Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

KAMBERSKÝ: Obědy pro děti zdarma? Totální komunismus, který neprosadila ani KSČ

Kamberský

  12:44
Málokdo z nás by asi věřil, že se šestadvacet let po sametovém převratu bude komunismus vracet hlavním vchodem. Posledním příkladem je bohulibý plán ministryně práce Michaely Marksové a její kolegyně na školství Kateřiny Valachové: protože pár set rodičů neplatí svým dětem školní obědy, měly by je mít zdarma všechny děti do třetí třídy.

Jeden ze soutěžních obědů. foto: ČTK

Tato legrace by přišla na zanedbatelné tři miliardy korun ročně. Plán je natolik obludný, že jej v redakčním komentáři chválí Hospodářské noviny, podle nichž jde o „jeden z nejlepších nápadů ministerstva školství vůbec“. Můžeme dodat jediné: oběd zdarma je tak totální komunismus, že si jej v letech 1948–1989 neprosadila ani monopolně vládnoucí KSČ.

Školáci budou mít obědy zdarma, chce to ministryně Valachová

Školní obědy stát dotuje tím, že platí jejich kompletní výrobu. Platí kuchařky i uklízečky, manažerku i údržbáře. Zřizovatelé, tedy povětšinou obce, pak platí provozní náklady: elektřinu, plyn i nájem. Rodiče platí jen suroviny. Za plnohodnotný oběd pro malé dítě zaplatíte na Moravě od patnácti korun; pokud máte v péči dospělého mladého muže, tak se útrata v Praze vyšplhá až k neuvěřitelným 32 korunám. Třicet dva korun za jídlo o třech chodech za cenu, za niž v obchodě nekoupíte ani obloženou bagetu...

Je zjevné, že dotujeme školní stravování dětí opravdu mohutně – a dobře děláme. Ale proč by měly být obědy úplně zdarma? Copak nevíme, jak se všichni k věcem zdarma chovají?

Ano, navzdory dumpingové ceně jsou v Česku děti, jimž rodiče oněch v průměru dvacet korun odmítají zaplatit. Pro jejich potomky je to po všech stránkách neblahé. Právě ti nejohroženější potřebují alespoň jednou za den „vyváženou většinovou“ stravu a v neposlední řadě potřebují vidět kolem stolu i jiné vzorce chování, než jaké znají z domova. V tomto ohledu je snaha aktivistek zajistit oběd pro všechny chvályhodná. Nesmyslný a doslova zavrženíhodný je však přístup političek: protože desítky, možná stovky rodičů (přesná data nejsou) neplatí svým dětem obědy, budeme je dávat zdarma všem? K čemu jsou sociální dávky, které lidé ve finanční nouzi dostávají? Copak vládní a nevládní experti neumí vymyslet jiný mechanismus na podporu dětí z chudých a dysfunkčních rodin než oběd zdarma všem? Existují osamělí senioři – a je jich násobně více než dětí bez oběda – kteří mají problém platit nájem. Začne proto stát všem, kterým je přes 63 let a jsou tedy ve starobní penzi, platit nájemné?