Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

KLUSÁK: Praha po čertech miluje Kabáty, jiní mají almužnu

Názory

  9:00
Jméno kapely Kabát není v téhle glose k sobotnímu koncertu na pražském Vypichu nejdůležitější; protože zajímavými hybateli příběhu jsou radní Prahy 6 a mohlo by jít i o jinou populární kapelu. I když ne o ledasjakou: sedmdesát pět tisíc příchozích (dle ČTK) v Česku nepřitáhne jen tak někdo.

Spokojení fanoušci si užili největší hity skupiny Kabát. foto: MAFRA - Michal Růžička

Kabát dostal hodně velkorysý dárek: od radnice, tedy z veřejných peněz. Praha 6 se k němu zachovala s vlídností a podporou, která předčila veškeré její kulturní snažení posledních let. Sledujme ten jednoduchý příběh.

ČTĚTE:

Kdo pořádá akci ve veřejném prostoru, kde se platí vstupné, odevzdává poplatek ze vstupenky a také platí zábor. Místní úřad tyto poplatky nemůže odpouštět, ani kdyby chtěl. S jednou výjimkou: stane-li se spolupořadatelem akce. Což se stalo po čertech zajímavým způsobem. Radnice přispěla na koncert symbolickou částkou tisíc korun, což je v rozpočtu akce (dimenzované na 60 až 80 tisíc lidí) pidizlomek. V tu chvíli se stala spolupořadatelem: a dobrovolně se tak připravila o poplatky přesahující 6 000 000 (slovy šest milionů) korun. Podle některých odhadů šest a půl.

Symbol zneužití veřejných peněz

A aby to nebylo všechno, úklid po koncertě zajistily Pražské služby (firma z většiny vlastněná magistrátem) výměnou za vstupenky zdarma. Co je tohle za šílené hospodaření - v době, kdy místní organizace dostávají na podporu desetitisícové almužny? Koncert Kabátu by se měl stát symbolem zneužívání veřejných peněz, které se děje na mnoha radnicích.

Akce, které mají výdělečnou povahu a v klidu mohou existovat bez subvencí, jsou dotované z obecního rozpočtu: radní se rádi ukážou ve spojení s tvářemi populárních bavičů a ještě se jim podaří prostodušším občanům vsugerovat, že tohle jsou ty vydávané peníze na kulturu. Děje se to už dlouho, před volbami vždycky víc. Mnohé kapely tuhle alianci přijímají; v pop-music bylo vždycky skautů pomálu.

Showbyznys není kultura

Měli bychom se u nás naučit mnohem víc rozlišovat finančně samostatný showbyznys a kulturu, která bez péče nepřežije: kdybychom měli víc oficiálních dokumentů ke kulturní politice, bylo by tam jistě pevnější vodítko. Až se po letech někdo bude dívat na naši dobu, bude se divit, jak hloupě a dlouho se k tragikomickému lití veřejných peněz do výdělečného byznysu mlčelo. Petr Čtvrtníček jednou uspořádal charitativní koncert a výtěžek poslal Coca-Cole: to je naprosto tentýž princip.

Autor:

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...