Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

KAREL ČAPEK: Trest smrti před sto lety

Názory

  14:30
Dnes se uvažuje o zrušení trestu smrti i pro vrahy; před sto lety byli v Anglii lidé věšeni i pro krádež. Ještě v roce 1780 byl pověšen, kdo porazil panský strom nebo kdo se po dobu jednoho měsíce potuloval s cikány.

Roku 1831 byl popraven třináctiletý hoch, roku 1833 byl odsouzen k smrti chlapec devítiletý, protože ukradl za dvě pence hraček; k popravě však nedošlo. Roku 1810 vystoupil v Dolní sněmovně sir Samuel Romilly s návrhem, aby nebyli odsuzováni k smrti provinilci, kteří "ukradli v krámě věci v ceně pěti nebo více šilinků”. Návrh vyvolal přímo pobouření, a sám nejvyšší sudí prohlásil, že "veřejný zájem žádá, aby nebylo v ničem upuštěno od zastrašení takovýchto provinilců”. – Bůh sám ví, jak se bude naše justice jevit lidem po dalším století!

Lidové noviny 16. 7. 1927

Fejetony Karla Čapka vybírá Městská knihovna v Praze, která zpřístupnila kompletní Čapkovo dílo v elektronické podobě na www.mlp.cz/karelcapek.

-
Autor:

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...