenci takový zákon (původně byl tvrdší), schválil izraelský Knesset.

Má dopadnout na 27 neziskovek, 25 z nich jsou lidskoprávními organizacemi a řadí se k levici (a samozřejmě vesměs mluví o Palestincích a jejich právech), a to včetně těch nejznámějších neziskovek, jakými jsou Breaking the Silence, B’Tselem atd.

Ač se zákon hlásí ke svému americkému předobrazu (zákon FARA – Foreign Agents Registration Act), přirovnání velice kulhá. Bez zabíhání do podrobností: izraelský zákon počítá s opatřeními jen pro neziskovky, jejichž finance pocházejí od zahraničních vlád, ale nikoli od zahraničních privátních donorů; a světe div se, osadníci na Západním břehu mají ze zahraničí peníze právě z privátních zdrojů.

Přitom zmiňovaná americká FARA žádné takové rozlišení (vládní vs. privátní) v sobě nemá. Praví se v ní, že registraci podléhají ty osoby a organizace, které jsou kontrolovány a řízeny zahraniční entitou; tj není v ní dokonce ani přímá vazba mezi financováním ze zahraničí a „zahraničním agentstvím“.

Jinými slovy, izraelský zákon si explicitně „posvítí“ na jeden typ ze zahraničí financovaných neziskovek (jež vládní politiku často kritizují) a implicitně jim přiřkne nálepku „Pozor: zahraniční agenti!“, zatímco druhý typ nechá bez povšimnutí. Že by dvojí metr, se kterým tak často pracují někteří izraelští vládní politici?

Je zajímavé (a také symptomatické), že zákon, který shodně a velice ostře kritizovala Evropská unie i Spojené státy, a který se odspoda nahoru a zase zpátky propíral v samotných izraelských médiích, nevzbudil v Česku ani po pár týdnech takřka žádnou pozornost.

Krátký komentář mu z větších médií věnoval snad jen Jan Fingerland v Českém rozhlase; a ten ho víceméně vzal na milost, když v závěru svého příspěvku naopak upozorňoval na „podivuhodnou fixaci poloviny světa na izraelský veřejný život“ (což tedy asi nemluvil o českém veřejném prostoru, když ten – jak vidno – mlčí...).

Budiž, proč ne. Je ovšem úsměvné, že když putinovské Rusko přijalo před pár lety zákon, v němž se v Rusku působícím neziskovkám placeným z ciziny nakazovalo, aby se zaregistrovaly jako „zahraniční agenti“, tak se o tom v Česku mluvilo a psalo takřka všude (a samozřejmě se upozorňovalo na lidská práva atd.), když se však vydá podobnou cestou (a s podobnou argumentací – každý si ostatně může přečíst obhajobu zákona z úst ministryně spravedlnosti Ayelet Shaked...) Izrael, nemluví a nepíše o tom skoro nikdo.

Že bychom byli, my Češi, Fingerlandovými slovy podivuhodně fixováni na putinovské Rusko?

O čem to ticho vlastně svědčí? O tom, že když dva jdou stejnou cestou, tak ve skutečnosti nejdou stejnou cestou, nebo o tom, že když se dva vydají stejnou cestou, tak jejich počínání budeme hodnotit podle toho, kterému z nich zrovna víc fandíme?

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.