Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Názory

LÉKO: Kalousek, Paroubek a Superliga

Fanoušci Barcelony a Realu Madrid byli v klidu. foto: Reuters

Život evropské fotbalové Superligy, jejíž vznik v neděli ohlásilo dvanáct největších klubů Anglie, Španělska a Itálie, byl doslova jepičí. Nápad vyvolal tak silný odpor ze strany UEFA, národních fotbalových svazů, klubů, známých hráčů a fanoušků, že Superligu po dvou dnech opustili všichni její členové z anglické Premier League – Manchester City, Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester United a Tottenham.
  9:45

Tak dopadají megalomanské plány elit, které se domlouvají v úzkém salonním kruhu. Superliga totiž vznikala v utajení, otcové zakladatelé o ní neřekli kapitánům týmů ani hráčům.

Nezrušili jsme superligu. Jen jsme ji odložili, glosoval ‚konec‘ soutěže šéf Realu

Při sledování trapného konce tohoto gigantického nápadu mne napadla krásná paralela z české politiky z léta 2006, kdy předseda lidovců Miroslav Kalousek domlouval se šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem společnou vládní koalici s tolerancí KSČM. Zapřisáhlého antikomunistu Kalouska to stálo křeslo předsedy strany. Málokdo v polistopadové historii České republiky tak rozbouřil politickou scénu i názory veřejnosti.

Tvrdík ostře komentuje ukončenou Superligu. Byl to podraz, říká

„Zradili mne. Počínaje Edem Woodwardem (ředitel klubu Manchester United – pozn. red.), který mne do poslední chvíle ujišťoval, že poskytne Lize mistrů veškerou podporu, a Andreou Agnellim (prezident Juventusu – pozn. red.) konče. Ještě nikdy jsem nepotkal takového lháře. Woodward, Agnelli i Pedro López (viceprezident Realu Madrid – pozn. red.) byli přítomni, když jsme nedávno schválili reformní plány pro Ligu mistrů. Chamtivost těchto lidí je obrovská. Teď už víme, co jsou zač,“ komentoval situaci prezident UEFA Slovinec Aleksander Čeferin. 

Projekt měla úvěrovat americká investiční banka JP Morgan a na rozjezd Superligy, která měla začít už 1. září, jistě půjčila značnou částku, kterou nyní bude muset někdo vrátit. Woodward už odstoupil, ale jistě budou padat i další hlavy. Ale vsaďme se, že časem vstanou noví bafuňáři, kteří se podřídí zájmu velkých peněz, nápad Superligy prosadí a masy se na její zápasy budou dívat. Globalizaci totiž nelze porazit.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...