Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Názory

Loučení. Je zásluhou i Schwarzenberga, že aristokracie už není považována za cosi nepřátelského

Lidé se loučí se zesnulým politikem a hradním kancléřem Karlem Schwarzenbergem v kostele Maltézských rytířů Panny Marie pod řetězem. (6. prosince 2023) foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Názor
Jako by se připomněl prosinec 2011. I tehdy se chystal pohřeb ve stylu „v zámku a v podzámčí“. S Václavem Havlem se lidé loučili v kostele sv. Anny a obřad se odehrál na Hradě. S Karlem Schwarzenbergem se lidé loučí u Panny Marie pod řetězem a obřad se odehraje v katedrále.
  5:00

Že je to akce mimořádná, na kterou dorazí mimořádné osobnosti, je jasné. Ale právě proto je vlastně zajímavější to loučení „v podzámčí“. Je to poprvé za 105 let, kdy se republika takto důstojně loučí s vysokým příslušníkem aristokracie. Republika, která si aristokracii dost ošklivila. Platí to ještě?

Na pohřeb Karla Schwarzenberga dorazí evropská šlechta i hlava státu. O koho se jedná?

Je zásluhou i Karla Schwarzenberga, že dnes už aristokracie není považována za cosi nepřátelského. Že je vnímána spíše jako ti, kteří si zakládají na odpovědnosti vůči předkům i potomkům s tím, že své majetky v tomto duchu jen spravují.

Že se snaží chovat tak, jak by se měly chovat i vlády. Je-li tomu skutečně tak, je-li tak vnímána aristokracie a hlavně samotný Karel Schwarzenberg, uvidíme při loučení s ním. Hlavně při tom „v podzámčí“.

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...