Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

KAMBERSKÝ: Vražda a ‚zeitgeist‘. Duch doby nám praví - Transformace skončila

Názory

  12:27
Ekonomická reforma skončila,“ pravil roku 1993 tehdejší premiér Václav Klaus na mítinku v Plzni a dodal: „...operace skončila a pacient se nachází ve fázi rekonvalescence.“ Český zločin mu dává za pravdu – jen v té dataci se trošinku spletl. Zhruba o deset, dvacet let. Zločin se přesunul od výbuchů aut podnikatelů s lehkými topnými oleji na internet, od vražd obchodních partnerů k sofistikovanému dojení státu i Bruselu, od násilí na bohatých k vydírání nejslabších.

Radovan Krejčíř na archivním snímku z 13. ledna 2016. foto: ČTK

To, že se v kriminalitě projevuje duch doby alias zeitgeist, není vlastně vůbec překvapivé. Jinak vypadá zločin podle Arthura Conana Doyla, jinak podle Gilberta Keitha Chestertona, jinak podle Evana Huntera (aka Eda McBaina) a jinak podle radního Vacátka. „Neřešitelné rozpory“ budování kapitalismu na počátku devadesátých let svým způsobem nutně vyústily ve velmi brutální řešení.

A svým způsobem je příznačné, že Radovan Krejčíř nejspíše shnije v jihoafrickém žaláři, Ivan Jonák odešel na věčnost a po Františkovi Mrázkovi si stýskají asi jen nejbližší příbuzní. Kriminalita dnešních dnů je úplně jiná – mnohem méně kyseliny a ostatků v betonových základech staveb, ale o to více sofistikovaných krádeží z peněz státu či evropského soustátí.

Malé zásluhy si může připsat i vláda: díky striktním pravidlům pro sběrny surovin ubylo ukradených aut i poklopů od kanálů. Ale o to více překvapí celkový přístup: kriminalita loni klesla o 14 procent, a my proto budeme nabírat čtyři tisíce policistů?