Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Názory

Chceme-li změnit systém, pak nestačí lít miliardy korun do nových center

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Názor
Budování špičkových specializovaných zdravotnických center vidíme momentálně jako nejlepší cestu, kterak zlepšit péči v Česku a dostat se v těch oborech, ve kterých zaostáváme, alespoň na evropský průměr.
  12:00

Je samozřejmě záslužné budovat v krajích, kde je péče nedostupná, centra špičkové medicíny. Není však racionální uvažovat v téhle souvislosti též o velikosti republiky, dopravních možnostech a nákladech spojených s krajskými „excelencemi“?

Rakovina v Česku: přežití závisí i na adrese. Kde je nejlepší péče a v kterých krajích je nedostatek onkologů?

Není příčinou toho, že v některých krajích se nedostane pacientům správná péče, zdlouhavá diagnóza? Úspěšnost léčby (a její cena), zejména u rakoviny, totiž záleží především na tom, jak rychle je nemoc rozpoznána. Pacienti často bloudí systémem, specialisté si je přehazují a výsledkem je pak někdy i prodlení v řádu roků s fatálními následky. Chceme-li změnit systém, který je doposud postaven na asertivitě pacienta a jeho známostech, pak nestačí lít miliardy korun do nových center.

Změnit léty zažité postupy a zvyky lékařů, personálu či pacientů je daleko těžší a pro politiky méně populární než přestříhávat pásky u nových center.